Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Προφανώς ανήκεις σε αυτούς που νομίζουν πως τους χρωστάει όλο το σύμπαν.

Είμαστε στην 40η θέση και δεν βρεθήκαμε εκεί επειδή κάποιος μοίραζε θέσεις και είπε ’’πάρτε και εσείς μια’’. Η θέση αντικατοπτρίζει το επίπεδο ζωής ΠΟΥ ΧΤΙΣΑΜΕ και δεν μας χαρίστηκε. Το αν είναι στον πάτο της ευρώπης ή στον πάτο του πλανήτη έχει να κάνει με τη ΔΙΚΗ ΜΑΣ προσπάθεια, όπως και οι θέσεις στην ανταγωνιστικότητα και στην οιονομική ελευθερία. Τι έγινε ; πάλι η κακιά ευρώπη φταίει και για αυτό ; Το κράτος μπορεί να έχει προβλήματα απο την εποχή του Καποδίστρια, αλλά τουλάχιστον πριν τον ερχομό της σοβιετίας το 1981, είχε μια υπολογίσιμη βιομηχανία, η οποία ήταν και ο μοχλός που ανέβαζε το βιωτικό μας επίπεδο. Απο ότι φαίνεται όμως ξέχασες (ή θέλεις να ξεχνάς ;) ) πως με τον ερχομό της ’’αλλαγής’’ όλα αυτά αποδομήθηκαν συστηματικά.

Συνέχισε εσύ να περιμένεις να έρθει κάποιος να σε πάρει απο το χεράκι, και να σε φροντίσει ή να μη σε εκμεταλλευτεί όσο βρίσκεσαι πεσμένος, και φρόντιζε κάθε πρωί όπως επι μήνες κάνεις, να μας αναμεταδίδεις τις επαναστάτικές φανφάρες αυτών που επιμένουν να σε χαιδεύουν, και να σε απαλλάσσουν απο κάθε ευθύνη, σαν να είμαστε καθυστερημένα, ενώ αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι, να μας παρουσιάσουν την δική τους εναλλακτική. Ο δρόμος έχει πολύ κατήφορο ακόμη, και θα τον κάνουμε χεράκι χεράκι.

Καλά βουλωμένο γράμμα διαβάζεις! Πως με κατάλαβες γμτ : P

Δεν θέλω άλλη βοήθεια. Θέλω να μάθω πόσα χρωστάω.

Αν έχω πληρώνω. αν δεν έχω υπομονή να κονομήσω.

Θέλω το νόμισμα που χρησιμοποιώ να απηχεί την οικονομία μου και όχι την οικονομία άλλου κράτους. Σαν να πηγαίνω με Αρμάνι για να πιάσω δουλειά σε οικοδομή.

Θέλω να δουλέψει ο καπιταλισμός . Μπήκες μέσα μεγάλε; Κλείσιμο η επιχείρηση και να προσέχεις στην επόμενη. Πληρώνω τις καταθέσεις των πολιτών και τέλος. Όχι τις πληρώνω 3 φορές και χρωστάω ακόμα!

Αφιερωμένο

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Καλά βουλωμένο γράμμα διαβάζεις! Πως με κατάλαβες γμτ : P

Δεν θέλω άλλη βοήθεια. Θέλω να μάθω πόσα χρωστάω.

Αν έχω πληρώνω. αν δεν έχω υπομονή να κονομήσω.

Θέλω το νόμισμα που χρησιμοποιώ να απηχεί την οικονομία μου και όχι την οικονομία άλλου κράτους. Σαν να πηγαίνω με Αρμάνι για να πιάσω δουλειά σε οικοδομή.

Θέλω να δουλέψει ο καπιταλισμός . Μπήκες μέσα μεγάλε; Κλείσιμο η επιχείρηση και να προσέχεις στην επόμενη. Πληρώνω τις καταθέσεις των πολιτών και τέλος. Όχι τις πληρώνω 3 φορές και χρωστάω ακόμα!

Αυτά θα έπρεπε να τα λες σε αυτούς που τους ψήφισαν για να έρθουμε μέχρι εδώ (εδώ και 40 χρόνια), και όχι σε εμένα.

