Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

^^ Google fractional reserve banking. Be shocked. Be very p1ssed.

Sent from my MB886 using Tapatalk 2

Ήμαρτον, shocked/p1ssed από κάτι που υπήρχε μέσα στο βιβλίο της Πολιτικής Οικονομίας στην τρίτη Λυκείου; Σιγά το επτασφράγιστο μυστικό

Link to comment
Share on other sites

Νά τα καμάρια μας - RealPRESS - Το «σκοτεινό παρασκήνιο» της χορηγίας του ΟΠΑΠ στον Ψυχάρη .

Και αυτά την ίδια στιγμή που καταστρέφουν την κοινωνία ...

Βλέπεις για να μπορεί ο κολλητός να μας σιγοντάρει πρέπει να πάρουμε από τον παππού €30 απ'τη σύνταξη του. Σα δεν ντρέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον, shocked/p1ssed από κάτι που υπήρχε μέσα στο βιβλίο της Πολιτικής Οικονομίας στην τρίτη Λυκείου; Σιγά το επτασφράγιστο μυστικό

Ελεος και ημαρτον και shocked και ****ed για κατι που κανεις δεν εχει (σε καμια ταξη και σε κανενα βιβλιο καμιας ταξης) αναλυσει σε ποιο βαθμο βοηθαει και σε ποιο βαθμο επιδεινωνει την οικονομικη κατασταση μιας χωρας (και οχι των τραπεζιτων και των "επενδυσεων" και της "αναπτυξης") παραγωντας κατ' ουσια πληθωριστικο χρημα.

Ναι μπορει να υπαρχει στα βιβλια (δεν ξερω για την 3η λυκειου, ημουνα 1η δεσμη)... αλλα προσωπικα δεν θυμαμαι κανα 4ο δεσμιτη φιλο μου να με ειχε πιασει ποτε να μου πει... "μεγαλε ακου να δεις τι μας ειπε σημερα ο τυπος"

Επισης δεν θυμαμαι κανεναν "4ο δεσμιτη/αποφοιτο" σε τοσες εκατονταδες κουβεντες και καφεδες απο τοτε που τελειωσαμε το σχολειο να εχει πει κατι αναλογο

Ως εκ τουτου διακρινω 2 τινα...

ή κανεις δεν δινει την δεουσα βαρυτητα οταν το διδασκει στον απλο κοσμακη (που περιμενε το ιντερνετ και 10 καμμενα βιντεο στο γιουτουμπη και κανα zeitgeist να ξεστραβωθει) για τους δικους του λογους,

ή κανεις δεν καταλαβαινει πως λειτουργει και πως επηρρεαζει αμεσα την τσεπη του καθενος και πως μειωνει την αγοραστικη δυναμη των χρηματων μας.

Link to comment
Share on other sites

H αγελάδα που αρμέγανε πάει ψόφησε. Δε θα πιάσουν τους κολλητούς τους μεγαλοφοροφυγάδες και θα πούνε πως κυνηγάνε τη φοροδιαφυγή κυνηγώντας τους νέους μικρομεσαίους εισοδηματικά "φοροφυγάδες". Οι τελευταίοι όμως δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς που έχουν και δεν πληρώνουν. Οι τελευταίοι δεν έχουν να πληρώσουν, αλλά θα μπούνε στο στόχαστρο των εφοριακών οι οποίοι αν ήτανε πραγματικοί συνδικαλιστές θα έπρεπε να κάνουν απεργία για αυτήν την ******* των πολιτικών.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
πιπέρι
Link to comment
Share on other sites

Ελεος και ημαρτον και shocked και ****ed για κατι που κανεις δεν εχει (σε καμια ταξη και σε κανενα βιβλιο καμιας ταξης) αναλυσει σε ποιο βαθμο βοηθαει και σε ποιο βαθμο επιδεινωνει την οικονομικη κατασταση μιας χωρας (και οχι των τραπεζιτων και των "επενδυσεων" και της "αναπτυξης") παραγωντας κατ' ουσια πληθωριστικο χρημα.

