Jump to content


OCZ CORE V2 & Windows 7: offset 31k bad


MOS

Recommended Posts

Καλησπέρα Κύριοι

Μόλις έπεσε στα χέρια μου ένας ocz core v2 ssd....και κάνει κανείς μόλις πέσει στα χέρια του ένας SSD ??

Ξεκινάω εγκατάσταση.....αμ δε !! Δεν τον βλέπει κατά την επιλογή του δίσκου για εγκατάσταση. τώρα τι ??

Κάνω εγκατάσταση σε έναν μηχανικό που είχα και κάνω κάποια τεστ στον SSD δείχνει μια χαρά, και ξεκινάω να κάνω εγκατάσταση μέσα απο τα Windows μπας και τον δεί αλλά πάλι τπτ....

Ο ocz core v2 φαινεται μια χαρα μεσα στο συστημα και τον εκανα και φορματ....το προβλημα ειναι οτι δεν τον βλεπει στην εγκατασταση......και μιας που δεν εχω εμπειρια πανω στους SSD ζηταω την βοηθεια σας :help1::help1:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν βοηθαει αλλα κανει το ιδιο σε εμενα με 2 μηχανικους ΟΛΟΙΔΙΟΥΣ δισκους....

τον εναν τον βλεπει για εγκατασταση ενω τον αλλο οχι...παρολο που τους χρησιμοποιω και τους 2 κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

1. BIOS update στη μητρική.

2. Δοκιμή IDE/Compatible/AHCI mode.

3. Βάλτον στο SATA port που έβαλες εκείνον τον δίσκο που είδε το setup των 7 κανονικά.

4. Βάλτον με τα ίδια ακριβώς καλώδια SATA+Power που χρησιμοποίησες για τον μηχανικό δίσκο που δούλεψε.

Υποψιάζομαι 1 ή 2 μιας και τον βλέπεις κανονικά από τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πολλαπλά αλλά δεν έφεραν αποτελέσματα, υπήρχαν πολλά άτομα τα οποία είχαν το ίδιο πρόβλημα με εμένα όταν πήγαιναν να βάλουν τα Seven στον ίδιο SSD....

Η MSI μου είπε ότι η μητρική της υπογραφής μου δεν είναι certified από την Microsoft για τα Windows 7, ωστόσο ο compability advisor δεν μου έδειξε ότι έχω κάποια Hardware στο pc μου που να μην είναι συμβατό....

Τελικά κατέληξα στα Windows XP, τα οποία πέρασαν με την μια, ούτε καν τα Vista δεν τον έβλεπαν κατά την εγκατάσταση...

Μετά από όλα αυτά μπορώ να πω πώς δεν έχουμε ξεφύγει εντελώς από τα XP ακόμη...

εδιτ: σε λίγο θα ανεβάσω και ένα τέστ να μου πείτε !!

Link to comment
Share on other sites

ναι εκανα αυτο με λειτουργικο σε αλλο σκληρο:

You should be seeing results around 220MB/s reads, 130MB/s writes on that drive.

I believe you want AHCI mode, on the ICH controller, with latest Intel drivers, but the big issue is your alignment, the 31k partition offset is what's killing you (ssd's and your file system like to work in 4k pages, a 31k (which doesn't easily divide by 4) partition offset basically forces the drive to do all it's operations over two pages instead of one)

Open up cmd,run 'diskpart' type 'list disk', then 'select disk #', where # is the ssd. Then type 'list partition' and post a screenshot.

you'll then probably want to delete the partition that's on there, ('select partition #', 'delete partition') and then creating a new one with correct offset ('create partition primary offset=1024'). Then you format the partition with the 4096 allocation.

και τωρα παω για φορματ !!

Link to comment
Share on other sites

:( αντε να δουμε θα μιλισω και με καποια ατομα που εχουν ocz να δουμε τι πρεπει να γινει αν δεν μπορεις να βρεις λυση ετσι. θα ποσταρω την απαντηση του οπως εχει στα αγγλικα οκ?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.