Αλλά εγώ έχω καλύτερη αφιέρωση για αυτούς:

Μονόδρομος οι περικοπές στις συντάξεις - Βουλιάζουν τα ασφαλιστικά ταμεία - NEWS247

ΟΛΑ-ΕΔΩ-ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα τα ασφαλιστικα ταμεια βουλιαζουν επειδη εχουμε πολλους συνταξιουχους και ατομα που δεν πληρωνουν εισφορες (μαυρη εργασια κλπ κλπ)

Το οτι κουρευτηκαν στο 50% επι Παπαδημου ή οταν κατι Τσιτουριδηδες τζογαραν στο ΧΑ με τα λεφτα τους δεν συμβαλλλει στο προβλημα.

Ουτε καν "μαζι"... μαλλον "ΕΜΕΙΣ τα φαγαμε!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION] μήπως έχεις μπερδέψει την αριστερά με τον κομμουνισμό; Επίσης, που ακριβώς αποκλείει τη θρησκεία ο κομμουνισμός;

Δεν τα έχω μπερδέψει, ο Τσίπρας ξεκίνησε από την ΚΝΕ. Και δεν είναι Αριστερά αυτό το πράμα του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά τούτο αποτελεί κεφάλαιο άλλου βιβλίου.

Ο κομμουνισμός δεν χρειάζεται να την αποκλείσει, της μοιάζει πάρα πολύ.

Οver and out, με άκαναν και γέλασα οι εικόνες, δεν θα αντέξω άλλες τέτοιες συζητήσεις. Όποιος διαφωνεί σεβαστόν από μένα. (σεβασμιότατον :laughing:)

:victory:

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα τα ασφαλιστικα ταμεια βουλιαζουν επειδη εχουμε πολλους συνταξιουχους και ατομα που δεν πληρωνουν εισφορες (μαυρη εργασια κλπ κλπ)

Το οτι κουρευτηκαν στο 50% επι Παπαδημου ή οταν κατι Τσιτουριδηδες τζογαραν στο ΧΑ με τα λεφτα τους δεν συμβαλλλει στο προβλημα.

Ουτε καν "μαζι"... μαλλον "ΕΜΕΙΣ τα φαγαμε!

Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν

Μάθημα απο τον Ισοκράτη.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σαμαράς έκανε Stand-Up Comedy, περί ανάκαμψης στην ΔΕΘ! Η βρετανική ιστοσελίδα του Alexander Nekrassov σατιρίζει Σαμαρά & Grecovery

Ο Έλληνας πρωθυπουργός κάνει ένα μεγάλο νούμερο Stand-Up Comedy, με ξεκαρδιστικά αστεία περί σημαδιών ανάκαμψης

Ποιός χρειάζεται σάτιρα όταν έχουμε πολιτικούς που λένε ξεκαρδιστικά πράγματα όλη την ώρα;

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Έλληνα Πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, ο οποίος έκανε ενα μεγάλο νούμερο stand-up comedy χθες, με ξεκαρδιστικά ανέκδοτα για την οικονομία της χώρας.

Επέλεξε ένα ωραίο μέρος για να το εκτελέσει, μια διεθνή έκθεση στη Θεσσαλονίκη όπου μια μαζική διαδήλωση έλαβε χώρα την περασμένη εβδομάδα εναντίον της κυβερνητικής πολιτικής της λιτότητας και άνοξε τη παράσταση του αποκαλώντας την Ελλάδα «νησίδα σταθερότητας» στην συνεχώς ασταθή περιοχή. (Η Ελλάδα, νησίδα; Αυτό ήταν απ¨τα καλά, Αντώνη)

Το κοινό ανταποκρίθηκε με δυνατά γέλια, και ποιος μπορεί να το κατηγορήσει;

Ο κ. Σαμαράς, ο οποίος χρησιμοποιεί το δικό του όνομα του για τις παραστάσεις στην σκηνή, εκτέλεσε στη συνέχεια, ένα αστείο σκέτς σχετικά με αυτούς που τώρα μιλούν με ενθουσιασμό για την ελληνική ανάκαμψη, το Grecovery, όταν μόλις πριν από λίγες εβδομάδες έλεγαν ότι η Ελλάδα θα πεταχτεί έξω απο την Ευρωζώνη, το Grexit.

