Jump to content


Δουλεια μεσω εταιριας ανθρωπινου δυναμικου


amateur

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έστειλα βιογραφικό στη manpower και με καλέσανε, πέρασα κάποια τεστ και με ειδοποίησαν να πάω σε μια συνέντευξη μίας τράπεζας...

Το περίεργο είναι το εξής:

Μου είπαν ότι οι δύο πρώτες 8μηνες συμβάσεις θα είναι μέσω manpower, δηλαδή στην ουσία θα είναι αυτοί οι εργοδότες μου και μετά θα ανήκω στην τράπεζα.

Τι σημαίνει αυτό και τι χρειάζεται να προσέξω

Τι πρέπει να λάβω υπόψη και τι χρειάζεται να ρωτήσω?

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα η συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τι να προσέξεις...έχει καταντήσει αηδία αυτό με τους εργολαβικούς και τους υπαλλήλους προς ενοικίαση. Απλά διάβασε τη σύμβαση και αν σου κάνει προχωράς αλλιώς συνεχίζεις το ψάξιμο. Το πιο τραγικό είναι με τους ITάδες που ανά πάσα στιγμή μπορεί να τους στείλουν σε άλλη εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

... και μετά θα ανήκω στην τράπεζα...

Το 2 οκτάμηνες συμβάσεις κάτι μου θυμίζει... Συνήθως δεν έχει 3η ανανέωση:(

Επίσης οι τράπεζες (τουλάχιστον οι 4 μεγάλες) λόγω οικονομικής κρίσης έχουν παγώσει τις προσλήψεις υπαλλήλων αορίστου χρόνου... Γνωρίζω μάλιστα μία (δεν θέλω να πω ονόμα) η οποία την μία μέρα είσαι, και την άλλη όχι...

Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας είναι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.