Jump to content



GA-790XTA-UD4 & OCZ AMD READY BE 1600


pan

Recommended Posts

οταν μπεις μεσα στο bios την επομενη φορα τσεκαρε αν ειναι ενεργοποιημενη η επιλογη keyboard usb legacy , καπως ετσι !!!

Legacy USB storage detect

αυτο λες?

Αυτο λεει το manual της μητρικης:

Determines whether to detect USB storage devices, including USB flash drives and USB hard drives during the POST. (Default: Enabled)

βγαλτη απο την usb και βαλτη με τον ανταπτορα στη θυρα πληκτρολογιου, ετσι θα δουλεψει!!

οι giga ανεκαθεν ειχαν κατι τετοιες περιεργειες, ειδικα με μνημες! 2 που εχουν περασει απο τα χερια μου, 1 AM2 και 1 INTEL, θελανε τις ρυθμισεις για τις μνημες χειροκινητα, αλλιως δεν δουλευανε!!!! σπαστικο αυτο..αλλα ετσι ειναι!! μπορει να ειναι ποιοτικες και πολυ καλες, αλλα εγω gigabyte δεν ξαναπαιρνω. αυτα τα "κολπακια", μου σπανε τα νευρα.......

Σωστος. Θα βαλω το ανταπτορακι usb to ps2 και θα το δοκιμασω ετσι.

Ειδα για τις μνημες και στο site της OCZ αλλα και στα πλαισιο, e-shop που τις πουλανε οτι οι συγκεκριμενες μνημες παιρνουν ταση 1,65V ... το DRAM Voltage Control στην μητρικη ειναι στο normal το οποιο ειναι νομιζω στα 1,5V.

Mπορω να το βαλω στα 1,65V αφοβα? θα δω καμια διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

εστειλα μηνυμα και στην gigabyte και σημερα μου ηρθε η απαντηση τους:

{Thank you for your kindly mail and inquiry. Please update your motherboard BIOS to the latest F3A version and test again to see if there's a BIOS problem.

To download the latest BIOS, please click HERE.

For BIOS update instructions, please click HERE. Please do not forget to load BIOS fail-safe default setting and please also do not try to overclock your system at this moment.

And if possible, we also suggest you can test the system with different keyboard to see if there's a keyboard problem.

At last, if you still have any further question or suggestion about our products/service, please do not hesitate to contact with us. We will try our best to help you resolve the problem ASAP.}

Επειδη δεν ειχα χρονο χθες για δοκιμες θα το κοιταξω σημερα και θα σας πω νεα. Με την τροφοδοσια των μνημων ξερει κανεις να με ενημερωσει? Το DRAM Voltage Control δεν ειναι που αλλαζω τις τροφοδοσιες για τις μνημες?

Να τις βαλω 1,65V η να το αφησω στο normal?

Link to comment
Share on other sites

Και ναι τα ευχαριστα ΝΕΑ ερχονται γιατι λυθηκε το προβλημα ... αλλα το προβλημα υπηρχε απλα για να υπαρξει. :jump:

1) Πριν κανω οτιδηποτε απο τα παραπανω ξεσυνδεσα ολα τα USB. Αφησα μονο mouse, keyboard. Ανοιγω το PC μπαινω BIOS, ολα καλα.

2) Συνδεω μετα κι ενα αλλο usb απο το Monitor μου, που βγαζει κατι σαν 2πλο hubακι. Ανοιγω το PC μπαινω BIOS, ολα καλα.

3) Συνδεω μια Web Camera που εχω. Ανοιγω το PC μπαινω BIOS, ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ. :-)

Μπηκα WINDOWS και αφου περασα τους drivers στην WebCam το εκανα restart και απο εκει κ περα οσες φορες μπηκα BIOS για δοκιμη δεν ξανακολλησε. Μαλλον για καποιον λογο το ενοχλουσε η usb webcam που ειχα συνδεσει χωρις να εχω περασει ακομη drivers και ετρωγε τα κολληματα του. (το θεωρω παντως πολυ βλακωδες να συμβαινει αυτο σε σημερινες μητρικες). Το καλο ειναι οτι βρεθηκε ευκολα και στην ουσια δεν υπαρχει ευτυχως καποιο προβλημα στο hardware.

Το μονο που θελω ακομη να μου πειτε αν ξερετε βεβαια, ειναι αν μπορω να βαλω 1,65V στις συγκεκριμενες μνημες χωρις να προκαλεσω καποια ζημια.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ :fun::fun:

Link to comment
Share on other sites

με βαση το manual της μητρικης (αυτη σκοπευω να παρω και εγω με τις ιδιες μνημες+965) αν εχω καταλαβει καλα πρεπει να τις βαλεις στο 1ο και 2ο dimm
φιλε απαντα μας αν το φτιαξεις γτ σκοπευω να παρω τις ιδιες!!! παντως δοκιμασε πρωτα να αλλαξεις dimm οπως λεει το manual..

Εχω καποιες μερες που εχω βαλει τις μνημες στο 1ο & 2ο dimm στα 1600 manual x8 και unganged mode και κανενα προβλημα παιδια.

Ουτε κολληματα ουτε freezes ουτε τιποτα. Επομενως θεωρω οτι αφου λυθηκε και το θεμα του BIOS και ευτυχως ηταν απλα μια usb συσκευη και οχι μνημες οπως πιστευα στην αρχη ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

Μπορειτε να τα παρετε ελευθερα :yu::yu::yu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω την ιδια μήτρικη με f2 οι μνημες στο βιος χ8 τις βλέπει κανονίκα 1600

και εχω ασήρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι logitec και τις μνήμες αν δεν κάνω λάθος πάνω απο 1600 πάνε στα dimm 3 kai 4

Link to comment
Share on other sites

@pan βάλε 1,65Volt έχω τις ίδιες μνήμες 8Gb σε 955Cpu στα 1600 χειροκίνητα και παίζουν κομπλέ!!

εξάλλου στα 1,65 είναι η τάση λειτουργίας τους, δεν έχεις να φοβάσαι τπτ.....δεν δίνεις παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

ναι στο DRAM Voltage Control!! ναι θα δεις διαφορά......εξάλλου αφού τρέχουν πιο πολύ οι μνήμες σου γιατί να μην το εκμεταλλευτείς αφού δεν υπερχρονίζεις. δεν υπάρχει λόγος να τις δουλεύεις χαμηλότερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια έχω το ιδιο pc.... πηγα στο πλαισιο και εκαναν τεστ στις μνήμες... πολλα error. Τελικά τις αντικατέστησα με άλλες ίδιες και όλα οκ. Για να τις δει στα 1600 παμε Χ8 και 1,650 volt manual.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγγνώμη για το bump.

Έχω τις ίδιες μνήμες OCZ BE και την MSI 790FX.

Λόγω ψύκτρας, δεν χωράνε στα dims 1 & 2, οπότε τις έχω σε 3 & 4.

Θα υπάρχει πρόβλημα να πάνε στα 1600; Στο bios δεν με αφήνει να αλλάξω voltage κτλ, το έχει γκρι(auto).

EDIT: Οκ τελικά χώρεσαν στα πρώτα dimms.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.