Ποιοι ήταν αυτοί οι άνθρωποι που λένε όλα αυτά τα ξεκαρδιστικά πράγματα, ο κ. Σαμαράς προτίμησε να μην πει, για να μην χαλάσει η ροή από ανέκδοτα και πνευματώδεις παρατηρήσεις

Ο Έλληνας πρωθυπουργός, ο οποίος κατάφερε να κρατάει μια σοβαρή έκφραση κατά τη διάρκεια της παράστασής του, κατι που έκανε όλο αυτό να ηχεί ακόμη πιο αστείο, είπε ένα φοβερό ανέκδοτο για ξένους επενδυτές οι οποίοι σπρώχνονται μέσα στην βιασύνη τους για να βγάλουν κάποια χρήματα από την πανίσχυρη ελληνική οικονομία, παίρνοντας ενθάρρυνση από την συρρίκνωση της, κατά 6,4% πέρυσι και από την πολλά υποσχόμενη αρνητική ανάπτυξη της στο 4,2% που αναμένεται φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευμα του Κούλογλου.

Μπορεί κανείς να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει κάθετα με τα γραφόμενα.

Πάντα μου άρεσαν οι μεγάλες εθνικές ιδέες. Η ανακατάληψη της Αγιάς Σοφιάς και η κόκκινη Μηλιά παλιότερα, το «κούρεμα» του χρέους πρόσφατα, μέχρι να απαγορεύσει το Βερολίνο στην κυβέρνηση να το εμφανίζει ως εθνικό στόχο. Τώρα έχουμε καινούργιο, το πρωτογενές πλεόνασμα. Στην ομιλία του στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο, ο πρωθυπουργός επανέλαβε τη φράση «πρωτογενές πλεόνασμα» 22 φορές. Μόνο τη λέξη «θα» επανέλαβε περισσότερο, 120 φορές ακριβώς.

Αποφάσισα έτσι να πετύχω πρωτογενές πλεόνασμα (ΠιΠι, για συντομία, από δω και κάτω) και σε οικογενειακό επίπεδο. Εμπνέομαι από το μότο των πρώην Αριστερών και νυν κρυφοσαμαρικών, που είναι τώρα με την Τρόικα: πριν αναρωτηθείς τι κάνει η κυβέρνηση για σένα, σκέψου εσύ τι κάνεις για την κυβέρνηση.

ΠιΠι σημαίνει να έχεις περισσότερα έσοδα απ' ό,τι έξοδα, βγάζοντας έξω την αποπληρωμή των δανείων και τους τόκους. Δεν υπολόγισα, λοιπόν, καθόλου το στεγαστικό δάνειο, παρότι η Τρόικα θέλει να ξεκινήσει τους πλειστηριασμούς και να μου πάρει το σπίτι. Δεν το παίρνω προσωπικά: απλώς θέλουν να πέσουν οι τιμές των ακινήτων στην Ελλάδα, ώστε να μπορεί να περάσει και ο Γερμανός συνταξιούχος ευχάριστα γεράματα.

Το οικογενειακό εισόδημα είναι 1.000 ευρώ τον μήνα. Τα έξοδα είναι: 500 ευρώ που πάνε στο φαγητό, 200 στους λογαριασμούς, 400 στα φροντιστήρια-σχολεία των παιδιών κ.λπ., 250 σε προσωπικά έξοδα, 300 σε φίλους από δανεικά που πρέπει να ξεπληρώνω κάθε μήνα, γιατί και σε αυτούς παρουσιάστηκαν ανάλογα προβλήματα, και 50 ευρώ στις εξετάσεις και στα φάρμακα της γιαγιάς. Το σύνολο εξόδων είναι 1.700 ευρώ, άρα το πρωτογενές έλλειμμα 700 ευρώ. Έπρεπε να κόψω 750 ευρώ, ώστε να εμφανίσω ΠιΠι 50 ευρώ.