Ναι μπορει να υπαρχει στα βιβλια (δεν ξερω για την 3η λυκειου, ημουνα 1η δεσμη)... αλλα προσωπικα δεν θυμαμαι κανα 4ο δεσμιτη φιλο μου να με ειχε πιασει ποτε να μου πει... "μεγαλε ακου να δεις τι μας ειπε σημερα ο τυπος"

Επισης δεν θυμαμαι κανεναν "4ο δεσμιτη/αποφοιτο" σε τοσες εκατονταδες κουβεντες και καφεδες απο τοτε που τελειωσαμε το σχολειο να εχει πει κατι αναλογο

Ως εκ τουτου διακρινω 2 τινα...

ή κανεις δεν δινει την δεουσα βαρυτητα οταν το διδασκει στον απλο κοσμακη (που περιμενε το ιντερνετ και 10 καμμενα βιντεο στο γιουτουμπη και κανα zeitgeist να ξεστραβωθει) για τους δικους του λογους,

ή κανεις δεν καταλαβαινει πως λειτουργει και πως επηρρεαζει αμεσα την τσεπη του καθενος και πως μειωνει την αγοραστικη δυναμη των χρηματων μας.

Δε σε ειρωνεύομαι αλλά θες να πεις πως ακριβώς αντιλαμβάνεσαι ότι επηρεάζει την τσέπη σου; Ποιο είναι το δικό ΣΟΥ συμπέρασμα απο το βιντεάκι;

In other news και καθώς περιμένουμε τα νεα απο το Eurogroup. Η επανάσταση συνεχίζεται με νέα πρόσωπα και φρέσκιες ιδέες.

Εναλλακτική πρόταση και αλλαγή πολιτικής - Η Αυγή online

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Καλορίζικη βρε.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο βιντεο δεν το γουσταρω και την πρωτη φορα που το ειδα το εκοψα εκει που βγαζει τις κεντρικες τραπεζες "δημοσιες" αλλα ας ξεφυγουμε απο το συγκεκριμενο ατοπημα.

Περα απο το κομματι του "δημιουργω εικονικο χρημα με το ετσι θελω γιατι υπαρχουν αναγκες στην αγορα", θεωρω οτι η πρακτικη αυτη υποβαθμιζει την αξια του δικου μου χρηματος. Δεν γνωριζω επ' ακριβως με τι πρακτικες και βουντου καθοριζεται η ισοτιμια του νομισματος αλλα θεωρω οτι η ποσοτητα του χρηματος που κυκλοφορει την αγορα παιζει εναν καποιο -μικρο- ρολο.

Δηλαδη πολυ χρημα, χαμηλη αξια και τουμπαλιν. Αρα αμα ερχεται η καθε τραπεζα και ασχετα με τα αποθεματικα της, μου δανειζει οσα λεφτα θελω δημιουργωντας τα απο την αρχη... δεν υποβαθμιζει την αξια του ηδη υπαρχοντος χρηματος στην αγορα?? Δεν συμβαλλει στον πληθωρισμο? Η μηπως ελπιζουμε οτι το καθε δανειο που δινεται θα αξιοποιηθει σε επενδυσεις που θα "ατσαλωσουν" την υποδομη της χωρας και με αυτο τον τροπο θα εξισορροπηθει το μαλφανξιον?

Και σε ολο αυτο το πανηγυρι αντε για τον χαβαλε να βγαλουμε "καλο και αγιο το fractional reserve" αλλα μετα μην κλαιτε για την υπαρξη του ακομα πιο καλου και αγιου σατανικου γιου του... το "bank run". Ολοι οι γραβατωμενοι χλεχλεδες που κανουν τον π#$%τη με ξενο λοκω και φορανε 100k κουστουμια τρεμουνε μην τυχον και παει ο κοσμακης να ζητησει πισω τα λεφτα του που του ανηκουνε. Μη μου πεις οτι και εκει (στο bank run) δεν επηρεαζεται η τσεπη μου?

Υποτιθεται η οικονομια σαν επιστημη (εδω γελαμε) θα επρεπε τοσα χρονια με τοσους ορατους κινδυνους να θωρακιζεται... οχι να εκτιθεται περισσοτερο.

Οταν η πρωτος ανθρωπος πεθανε απο ηλεκτρισμο, κανανε τις πριζες μικροτερες και δεν χωρας να βαλεις το δαχτυλο σου μεσα... Στις τραπεζες μετα απο 1534093285 bank runs παγκοσμιως, εχουνε κανει το αποθεματικο της τραπεζας 0.00045% και το συστημα τρυπιο σουρωτηρι.

