Jump to content



OCZ CORE V2 & Windows 7: offset 31k bad


MOS

Recommended Posts

πες μου σε παρακαλω πιο ειναι το μοντελο σου?

All OCZ Indilinx-Based SSDs

OCZ Summit Series SSDs

OCZ Vertex EX Series SSDs

OCZ Vertex Series SSDs

1.5 FW update for Agility, Vertex, EX drives, and Turbo

Do not use the files in this post for Turbo, use the files in Post #4

Do not use the files in this post for a drive on FW 1.42, start at post #6.

Do not flash backwards from 1.5 to 1.4/1.41/1.3/1.1.

δες και αυτο

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?67505-OCZ-Solid-60GB-unable-to-format-win-7

πηγη

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?67815-1-5-FW-update-for-Agility-Vertex-EX-drives-and-Turbo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Η striker extreme μου πέθανε πριν 3μέρες και είπα να πάρω μία άλλη αξιοπρεπή και να αναπληρώσω με έναν SSD…

Όταν πήγα να βάλω τα win7 μάντεψε τι έγινε… Δεν βλέπει τον δίσκο…

Δεν κατάλαβα τι έκανε;

Η μητρική μου είναι η Asus P5Q Pro Turbo και ο SSD ο Apacer 7201.

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑΠΟΛΥ πες μου τι έκανες ακριβώς για να δει το λειτουργικό τον δίσκο; Το Bios τον βλέπει και το ίδιο και κάθε λειτουργικό φίλων σαν εξωτερικό. Στο BIOS έχει μία γενική επιλογή για να βάλω AHCI.

Link to comment
Share on other sites

με την επιλογή AHCI σε εμένα περνούσε κανονικά έκανε εγκατάσταση μια χαρά...

Στις αρχές που το εμφάνισε και έκανα δύο πράγματα:

1ον τραβούσα drivers από flashακι

2oν Είχα έναν άλλο σκληρό με άλλο λειτουργικό και από εκεί έφτιαχνα το offset και μετά εγκατάσταση !!

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει feedback στο ποστ 17 εδώ μέσα:

ναι εκανα αυτο με λειτουργικο σε αλλο σκληρο:

You should be seeing results around 220MB/s reads, 130MB/s writes on that drive.

I believe you want AHCI mode, on the ICH controller, with latest Intel drivers, but the big issue is your alignment, the 31k partition offset is what's killing you (ssd's and your file system like to work in 4k pages, a 31k (which doesn't easily divide by 4) partition offset basically forces the drive to do all it's operations over two pages instead of one)

Open up cmd, run 'diskpart' type 'list disk', then 'select disk #', where # is the ssd. Then type 'list partition' and post a screenshot.

you'll then probably want to delete the partition that's on there, ('select partition #', 'delete partition') and then creating a new one with correct offset ('create partition primary offset=1024'). Then you format the partition with the 4096 allocation.

και τωρα παω για φορματ !!

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

Έχω κατεβάσει τους τελευταίους drivers της μητρικής, διέγραψα πλήρως τον δίσκο με το Partition Magic, μέσω του Hiren's BootCD – Mini XP, και του ξαναέφτιαξα partition δήλωσα στην μητρική το storage configuration ως AHCI και ξεκίνησα το format. Όταν έφτασε στο κλασικό σημείο πήγα στο στικάκη να τραβήξω Drivers και «του άρεσε» 1 μόνο. Τον έβαλα και τίποτα…

Δηλαδή να πάω να βρώ PC με 7άρια και να κάνω κατάργηση κ.τ.λ. από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΑΑΑΑΑ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΨΕ !!!:dance3:

Απλά το ξαναέβαλα σε IDE, αφού έκανα όλα τα βήματα που περιγράφεις στο post 17 για 10 φορά…

Το θέμα είναι ότι μάλλον το πότε και πως θα δουλέψει είναι θέμα ψυχολογίας του μηχανήματος εκείνη την στιγμή… Πως αλλιώς να το εξηγήσω;…

Πάντως φίλε 1000 ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ για όλα. Χωρίς εσένα δεν θα το έφτιαχνα! Να είσαι καλά!!!:thank_you2:

Kαι τώρα έρχετε το μεγάλο ερώτημα

IDE, RAID ή AHCI;

Και αν το γυρίσω από IDE, θα επηρεαστούν οι άλλοι δίσκοι μου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το diskpart δεν μπόρεσα να τον κάνω align. Τη λύση έδωσε το diskpar -s drive# & με απλό φορμάτ κατα την εγκατάσταση των win7.

Αποτέλεσμα.

attachment.php?attachmentid=39201&stc=1&d=1273431891

attachment.php?attachmentid=39202&stc=1&d=1273431917

Και έντονη διαφορά στην απόκριση του δίσκου.

post-124-1416074435,5437_thumb.png

post-124-1416074435,5586_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Huston, eee… we’ve got a problem!

Και εκεί που σας μάζευα και μετρήσεις ήρθε η καταστροφή… :weep:

Βασικά όλα καλά πήγαιναν, αλλά ξαφνικά και απλά σερφάροντας στο internet, μου πετάει μπλε οθόνη και σε κλάσματα δευτερολέπτου πάει σε restart (δεν πρόλαβα να δω τι έγραφε). Όμως restart δεν έκανε… Τα ανεμιστηράκια (ψήξης-vga) και το DVD λειτουργούσαν αλλά δεν ξεκίναγε ούτε το BIOS ούτε τίποτα. Πάταγα restart, τα ίδια. Πάταγα το Power, τίποτα. Του βγάζω τους σκληρούς εκτός του SSD(που έχω το λειτουργικό)ξεκινάει. Πάω να κάνω απεγκατάσταση το τελευταίο πρόγραμμα που είχα βάλει με SMART Uninstaller το ξανακάνει. Βγάζω και τον SSD και ξαναπαίρνει μπρος.

Με το που αγόρασα την μητρική είχε το τελευταίο BIOS κ.τ.λ..

Τι μπορεί να φταίει;

Μητρική ή ο SSD (οπότε και γι’αυτό τον λόγο δεν τον έβλεπαν και τα Win., και ήθελαν όλη αυτή την διαδικασία);

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας αυτό το πρόβλημα, ενώ είχε αντιμετωπίσει το αρχικό του topic;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.