Αποφάσισα να ακολουθήσω τη μέθοδο με την οποία κάνει φέτος ΠιΠι ο κ. Στουρνάρας, του οποίου εκτιμώ αφάνταστα τις ικανότητες. Είχε, παραδείγματος χάριν, προβλέψει το 2010, τότε που άρχισαν τα μνημόνια, ότι το 2013 θα είχαμε μπει σε τροχιά μεγάλης ανάπτυξης. Όπως εξήγησε και ο πρωθυπουργός στη Θεσσαλονίκη, η ύφεση το δεύτερο τρίμηνο του 2013 ήταν 3,8% και όχι 4,6%, σύμφωνα με τις προβλέψεις της Τρόικας, που σημαίνει ότι ο Στουρνάρας σταδιακά δικαιώνεται.

Οι πρώτες περικοπές ήταν παιχνιδάκι. Έκοψα αμέσως τα 300 ευρώ που χρωστάω στους φίλους. Πήγαν να διαμαρτυρηθούν, αλλά τους αποστόμωσα λέγοντας ότι το ίδιο ακριβώς κάνει και η κυβέρνηση, που παρακρατεί τις επιστροφές φόρων και τις εγγράφει στο ΠιΠι της. Ύστερα, σταμάτησα να πληρώνω τους λογαριασμούς, όπως κάνει το υπουργείο Οικονομικών, που έχει μηδενίσει τις δημόσιες επενδύσεις, γράφοντας την ανάπτυξη και την καταπολέμηση της ανεργίας στο δικό του ΠιΠι.

Τα πράγματα ζορίσανε κάπως όταν περιόρισα τις δαπάνες για το φαγητό και τα υπόλοιπα μέλη διαμαρτυρήθηκαν, ρωτώντας τι θα τρώνε. Τους εξήγησα την αναγκαιότητα συμμετοχής στην εθνική προσπάθεια και ότι από δω και στο εξής θα τρώμε μια φορά τη μέρα, ενώ το βράδυ θα κοιτάμε ειδήσεις και θα τρώμε ΠιΠι. Περιόρισα δραστικά τα έξοδα για σχολεία-φροντιστήρια και όταν τα παιδιά πήγαν να διαμαρτυρηθούν, τους έριξα μια επιστράτευση που τη θυμούνται ακόμη. Με βαριά καρδιά έκοψα και τα 50 ευρώ για τις εξετάσεις και τα φάρμακα της γιαγιάς. Έτσι, το ΠιΠι μου έγινε όχι 50 ευρώ, όπως είχα υπολογίσει, αλλά 75 και πάνω. Περιττό να μιλήσω για τον ενθουσιασμό που αρχικά επικράτησε στην οικογένεια. Παρά τις κακουχίες, έβλεπαν το δικό μου ΠιΠι, και κατ' επέκταση του Στουρνάρα, σαν να ήταν δικό τους.

Είναι αλήθεια ότι μετά από δυο-τρεις μήνες παρουσιάστηκαν κάποια προβληματάκια. Με τους φίλους που θέλουν τα δανεικά πίσω γίναμε μαλλιά-κουβάρια, επειδή δεν πληρώναμε τους λογαριασμούς μάς έκοψαν το νερό, το φως και τη θέρμανση, τα παιδιά έμειναν μετεξεταστέα στο σχολείο και η γιαγιά τα κακάρωσε, ένα θλιβερό γεγονός που όμως ελάφρυνε τον οικογενειακό προϋπολογισμό και στον τομέα των εξόδων για φαγητό.

Στο τέλος ήρθαν και από την τράπεζα στην οποία χρωστάγαμε το στεγαστικό δάνειο, την αποπληρωμή του οποίου δεν είχα συμπεριλάβει, όπως θα θυμάστε, στους υπολογισμούς για το ΠιΠι, και μου είπαν ότι, εν τω μεταξύ, το χρέος είχε αυξηθεί. Δεν έφερα αντίρρηση - άλλωστε και ο κ. Σαμαράς παραδέχτηκε το Σάββατο ότι και το χρέος της χώρας έχει αυξηθεί, αλλά όχι και τόσο πολύ ώστε να το κάνουμε θέμα. Επειδή η κυβέρνηση, μετά από πιέσεις της Τρόικας, ξεπάγωσε τους πλειστηριασμούς ακινήτων, ήρθαν να μας πάρουν και το σπίτι. Πεινασμένη, διχασμένη και εξουθενωμένη, η οικογένεια δεν μπορούσε να αντισταθεί ούτε για τα μάτια των παπαράτσι. Έτσι κάπως μείναμε με το ΠιΠι στο χέρι.