Στην τελικη εγω λεω οτι "τοσα εχω, τοσα μπορω να δανεισω..." Οταν αρχιζεις να βγαζεις αλχημειες και περιπλοκες μαθηματικες εξισωσεις για να "ευνοησεις την οικονομια και την αναπτυξη" ανοιγεις 15 ασκους του αιολου.

Μεγαλωσε η οικονομια και θελει περισσοτερο ρευστο στην αγορα? Βαλε την αγια και αγαθη κεντρικη τραπεζα να το τυπωνει/παραγει -και μονο αυτη! Τι την εχουμε δηλαδη? Ποιος ο ρολος των μικρων τραπεζων να παραγουν ΚΑΙ αυτες χρημα απο τα δανεια αφηνοντας ανεγγιχτο το (ετσι κι αλλιως αδειο) αποθεματικο τους? Στερεψαν τα αποθεματικα των τραπεζων απο λεφτα των δανειων? Τοτε σημαινει οτι υπαρχουν αναγκες για περισσοτερο χρημα. Δεν στερεψαν? Δεν δημιουργεις αλλο. Οταν ομως εχεις Χ λεφτα στο θησαυροφυλακιο του θειου Σκρουτζ και εχεις δανεισει στον κοσμακη 97Χ ε τοτε εχεις ενα μικρο προβλημα. Γιατι (ασχετα με τον πληθωρισμο) και το 97Χ απο τη στιγμη που το δανεισες στον κοσμακη και εισπραττεις τοκους απο αυτο φιλε λαμογιοτραπεζιτη κατα βαση ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ. Δεν μπορεις να καθεσαι με το χερια σταυρωμενα ελπιζωντας οτι αυτο το 97Χ θα παραμεινει αυλο σε τραπεζικους υπολογιστες απο καρτα σε καρτα και ποτε κανεις δεν θα ερθει να στο ζητησει ντουκου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] κατα τη δική μου ταπεινή άποψη το χρήμα που δημιουργούν οι τράπεζες (και το οποίο εξ ορισμού είναι πεπερασμενης διαρκείας) παίζει απο (τηρουμενων των αναλογιων) μικρό εώς ελάχιστο ρόλο στη διαμόρφωση της συναλλαγματικής ισοτιμίας. Απείρως μεγαλύτερη σημασία έχει η πολιτική επιτοκίων και το γενικό market sentiment.

Απο κει και πέρα. Ο μόνος τρόπος για να εξασφαλιστεις απο ενδεχόμενο bank run είναι (και πάλι απο το βιβλίο Δ Δέσμης που ούτε και γω ξέρω πως θυμάμαι ακόμα μετα απο 14 χρόνια) να μη δίνεις καθόλου δάνεια. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η τράπεζα έχει πρόβλημα.

Το να μη δίνεις καθόλου δάνεια φαντάζομαι ότι δε χρειάζεται να εξηγήσω γιατι δεν είναι ρεαλιστική λύση.

Και 99% reserves να έχει μια τράπεζα το πρόβλημα θα δημιουργηθεί ξανά (μόνο που προφανώς θα χρειαστεί εκθετικα περισσότερους κύκλους κατάθεσης-χορήγησης για να φτάσει στην ίδια δυσχερή κατάσταση).

Αυτο που δεν πρέπει να ξεχνάμε είναι ότι η Ελλάδα δεν είναι Ιρλανδία. Δε δημιούργησαν οι τράπεζες της την κρίση. Η κρίση προήλθε απο το πανηγύρι που στήθηκε τα τελευταία 40 χρόνια σε όλα τα επίπεδα και το οποίο προφανώς και μεταδόθηκε γρήγορα στις τράπεζες.

Δόθηκαν δάνεια χωρίς να γίνεται due diligence? Ασφαλώς. Αλλα σκέψου το ως εξής. Η ανεργία αυξήθηκε 15% σε διάστημα μικρότερο της 5ετιας. Μπορείς να κακισεις πχ μια τράπεζα αν έδωσε στεγαστικό σε ιδιώτη που εργαζόταν κανονικά και ο οποίος πλέον βρίσκεται σε αδυναμία πληρωμής καθότι τον τελευταίο χρόνο είναι άνεργος;

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατηγορώ και τις τράπεζες για την κρίση αυτή...είναι εξίσου υπαίτιες με τους πανηγυρτζίδες που έφαγαν λεφτά από το κράτος...

Εξηγούμαι.

