Jump to content



Μειωση της τάσης τροφοδοσίας των ανεμιστήρων?


JOHNOLE

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

και εγώ είμαι οπαδός του "ΑΘΟΡΥΒΟΥ" υπολογιστή και ψάχνω να βρώ τρόπο να μειώσω το θόρυβο απο το εσωτερικό του κουτιού. Αυτή την στιγμή υπάρχει μόνο ο ανεμιστήρας πάνω στην cpu, ενας Thermaltake Volcano 7+ με ρυθμιζόμενες στροφές. Επειδή και στην μικρότερη ταχύτητα,μετά απο κάποια ώρα, ο μικρός έστω ,αυτός θόρυβος γίνεται ενοχλητικός, σκέφτηκα να βάλω σε σειρά με την τροφοδοσία του ανεμιστήρα, μια αντίσταση.

Θέλω να ρωτήσω αν και κάποιος άλλος το έχει κάνει, τι τιμή αντίστασης έχει επιλέξει και αν γενικα πιστεύει οτι θα έχω κάποιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το fan duct ειναι ενας θα λεγαμε μετατροπεας. Δηλαδη εχεις μια ψυκτρα η οποια ειναι μονο για 8αρη ανεμιστηρα κι εσυ θελεις να βαλεις 9αρη. Βαζεις ενδιαμεσα τους ενα fan duct. Δες λιγο την φωτο πιο κατω. Ειναι το θαλασσι που παρεμβαλει αναμεσα στην ψυκτρα και το ανεμιστηρακι.

post-51-1416070665,7658_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ισως δεν σου ειπαμε ειναι το γεγονος οτι εαν μειοσεις πολι τις στροφες θα σου ζεστενεται η CPU.

Πριν το κανεις πες μας τη θερμοκρασια εχεις ??

Βασικα το Volcano ειναι λιγο μαλακια και κανει πολι θοριβο για το τιποτα.

Θα σου προτεινα ενα cooler σαν το thermalright slk800u με ενα 80αρι fan(ριθμιζομενο).

Αν εχεισ σκοπο να κανεις overclock τοτε ξεχνα το "αθοριβο" pc.:p

Kai kati ακομα¨

Μπορεις να μειωσεις την ταση εαν δωσεις στον ανεμιστιρα αντι του +12kai ground (κιτρινο -μαυρο) να δωσεις +12 και +5 (κιτρινο-κοκινο) που μας κανουν +7 volt και αυτο θα σου μειωσει στροφες αρκετα (μειων 30% περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ισως δεν σου ειπαμε ειναι το γεγονος οτι εαν μειοσεις πολι τις στροφες θα σου ζεστενεται η CPU

Το γνωρίζω αυτό, και προσπαθώ να βρώ την χρυσή τομή μεταξύ θορύβου και σωστής ψύξης του επεξεργαστή.

Πριν το κανεις πες μας τη θερμοκρασια εχεις ??

Σε full load έχω γύρω στους 55 βαθμούς με τις στροφές του φάν να είναι γύρω στις 3000 στροφές.

Βασικα το Volcano ειναι λιγο μαλακια και κανει πολι θοριβο για το τιποτα.Θα σου προτεινα ενα cooler σαν το thermalright slk800u με ενα 80αρι fan(ριθμιζομενο).

Απο οτι φαίνεται μάλον θα πάρω ενα 80αρι ανεμιστήρα, αθόρυβο και με ρυθμιστή στροφών ώστε οταν δεν κάνω απαιτητικές εργασίες (Video editing, Photoshop κλπ), να έχω ήσυχο το κεφάλι μου

Μπορεις να μειωσεις την ταση εαν δωσεις στον ανεμιστιρα αντι του +12kai ground (κιτρινο -μαυρο) να δωσεις +12 και +5 (κιτρινο-κοκινο) που μας κανουν +7 volt και αυτο θα σου μειωσει στροφες αρκετα (μειων 30% περιπου)

Μήπως είναι επικίνδυνο για το φαν? Και μήπως αυξηθεί πολύ η θερμοκρασία της cpu αφού θα περνάει λιγότερος αέρας?

Link to comment
Share on other sites

Μερικά fans έχουν πρόβλημα να δουλέψουτν στα 7βολτ. Η λύση του duct που πρότεινε ο Jax είναι καλή. Μπορείς να πάρεις έναν Enermax 8άρη όπου στις 2500 στροφές είναι σχεδόν αθόρυβος ή να πάρεις έναν 9άρη και να το βάλεις πάνω χρησιμοποιώντας το duct. Αν σκεφτείς πάντως να πας για κάποια slk όπου το κόστος μαζί με ανεμιστήρα φτάνει τα 80ευρώ περίπου σκέψου σοβαρά την περίπτωση του home made watercooling, αφού με λίγα χρήματα παραπάνω ησυχάζεις μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

...περίπου σκέψου σοβαρά την περίπτωση του home made watercooling, αφού με λίγα χρήματα παραπάνω ησυχάζεις μια και καλή.

Το έχω σκεφτεί το watercooling αλλά έχω τα εξής προβλήματα:

1. τι θα πώ στην γυναίκα μου !!!

2. ο χώρος μεταξύ του πάνω μέρος του κουτιού και του γραφείου έιναι γύρω στους 5 πόντους. Χωράει εκεί κάτι?

3. Αλήθεια, σε τι τιμές κυμαίνονται τώρα οι υδροψύξεις και πως μπορεί να γίνει μια home made?

Link to comment
Share on other sites

1)Στην γυναικα σου θα πεις τα γνωστα....Οτι χρειαζεσαι καινουριο συστημα κανονικα αλλα λογω του οτι δεν σας "παιρνει" οικονομικα θα πρεπει να βαλεις αυτο το "συστημα" στον υπολογιστη σου που με το 1/10 των χρηματων αυξανει εξισου το ιδιο τις επιδοσεις του συστηματος.

2)Εκει δεν χωραει τιποτα.

3)Βαλε 50 για καινουριο ψυγειο(για παλιο 10-15), 25-30 για αντλια, 10 για λαστιχα και σφιγκτηρες και οσα σου πει ο eleven για το block που θα σου φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και να σκεφτείτε οτι εγώ ήθελα να βάλω μια αντιστασούλα σε σειρά με το φαν για να μειώσω τις στροφές και βλέπω να πηγαίνω για νερόψυξη;) ;) :D

Πάντως δεν βλέπω να κάνω κάτι τώρα, γιατί πρόσφατα αγόρασα το καινούργιο DVD+RW της PLEXTOR (x8)!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτό που σκέφτομαι με την αντίσταση πάντως πρέπει να γίνεται. Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, καλύτερα είναι να βάλω μια ρυθμιζόμενη αντίσταση για να ελέγχω τις στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τον ανεμιστήρα από τη μία, συνδέεις την άλλη άκρη στη μητρική και γυρνάς τον ροοστάτη (εκείνο το μαύρο πραγματάκι που εξέχει) και ρίχνεις τις στροφές όπου σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.