Το ερώτημα όμως παραμένει. Έτσι πρόκειται να προκύψει το πρωτογενές πλεόνασμα;

Υποχρεώνοντας τους γιατρούς και φαρμακοποιούς να υπογράψουν ότι εξοφλήθηκαν από τον ΕΟΠΥ, προκειμένου να τους δώσουν κάτι τις από τα χρωστούμενα; (Έχω προσωπικό παράδειγμα από φίλο μου φαρμακοποιό και γιατρό).

Link to comment
Share on other sites

Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν

Μάθημα απο τον Ισοκράτη.

Μα δεν βγαζει νοημα αυτο ρε αδερφε!

Δεν ειπαμε οτι ειναι ουρανοκατεβατοι απο τον Αρη οι πολιτικοι μας. Το συντριπτικα μεγαλο μερος τους ειναι ανθρωποι της διπλανης πορτας και ενα πολυ μικρο ποσοστο "ψηλα" ειναι οι... βαλτοι. Αυτο ομως δεν αναιρει το ερωτημα οτι το να χαιρεσαι που θα κοπουνε οι συνταξεις ειναι αθλιο και μιζερο.

Δηλαδη επειδη π.χ. 30 χρονια διοριζουμε αβερτα Δ/Υ με το κομματικο κουπονι πρεπει εγω να χαρω που θα κοπει η συνταξη στους γερους μου ή στους γερους σου ή στην κατσικα του γειτονα?

Στην τελικη ειτε απο δανεικα ειτε απο παραγωγικη διαδικασια, τα λεφτα των συνταξεων ειναι επι 25-35 χρονια ΚΡΑΤΗΜΕΝΑ καθε μηνα απο το μισθο σου. Οσος κι ας ειναι αυτος, απο οποιο βυσμα ή οχι κι αν προερχεται κλπ κλπ

Περα απο ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μικρο ποσοστο (που πανευκολα βρισκεται με μια υποτυπωδη αναζητηση) που πηρε "μαγικα" συνταξη στα π.χ. 40 του οι υπολοιποι συνταξιουχοι απλα ειχαν τοσα χρονια κρατησεις απο εναν μισθο που απλα δεν τους επιστραφηκαν ποτε!

Να απολυσουμε Δ/Υ.... αντε να το κανουμε... αυτοι ομως που αντε κατι ψιλα εφαγαν -ή δεν εφαγαν- αλλα ΟΣΟ ΕΤΡΩΓΑΝ, ΑΦΗΝΑΝ ΤΟ ΚΑΤΙΤΙΣ ΤΟΥΣ (εστω και χωρις να τους ρωτησει κανεις) στην ακρη για τα γεραματα και αυτο το κατιτις καποιοι καραγκιοζηδες "το εχασαν", γιατι να την πληρωσουν και το κυριοτερο γιατι χαιρεσαι που θα την πληρωσουν??

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν βγαζει νοημα αυτο ρε αδερφε!

Δεν ειπαμε οτι ειναι ουρανοκατεβατοι απο τον Αρη οι πολιτικοι μας. Το συντριπτικα μεγαλο μερος τους ειναι ανθρωποι της διπλανης πορτας και ενα πολυ μικρο ποσοστο "ψηλα" ειναι οι... βαλτοι. Αυτο ομως δεν αναιρει το ερωτημα οτι το να χαιρεσαι που θα κοπουνε οι συνταξεις ειναι αθλιο και μιζερο.

Δηλαδη επειδη π.χ. 30 χρονια διοριζουμε αβερτα Δ/Υ με το κομματικο κουπονι πρεπει εγω να χαρω που θα κοπει η συνταξη στους γερους μου ή στους γερους σου ή στην κατσικα του γειτονα?