Τόσα χρόνια οι τράπεζες έδιναν στεγαστικά δάνεια σε κόσμο με 25ετη χρόνο αποπληρωμής, αλλά αυτό που δεν σκέφτηκαν μάλλον ήταν να κάνουν ένα risk analysis γιατί οι καιροί αλλάζου. Συνεπώς δεν είδαν μπροστά. (θα μου πεις, μάγοι είναι; όχι δεν είναι φυσικά αλλά όταν παίζεις με λεφτά πρέπει να κάνεις την καλύτερη δυνατή πρόβλεψη). Άρα εκεί απέτυχαν.

Αυτό όμως δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Αυτά τα λεφτά έπρεπε να τα δανείσουν σε υγιείς επιχειρήσεις που ΕΞΑΓΟΥΝ κάποιο προιόν. Ο στόχος τους θα ήταν αυτή η επιχείρηση να αυξήσει τον τζίρο της. Να ξεπληρώσει το δάνειο της μετά, και να δημιουργήσει δουλειές που έχουν χρονική διάρκεια. Αντ αυτού προτίμησε να τα σκάσει σε πολυκατοικίες και σπίτια που βασικά μπαίνουν λεφτά στην αγορά για ένα χρόνο και μετά πάπαλα. Πέρσι μια τράπεζα τόλμησε να δώσει στεγαστικό δάνειο σε ένα ζευγάρι (το οποίο συμπαθώ ιδιαίτερα) αλλά είναι ΑΝΕΡΓΟΙ. Όταν πήραν το δάνειο ο ένας δούλευε κανονικά και έπερνε 800-900 ευρώ. Συγγνώμη κιόλας αλλά δεν είναι απερισκεψία από την τράπεζα αυτό;

Άρα εν καιρό κρίσης πέταξε τα λεφτά στον δρόμο. Ξανά...

Πάμε και στο χειρότερο που έκαναν οι τράπεζες και κατά την γνώμη μου της κάνει όλες τοκογλυφικές.

Δάνειζαν χωρίς οίκτο χρήματα (διακοποδάνεια, πιστωτικές, καταναλωτικά) με επιτόκια αφενός παράνομα ([MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] είναι 6,5% το μέγιστο νόμιμο επιτόκιο ή δεν είναι; ) 10% και βάλε και σε συγκεκριμένες περιπτώσει το επιτόκιο έφτανε το 22% με την δικαιολογία ότι και καλά ακολουθούν τους κανόνες τις ελεύθερης αγοράς...

Βέβαια δεν βγάζω και τον παράγοντα άνθρωπο σε αυτή την εξίσωση, που αφενός δεν έμαθε αν το δάνειο που έβαζε την υπογραφή του ήταν παράνομο ή όχι και αφετέρου πήγε διακοπές ή αγόρασε μετοχές ή whatever με δανεικά και ειδικά τέτοιου επιτοκίου. Τώρα που δεν μπορούν να πληρώσουν θα πάνε με τον νόμο Κατσέλη ή τον updated και οι τράπεζες ελπίζω να πάρουν το μάθημά τους, ότι πρέπει να χορηγούν τα λεφτά με σύνεση.

Το συμπέρασμα για μένα; Καλύτερα να δανείζουν σε επιχειρήσεις και να δημιουργούν δουλειές, αυξάνοντας το επίπεδο διαβίωσης. Σιγά σιγά και με ρέγουλα. Ώστε ο κόσμος να αποκτήσει έναν μισθό που θα μπορεί να κάνει αυτά που ονειρεύεται χωρίς δανεικά.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

....

Ο καθενας τα βλεπει οπως του αρεσουνε. Εισαι μεσα στην φαση και σε βολευει να τα βλεπεις ετσι. 'Η ετσι σου τα μαθανε.

Προφανως κι εγω αν ημουν μεσα στην ομαδα του Oppenheimer το 1945 δεν θα γουσταρα να ερθει καποιος να μου πει οτι εσυ και οι ομοιοι σου ειστε υπευθυνοι για ενα Ναγκασακι και μια Χιροσιμα. Θα εβρισκα 1002 τροπους να του πω "Ωπα ρε φιλε... δεν φταιω εγω, αυτοι που την διαχειριστηκανε φταινε, κι εγω να μην ημουν, καποιος αλλος θα την εφτιαχνε κλπ κλπ"

Λοιπον ξερεις ποια ειναι η διαφορα... Οτι ο Oppenheimer δηλωνει μετα την ατομικη βομβα "Now, I am become Death, the destroyer of worlds." ενω ολοι οι τραπεζιτες στην αναλογη ανακαλυψη απλα ανοιγουνε αλλο ενα Chateau Cabernet του '68

Ρε αδερφε τι μου τσαπουνας οτι και 98% να ηταν το αποθεματικο σου θα δημιουργοταν το προβλημα?? Ειναι 98%??? Οχι! Θα ειχες το ιδιο μεγεθος προβληματος αν ηταν στο 98%??? Οχι! Τερμα!

