Jump to content



FX 5200 DIRECT X failt


gameclub4000

Recommended Posts

gameclub4000@yahoo.gr

Ο υπολογιστής μου AMD Athlon XP 2000+ κάρτα γραφικών MSI FX5200 T128

τo moterboard ειναι KuDoz 6A (QDI) 256Μβ/333DDR AGP8x

Eχει πρόβλημα πλήρους ασυμβατότητας με το DirectX (όλες οι εκδώσεις 8.1 έως 9.0b)

στα Windows 98SE ενω στα XP όλα δουλεύουν άψογα. τι φταίει ?

Επισυναπτόμενες πληροφορίες :

μήνημα λάθους τοu dxdiag 3d test:

Direct3D 7 test result:Failure at step 8(Creating 3D Device):HRESULT = 0x80004005(Generic Failure)

Direct3D 8 test result:Failure at step 8(Creating 3D Device):HRESULT = 0x8876086c(error code)

system informations:

Microsoft Windows 98 4.10.2222 A

Καθαρή εγκατάσταση με χρήση: Πλήρες OEM CD /T:C:\WININST0.400 /SrcDir=D:\WIN98 /IX /IE /NF /IZ /IS /IQ /IT /II /NR /II /C /U:xxxxxxxxxxxxxxxxx

IE 5 6.0.2800.1106

AuthenticAMD AMD Athlon XP 2000+

256MB RAM

77% ελεύθεροι πόροι συστήματος

Διαχειριζόμενο από τα Windows αρχείο μετάθεσης στο δίσκο C (70615MB ελεύθερα)

Διαθέσιμος χώρος στη μονάδα δίσκου C: 70615MB από 78140MB (FAT32)

Διαθέσιμος χώρος στη μονάδα δίσκου D: 23273MB από 29095MB (FAT32)

video info:

NVIDIA GeForce FX 5200

DISPLAY

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα 98αρια ουτε second edition δεν ειναι ??

Πολυ φοβαμαι οτι εχεις γενικοτερα προβλιματα με λειτουργικο(ισως να μη υποστιριζει γενικα μια νεοτερη καρτα τυπου dx9/agp8).

Γιατι δεν δοκιμαζεις τα xp se allo partition ??

Εγω εχω 1) 98sec για παλια παιχνιδια/προγραματα

2) 2000 για δουλεια

3)XP gia ta neotera games apps klp.

Το οτι το HALO σου περασε dx9 δεν θα πει οτι το περασε πληρες.

Υπαρχουν ενα καρο πραγματα που χρειαζονται τα σιμερινα παιχνιδια (οπος direct media,codecs klp.) kai τα 98αρια δεν τα εχουν.

Το system sou φενεται ενταξει για XP αρκει καποια στιγμι μα βαλεις αλλα 256 μνημη.

Γνωμη μου ομως ειναι να παρεις και μια καλυτερη μητρικη;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γiα τις απαντίσεις σας Spartiatis έχεις απόλυτο δίκιο το πρόβλημα είναι στα windows 98 ,γιατι στα XP GR PRO η κάρτα αποδίδει άψογα σε όλα τα τελευταία παιχνίδια ( Ομως στά τεχνικά χαραχτηριστικά της GF5200 αναφέρεται οτι είναι συμβατή με το win98 ), Εχεις απόλυτο δίκιο επίσης στο οτι θέλω άλλα 256ΜΒ στα XP ).

Γιά το Motherboard που λές είναι το QDI(kuDoz 7AL) με 6 chenel digital Audio / 333 FSB/ 6 USB 2.0 / DDR 400/XP 3000+ Support / AGP 8x/ και μέχρι τώρα (Το έχω 1 μήνα ) μου φένετα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο που εβγαλες ακρη:D

Οσο για τη μητρικη....απλος δεν εχω εμπιστοσινη σε QDI (polla provlimata)

Θα μπορουσες να εχεις μια nForce2 (epox 8rd+/abit nf7-s) me dual channel kai ξεκλειδωτη CPU na κανεις και λιγο overclock.

Tο κουφο ειναι οτι το μοντελο της μητρικης ποθ αναφερεις δεν το βλεπο στη λιστα της qdi.

Poia εχεις ακριβος??....αυτη με κτ400 η κτ333 ??

ram αν θελεις παρε 2χ256 ddr 400 και δωσε πισω τη 333 για να εχεις αργοτερα ενα σετ dual channel (υπαρχουν Corsair value select pc3200 πολυ φτηνες και καλες στο HAC).

Mη δινεις αλλα λεφτα για αργες μνημες που θα ειναι αχρηστες αργοτερα.;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η Kudoz 7 v2.0 (αν είναι v2.0, γιατί κάτι αυτοκόλητα έτσι λένε ενώ κάποια progs λένε άλλα), μου έχει βγει πολύ καλή και πολύ σταθερή. Παλιά βέβαια, αλλά καλή.

Link to comment
Share on other sites

Γιά σας παιδιά , Eδωσα πίσω την DDR 256/333 +50 Εβρό και πήρα μιά DDR 512 /400 , και αν δέν επανεκινούσε υπολογιστής 2 λεπτά μετά από το ξεκίνημα ενός παιχνιδιού όλα θα ηταν τέλεια και γρήρορα ( Δοκίμασα Dungeon Siege 2 , Max pain 2 , Hallo, Call of duty , Unreal 2 ,NoOne Leave For Ever 2 ) και σε όλα το ίδιο κουφό , επαvεκίσηση του PC σε 1 εως 2 λεπτά .

Spartiatis άν είχα πάρει πιό πρίν το mail σου θα επερνα 2 Χ 256 , ( αν και η 512 που πήρα σήμερα ειναι ελατοματική ) ,

Υπαρχουν πάρα πολά καλύτερα motherboard απο το QDI αλά εγώ έδοσα πολύ λίγα χρήματα , αλά αν δόσεις 450 ευρο +φπα για το PC που σου περιγράφω παραλάνω (με κουτι ful tower MSI, και 80gb maxtor 8mb cash) δεν μποείς να πάρις οτι πιό τέλειο , Οταν αγοράζω Hardware προσπαθώ να πάρω το πιό φτηνό , (οι οθόνες εξερουνται ),αφού έτρι κι αλιώς το ακριβό σε 6 μήνες θα είναι ξεπερασμένο ,( πχ. vga που πήρα 70 ευρό πρίν 6 μήνες εκανε 140 εβρό )

Kαι όμως το low end σήστημα που έφτιαξα ,βάζει τα γιαλιά σε PC φίλων μου που πήραν απο μαγαζιά (ετοιματζίδικα PC) με 900 ,1000 ,1200 εβρό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.