Jump to content



αγορα νεας μητρικης


LoWRiDeR

Recommended Posts

Πηρα την αποφαση να αγορασω νεα μητρικη γιατι η ασους μου,καλη χρηση αλλα για οβερκλοκ δεν κανει....αντεχει 14Χ192 κ δεν αντεχει 13Χ200...τα βολτ που μπορεις να δωσεις ειναι 1.85 κ 1.9 μαξιμουμ σε επεξεργαστη κ τσιπσετ αντιστοιχα.Περαν τουτου ειναι κ rev 1.4 κ δεν εχει το νεο βελτιωμενο northbridge εχει το παλιο Α2 τσιπ.Ποια μου προτεινετε εσεις??Αν δεν κανω λαθος οι πιο καλες κ ποιοτηκες ειναι η Abit κ η EPOX τεινω προς την ABIT λογω των extras.Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ο 2800+ Thoroughbred δουλεύει φυσιολογικά στα 13.5x166;

Με την Abit θα έχεις ξεκλείδωτους όλους τους πολλαπλασιαστές ενώ με τις Epox (αλήθεια πoια εννοείς 8RDA+ ή 8RDA3+ ?) μόνο από 13x και πάνω , εκτός αν κάνεις το wire trick.

Επίσης η Abit δίνει μεγαλύτερη τάση στις μνήμες (εώς ~3V) αλλά λιγότερη στο chipset (1.7V έναντι 2V των Epox).

Τέλος η 8RDA3+ δεν χρησιμοποιεί το MCP-T αλλά το απλό MCP και υλοποιεί με χωριστά τσιπάκια τις extra λειτουργίες.

Από εκει και πέρα είναι περισσότερο θέμα γούστου ποια θα διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τοσο ειναι ο 2800+ κανονικα.μονο 1.7 η abit στο τσιπσετ??γμτ η ασους μου εχει 1.9 με το πειραγμενο bios...για την 8rda+ ενδιαφερομαι λογο soundstorm, βγηκε νεα rev2.1 epox με sanyo πεικνωτες που αντεχουν ακομη καλυτερα οβερκλοκ.Το καλο της abit ομως γμτ ειναι οτι εχει digital audio out k serial ata. ενω η epox oχι..δυσκολη επιλογη.Το 13 μινιμουμ το εχει κ η μαλακ....η ασους μου.

Link to comment
Share on other sites

Λετε ολοι για το SoundStorm που εχει η NF7-8RDA+. Δεν καταλαβα ακομα τι περισσοτερα σου προσφερει!

Η δικια μου 8RDA3+ εχει το CMI9739A της C-MEDIA και υποστιριζει Xear3D,CRL3D , DS3D, A3D1.0 και EAX2.0. Τι περισσοτερο εχει η soundstorm?

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου παντως με την καταλληλη ψυξη 2,15 ετρωγε στο τσιπσετ και συνεχεια 1,9 ο επεξεργαστης και 3,3 οι μνημες μια χαρα κρατησε και απο οσο ξερω ζει και βασιλευει ακομα

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μου αμπιτ χωρις κανενα μοντ χτυπαγε 240 fsb με 3dmark μεσα και ολα...

η δευτερη με μονταρισματα και με νερο (η πρωτη με ενα τιταν ανεμ) 230 μπορεσα και ετρεξα ενα 3dmark με χιλια ζορια

αρα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.