Με την δικη μου ταπεινη λογικη, αλλο να εχω στην τραπεζα 1000 ευρω και να μου πει ο λαμογιος "Φιλε εχω 980... τα 20 τα εδωσα..." Κι αλλο να μου πει... "Εχω 20... τα 980 τα τζογαρα" Bank run το ενα και το αλλο. Ισα κι ομοια????

Και δηλαδη τοσα δις που διαχειριζονται και δανειζουν και εισπραττουν τοκους και.. και... και... ΤΙΠΟΤΑ δεν παει να εξυγιανει το αποθεματικο? Κερδος δεν εχουνε? Αυτο το κερδος δεν θα μπορουσε να παει -ενα μερος- στο αποθεματικο και να το διατηρησει στο 98%??? Ολα σε lamborghini και σε hostile takeovers και liquidations και CDS???

Αλλα ακομα και οπως τα λες να ειναι...

Θελεις να μου πεις οτι 100-τοσα χρονια """"επιστημη"""" εισαστε... Δεν εχετε βρει πως να αποτρεψετε το bank run εκτος απο το να μην δινετε δανεια??? Πηγαμε στο φεγγαρι και οι τραπεζες δεν μπορουν να βρουν μια φορμουλα να αποτρεψουν το bank run εκτος απο το... bank holiday και το fireside talk του FDR !

Γελαει ο κοσμος.

Δεν σε κοροιδευω αλλα μην λεμε πραγματα που στην τελικη ΟΥΤΕ κι εσυ δεν τα πιστευεις... Ξερεις πολυ καλα τι γινεται και κυριως για ποιο λογο γινεται.

Σιγα τον ιο Εμπολα που η επιστημη δεν μπορει να σκοτωσει!

edit: A και μιας που οπως λες "κατα τη δική μου ταπεινή άποψη το χρήμα που δημιουργούν οι τράπεζες (και το οποίο εξ ορισμού είναι πεπερασμενης διαρκείας) παίζει απο (τηρουμενων των αναλογιων) μικρό εώς ελάχιστο ρόλο στη διαμόρφωση της συναλλαγματικής ισοτιμίας. Απείρως μεγαλύτερη σημασία έχει η πολιτική επιτοκίων και το γενικό market sentiment"

Σαν να λεμε δηλαδη οτι αν αυριο σε βγαζαμε εσενα (που αγαπας την Ελλαδα) σαν προεδρο της Τραπεζας της Ελλαδος (γ$@% το σπιτι της) θα ηταν βιωσιμο σεναριο για σενα το παρακατω...

"Γυρναμε στην δραχμη... βαζουμε μπροστα το τυπωτηριο να τυπωσει καμμια 100ρια τρις (πεπερασμενης διαρκειας βεβαιως βεβαιως με τον λογο τιμης σου οτι θα καταστραφουνε μολις βγουμε απο την κριση ρευστοτητας -που ολοι λενε οτι εχουμε- και μετα ουτε γατα ουτε ζημια. Προφανως θα κανεις οτι περναει απο το χερι σου να μην χαλασει "η πολιτικη επιτοκιων και το γενικο market sentiment"

Amirite?

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω κατι στα λογια του αποπάνω [MENTION=1498]SLN[/MENTION] (αν μου επιτρεπει φυσικα)

Οταν οι "επενδυσεις" που γινονται απο τις τραπεζες με τα ιδιωτικα κεφαλαια ειναι μεγαλου, για να μην πω τεραστιου, ρισκου προκειμενου να εχουν και μεγαλυτερη αποδοση, λογικο και επομενο ειναι καποια στιγμη να σου κατσει η στραβη

Οπως ο τζογαδορος που παιζει "αερα" στον μπουκ και το ανοιγμα του μεγαλωνει οσο προσπαθει να ρεφαρει με δανεικα λεφτα

