Jump to content



Απορία σχετικά με Benchmark


Recommended Posts

Καλησπέρα,

αφού πρώτα ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι κανένας τρελαμένος overclocker και δεν bench-άρω κατά συρροή και τέτοια πράγματα, αλλά από απλή περιέργεια θα ήθελα να μάθω αν οι παρακάτω επιδόσεις είναι <καλές> και οι αναμενόμενες από το σύστημα της υπογραφής μου.

Αν όχι, και με δεδομένο πως το σύστημα θέλω να δουλεύει έτσι καθημερινά, τι μπορώ να κάνω ?

* 3DMark 2001 ~ 51000

* 3DMark 2003 ~ 47000

* 3DMark 2005 ~ 23000

* 3DMark 2006 ~ 16000

Αν λάβω υπόψη μου τα OnLine αποτελέσματα και τα συγκρίνω με τα δικά μου τότε μάλλον για underclocking μιλάμε από μέρους μου ;)

Μερικές επιπλέον πληροφορίες για το σύστημά μου:

- Asus P5Q

- Q9550 @ 4GHZ με stock ψύξη και default/auto ρεύματα κτλ.

- 4x2GB Geil B-Dragon @ 940 με stock ψύξη και default/auto ρεύματα κτλ.

- Sapphire HD 4850 @ 700/1150 με stock ψύξη και default/auto ρεύματα κτλ.

- Windows 7 64 σε WD VelociRaptor 150GB (φορτωμένο με διάφορα προγράμματα, παιχνίδια κτλ. όχι δλδ αυτό που λέμε καθαρό λειτουργικό)

- FSB : DRAM 1:1

- BIOS/DRIVERS UP TO DATE

- Θερμοκρασίες, φυσιολογικές για την εποχή...

- ...αυτά.

Επίσης να πω ότι είδα τα εξής παλιότερα δικά μου αποτελέσματα στη βάση δεδομένων του 3DMark 2001

~ 41000 με Dual-Core E5300 @ 3.9GHZ (και όλα τα υπόλοιπα τα ίδια με τώρα)

~ 20000 με Pentium 4 @ 3.5GHZ / GeForce 6800 (και όλα τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι)

Αν μπορεί να γίνει κάποια σύγκριση/συσχετισμός...

Link to comment
Share on other sites

Κι' εγω πιστεύω ότι είσαι μια χαρά, τα 3dmark1-3-5-6 δεν πιστεύω πως είναι μια χαρά για την αξιολόγηση της απόδοσης ενός σύγχρονου συστήματος.

Τρέξε ενα vantage και δες τι σκορ βγάζεις.

Στα παιχνίδια πως πάει ο υπολογιστής σου ;

Τρέξε κάποιο/α από τα game benchmarks που έχεις εγκατεστημένα και γράψε μας αν θέλεις τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις σωστο setup , με tweaking θα δεις ελαχιστα πιο πανω σε ποντους.

~500ποντους maximum(ελαχιστα στον μεσο χρηστη , απειρα στον overclocker)

Δεν θα εχει διαφορα 2-3κ.αυτο εννοω

γιαυτο εδωσα το link.Οτι με παρομοιο hw τα σκορ κυμαινονται στα ιδια επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ούτε σε παιχνίδια ούτε σε κανένα πρόγραμμα έχω κάποιο πρόβλημα και η απόκριση του συστήματος είναι μια χαρά, αλλά όπως είπα σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Όσο αφορά το 3D Mark Vantage πρέπει να το είχα τρέξει παλιότερα γιατί μου βγάζει ότι το trial key έχει λήξει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.