Jump to content



ΝΕΡΟΟΟΟΟΟΟ


kingrim

Recommended Posts

εβαλα νερο εβαλα νερο και ειμαι πολυ χαρουμενος μολις το εστησα :D

σημερα πηρα το block απο 11 κατα της 1:30 ξεκινησα την κατασκευη και μετα απο 4 ωρες ετιμο

αντλια 1048

block eleven

ψυγειο ενα χαλκινο με κιψελες και 4 80ριδες να τραβανε αερα στα 12V

τανκ μια κατσαρολα της μαμας για τωρα :whistling

με 1,8v (η mobo λεει 1,82V me 1,87V) 200fsb 12 multi (2400+ @ 2400 amd ) 44C idle λεει η mobo αλλα ολα ειναι so cold (ακομα υπαρχει λιγο αερας αλλα θα φυγει)

full load δεν εχω ιδεα φοβαμε να τρεξω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Μεγειές για αρχή

Γιατι βιάστηκες βρε τοσο το μπλόκ είναι αγυάλιστο και ο πα΄τος του θέλει το σχετικό laping .Οπως σου είπα είναι όπως βγήκε απο το CNC .

Πάντως μπράβο σου που κατάφερες να το στήσεις μόνο σου μια που η μητρική σου δεν έχει τρύπες γύρω απο το σόκετ για συγκράτηση. Πρέπει επίσης να πω οτι το μπλόκ που έχεις είναι αυτό που βάζουν οι άλλοι στο chipset Η απόδοση του όμως είναι τέτοια που ανετα μπορεί να ψύξει έναν επεξεργαστή και μάλιστα με αρκετό υπερχρονισμό και ρεύματα ανεβασμένα

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα ειναι πολυ χιμα και δουλευει συνεχεια. Για να δω τι γινετε τωρα παω για να παρω καλους σωληνες και νερακι γιατι τωρα παιζει με της βρυσης το νερο.

full load η temp φτανει και τους 60c και πρεπει να δω τι γινετε αν και το block παταει τελια ειναι σχετικα κρυο το ψυγειο κρυο και η αντλια ζεστη αυτες η temp ειναι απο την ΜSI η οποια λεει μ******ς γιατι εχτες ελεγε σε καποια φαση 220C cpu kai -45chipset κανω reboot απο το βιος ελεγε 46 ανοιγω τα win 220C οποτε με βλεπω για panelaki

ναι το ψυγειο ειναι απεξω και οι 4 80ριδες δεν καλιπτουν ολη την επιφανια του μενουν 2,5εκ χωρις ροη αερα επισεις duct δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Βαλε shroud στο ψυγειο,επισης θα σου συνηστουσα να παρεις ενα θερμομετρο κ να περασεις τον σενσορα κατω απο τον επεξεργαστη.Οταν βγαλεις το νερο της βρυσης καθαρισε καλα το συστημα κ βαλε απεσταγμενο.Περιμενουμε φωτος!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κλιπσάκι μιας Evercool με το κατάλληλο στράβωμα έδωσε την λύση στο πρόβλημα της συγκράτησης του μπλόκ Το μπλόκ φαίνεται οτι πατάει πολύ καλά αλλα οι μετρήσεις της μητρικής είναι για τα ανάθεμα απο 52 βαθμούς έπεφτε 47:'( Σε σ΄χση όμως με την evercool που υπηρχε πρίν οι διαφορές είναι τεράστιες Για ποιό πολλά θα μας πε'ι ο Γιάννης αλλα απότι είδα εγω το toast που έτρεχε για 19 λεπτά είχε 55 βαθμούς ενω πρίν μετην ψύκτρα εδειχνε κατι 70 αρες στα 2 λεπτ'α που έτρεχε πρίν κολλήσει το σύστημα

Στην φώτο θα δείτε και μια σοβαρή παράλειψη του Γιαννη η οπ'οια νομίζω παίζει πολύ σοβαρό ρόλο στην σταθερότητα του μηχανήματος ( αν κανω λάθος παρακλώ διορθώστε με)

post-62-1416070671,6958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι με κλιπ μπηκε ενα απο evercoll και εκατσε τελεια.

ηρθε και ο 11 βγαλαμε ολο τον αερα βαλαμε αλλα λαστιχα και ειναι οκ τωρα full 55C (ειναι ενα ψεμα η μητρικη. Με αερα σε ιδια setting κολουσε )η CPU με αερα ειχε 70C

Link to comment
Share on other sites

τα νεα ειναι πολυ καλα ειμαι στα 2400 200χ12 σταθεροτατα παρακαλω 10 ωρες toast 57C ενω με αερα οπως εχω ξαναπει σε δυο λεπτα κολουσε και εδιχνε 70C α και κατι ακομα για να ακουσουμε και αλλες αποψεις για την παραλεiψη που λεει ο 11 πεζει ρολο τελικα στην σταθεροτητα του pc

Link to comment
Share on other sites

για τον λογο του οτι η mobo δεν ειναι αξιοπηστη ειδαμε συγκριτικα το θεμα με της τεμπ που εδινε στην evercool οποτε το θεμα ειναι οτι ειμαι 7C κατω σε idle και 13C κατω σε foul load

θελω να πιστευω οτι ειναι αρκετα καλα μιας και το block ειναι κανονικα για chipset επισεις εκει που δεν ειμουνα σταθερος ουτε 2 λεπτα με τοαστ με νερο ειμαουνα 10 ωρες χωρης κανενα προβλημα εσυ ποσο επεσες σε τεμπ idle kai foul σε σχεση με την slk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.