Η διαφορα μεταξυ των δυο ειναι, πως ο μεν δευτερος, θα καταληξει με μερικα σπασμενα πλευρα (γιατι ο σωστος μπουκ προστατευει την επενδυση του και προσδοκα να παρει επιπλεον χρηματα απο τον πελατη του οποτε και δεν τον καθαριζει παρα τον τιμωρει, χωρις φυσικα να ξεχνα τα χρωστουμενα), ενω στην περιπτωση των τραπεζων το ρισκο το πληρωνει το ελληνικο δημοσιο (δηλαδη ολοι εμεις και ο Χατζηπετρης) σαν εγγυητης και φυσικα συνηθως με "πλαγιο" τροπο οπως ειναι η επαναχρηματοδηση των τραπεζων

Το μεγαλυτερο κομματι του χρεους της Ελλαδας ειναι απο τα ανοιγματα των ελληνικων τραπεζων:jump:

Και σαν επιστεγασμα αυτης της πολιτικης κατευθυνσης, η τρεχουσα καθως και η απελθουσα κυβερνηση, οχι μονο δεν εχουν τιμωρησει ακομα τους Ελληνες τραπεζητες+golden boys (δεν συζηταω καν φυσικα για το ενδεχομενο "αφου μεγαλε δεν βγαινεις σε εξαγοραζω και σε κανω δημοσια τραπεζα, γιατι ετσι και αλλιως εγω πληρωνω το χρεος σου), αλλα τους επιβραβευσαν και εξακολουθουν να τους επιβραβευουν, δίνοντας τους Θεσεις στις κυβερνησεις,τα υπουργεια και τις επιτροπες τους...

Βαζουνε τους "ανικανους" (και τα εισαγωγικα γιατι μονο ανικανοι δεν ειναι) να νοικοκυρεψουν το μαγαζι...

Τυχαιο?:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Οντας έξω θα απαντήσω μια γρηγορη στο Σολωνα στο τελευταίο σκέλος. Τα υπόλοιπα απο το Σπιτι.

Bank run δε γίνεται λόγω προβλημάτων που μπορεί να αντιμετωπίζει μια τράπεζα. Η μάλλον γίνεται σπανια εξαιτιασ αυτου. Για παράδειγμα το μίνι bank run πριν τις εκλογές δεν έγινε λόγω των προβλημάτων των τραπεζών αλλα υπό το φόβο της επιστροφής στη δραχμή. Επομένως πως ζητάς απο κάποιον να βρει τροπο να αποφύγει τη δημιουργία μιας κατάστασης όταν δεν την προκαλεί ο ίδιος;

Οσον αφορά το edit σου μαλλον δεν αντιλαμβανεσαι τι συζηταμε. Μιλάμε τόση ώρα για το ρόλο των εμπορικών τραπεζών στη δημιουργία χρήματος και το τι επιπτώσεις έχει αυτο και μου φέρνεις σαν επιχείρημα το ρόλο της κεντρικής τράπεζας; Μίλησα εγω για κεντρική τράπεζα κάπου και δεν το ξέρω;

Η πεπερασμενη διάρκεια αναφέρεται στο γεγονός ότι με την επιστροφή του δανείου στην τράπεζα οι ενδοιαμεσες χρηματικές ροές κεφαλαιου αυτοαναιρουνται. Κοινώς το χρήμα που δημιουργεί η εμπορική τράπεζα παει περίπατο μόλις ο δανειολήπτης ξεπληρωσει το δάνειο του.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Σε απλα λογια..

Τα ασφαλιστικα ταμεια μαζευουν χρημα απο εισφορες

Με νομο υποχρεωνονται να τα δινουν στην ΤΤΕ να τα επενδυει σε ελληνικου δημοσιου

τα ομολογα αγοραζονται στο 100% της ονομαστικης τους αξιας

2010 ξεφτιλιζεται η τιμη του ελληνικου ομολογου.

η ΤΤΕ ομως κραταει ακομα τα ομολογα.

