Jump to content


ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΡΧΕΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ ΒΟΗΘΕΙΑ


mea-culpa

Recommended Posts

να τα σβησεις τελειως εννοεις? να μην τα ξαναβρεις? μονιμη διαγραφη?

Ναι γράφει μηδενικά σε όλο το χώρο του δίσκου από όσο ξέρω ώστε να μη γίνεται recover κάτι. Βέβαια, έχω διαβάσει ότι αν θες μόνο να σβήσεις αρχεία που δε θες να βρει άλλος υπάρχουν και προγράμματα σε περιβάλλον Windows που το κάνουν αυτό. Το Low-Level Format χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις που έχει ψιλο-κομπλάρει κάποιος δίσκος. Για να συνέλθει δηλαδή βασικά. Είναι και διαδικασία που πέρνει ώρα άλλωστε. Ανάλογα και με το μέγεθος του δίσκου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γράφει μηδενικά σε όλο το χώρο του δίσκου από όσο ξέρω ώστε να μη γίνεται recover κάτι. Βέβαια, έχω διαβάσει ότι αν θες μόνο να σβήσεις αρχεία που δε θες να βρει άλλος υπάρχουν και προγράμματα σε περιβάλλον Windows που το κάνουν αυτό. Το Low-Level Format χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις που έχει ψιλο-κομπλάρει κάποιος δίσκος. Για να συνέλθει δηλαδή βασικά. Είναι και διαδικασία που πέρνει ώρα άλλωστε. Ανάλογα και με το μέγεθος του δίσκου βέβαια.

Ένα από τα κορυφαία software γι' αυτή τη δουλειά (την οριστική διαγραφή αρχείων) είναι το eraser, το οποίο είναι και open source. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ.

http://eraser.heidi.ie/

Με το πρόγραμμα αυτο γίνεται και διαγραφή του free space του δίσκου, οπότε ότι υπάρχει εκεί δεν υπάρχει πλέον περίπτωση να ανακτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.