Οκτωβρη ανακοινωνει το Eurogroup : Καντε PSI - κουρεμα 50% του χρεους (χοντρικα αυτο σημαινει για τα ταμεια 50% χασουρα)

Νοεμβρη- Δεκεμβρη ξεφτιλιζεται κι αλλο το ομολογο λογω της ειδησης

Γεναρη Φλεβαρη (Μερες πριν το PSI) το ομολογο πεφτει μεχρι και στο ~35% της ονομαστικης του αξιας

Σκαει το PSI τον απριλιο και τα ομολογα κουρευονται κατα 53,5% και περισσευει μολις το 46,5%

Οποιος -τραπεζα κλπ- αγορασε ομολογα ελληνικου Δημοσιου τον Φλεβαρη κερδισε μεσα σε 10 μερες 11,5% για την πολληηηηηηη πλάκα του. Οποιος αγορασε νωριτερα απο το 2010 ...απλα εχασε 53,5%

Δηλ ενας επενδυτης που εχωσε Φλεβαρη 2012 ... 10.000.000 σε ομολογα ελληνικου δημοσιου, τον μαρτιο βρεθηκε με 11.150.000 ευρω κανονικα και με τον νομο...

Ενας επενδυτης -βλ. ταμεια- που εχωσε το ιδιο ποσο... το 2009 , τον μαρτιο βρεθηκε με... 4.650.000 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Σε απλα λογια..

Τα ασφαλιστικα ταμεια μαζευουν χρημα απο εισφορες

Με νομο υποχρεωνονται να τα δινουν στην ΤΤΕ να τα επενδυει σε ελληνικου δημοσιου

τα ομολογα αγοραζονται στο 100% της ονομαστικης τους αξιας

2010 ξεφτιλιζεται η τιμη του ελληνικου ομολογου.

η ΤΤΕ ομως κραταει ακομα τα ομολογα.

Οκτωβρη ανακοινωνει το Eurogroup : Καντε PSI - κουρεμα 50% του χρεους (χοντρικα αυτο σημαινει για τα ταμεια 50% χασουρα)

Νοεμβρη- Δεκεμβρη ξεφτιλιζεται κι αλλο το ομολογο λογω της ειδησης

Γεναρη Φλεβαρη (Μερες πριν το PSI) το ομολογο πεφτει μεχρι και στο ~35% της ονομαστικης του αξιας

Σκαει το PSI τον απριλιο και τα ομολογα κουρευονται κατα 53,5% και περισσευει μολις το 46,5%

Οποιος -τραπεζα κλπ- αγορασε ομολογα ελληνικου Δημοσιου τον Φλεβαρη κερδισε μεσα σε 10 μερες 11,5% για την πολληηηηηηη πλάκα του. Οποιος αγορασε νωριτερα απο το 2010 ...απλα εχασε 53,5%

Δηλ ενας επενδυτης που εχωσε Φλεβαρη 2012 ... 10.000.000 σε ομολογα ελληνικου δημοσιου, τον μαρτιο βρεθηκε με 11.150.000 ευρω κανονικα και με τον νομο...

Ενας επενδυτης -βλ. ταμεια- που εχωσε το ιδιο ποσο... το 2009 , τον μαρτιο βρεθηκε με... 4.650.000 ευρω

I rofl'ed

Τι μηνιαιο όγκο συναλλαγών πιστεύεις ότι είδαν τα ελληνικά ομόλογα τον Ιανουάριο και το Φεβρουάριο; 100εκ; 200εκ; Μήπως μισό δις. Ρε τους πουστη δες τους τραπεζίτες πάλι κονομησαν.

Και τώρα κανε μια google προϋπολογισμός 2013 και πήγαινε σελίδα 137. Any thoughts on that?

Link to comment
Share on other sites

I rofl'ed

Τι μηνιαιο όγκο συναλλαγών πιστεύεις ότι είδαν τα ελληνικά ομόλογα τον Ιανουάριο και το Φεβρουάριο; 100εκ; 200εκ; Μήπως μισό δις. Ρε τους πουστη δες τους τραπεζίτες πάλι κονομησαν.

Και τώρα κανε μια google προϋπολογισμός 2013 και πήγαινε σελίδα 137. Any thoughts on that?

δωσε λινκ τον προυπολογισμο που λες γιατι αυτος που γκουγκλαρω εγω φτανει μεχρι 37.

Link to comment
Share on other sites

δωσε λινκ τον προυπολογισμο που λες γιατι αυτος που γκουγκλαρω εγω φτανει μεχρι 37.

Αφού κοιτάς το προσχέδιο....

http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/83/c7/1a/83c71aea962392a5c41c25196e9798f43cfec462/application/pdf/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%97%CE%93%CE%97%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97+%CE%95%CE%9A%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%97+2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.