Στην τελικη ειτε απο δανεικα ειτε απο παραγωγικη διαδικασια, τα λεφτα των συνταξεων ειναι επι 25-35 χρονια ΚΡΑΤΗΜΕΝΑ καθε μηνα απο το μισθο σου. Οσος κι ας ειναι αυτος, απο οποιο βυσμα ή οχι κι αν προερχεται κλπ κλπ

Περα απο ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μικρο ποσοστο (που πανευκολα βρισκεται με μια υποτυπωδη αναζητηση) που πηρε "μαγικα" συνταξη στα π.χ. 40 του οι υπολοιποι συνταξιουχοι απλα ειχαν τοσα χρονια κρατησεις απο εναν μισθο που απλα δεν τους επιστραφηκαν ποτε!

Να απολυσουμε Δ/Υ.... αντε να το κανουμε... αυτοι ομως που αντε κατι ψιλα εφαγαν -ή δεν εφαγαν- αλλα ΟΣΟ ΕΤΡΩΓΑΝ, ΑΦΗΝΑΝ ΤΟ ΚΑΤΙΤΙΣ ΤΟΥΣ (εστω και χωρις να τους ρωτησει κανεις) στην ακρη για τα γεραματα και αυτο το κατιτις καποιοι καραγκιοζηδες "το εχασαν", γιατι να την πληρωσουν και το κυριοτερο γιατι χαιρεσαι που θα την πληρωσουν??

Ετσι ε ??

Αθλιος και μίζερος...

Δηλαδής δεν μου είναι αρκετό που καλούμαι εγώ να πληρώσω το κόστος των επιλογών

, επιλογών που ΕΚΑΝΑΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ επι 40 χρόνια και αποσκοπούσαν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην ικανοποίηση των ΔΙΚΩΝ ΤΟΥΣ συμφερόντων, αλλά θα πρέπει να λυπάμαι κιόλας που δεν τους βγήκε η κέντα....

Οσο για τα αποθεματικά.... Οταν επι 40 χρόνια έτρωγαν μέχρι και τα απάσβεστα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ζήταγε το λόγο, αλλά αντί αυτού έλεγε ’’δώσε και εμένα μπάρμπα’’. Για πές μου λίγο: Τι ακριβώς σε/τους έκανε να πιστευουν πως θα αφήνανε τα αποθεματικά των ταμείων έξω απο το φαγοπότι ???? Βάζανε δηλαδή τους λύκους να φυλάνε τα πρόβατα, ξανά και ξανά και ξανά, και πάλι φταίω εγώ ???

Δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν: είτε δεν έχεις πάρει πρέφα που θα καταλήξεις εξ αιτίας τους, είτε είσαι κομμάτι τους, και μας πας την κουβέντα στη συμπόνοια. Αν ισχύει το πρώτο, δεν ανησυχώ: θα σου έρθει η φώτιση αργά η γρήγορα. Αν ισχύει το δεύτερο, να σε πληροφορήσω πως, (δεν θα πω ’’πρέπει’’ γιατί πλέον είναι νομοτελειακό) ΘΑ πληρώσετε (και εσείς/ειδικά εσείς) το τίμημα των επιλογών σας. ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!

Αισώπου Μύθοι/Θύννος και δελφίς - Βικιθήκη

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε [MENTION=1167]colt3003[/MENTION] , μόνο εσύ πληρώνεις τις επιλογές τους? Μπορώ να γυρίσω εγώ και να σου πω ότι πληρώνουμε τις επιλογές τους (που θεωρώ ότι τις έκαναν βασισμένοι σε ψέματα, και τις έκαναν επειδή δεν διάβασαν ποτέ πέρα από τις γραμμές και όχι επειδή φρόντιζαν να αποκατασταθούν), αλλά και τις επιλογές τύπων σαν εσένα που τώρα σας ήρθε η Αγία Φώτιση και κράζετε από το πρωι μέχρι το βράδυ ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ κτλ κτλ, αλλά και τώρα και πριν από 10 χρόνια και πριν από 30 χρόνια το κάνετε από τον καναπέ σας.

Δεν σου αρέσει κάτι φίλε μου; Διάλεξε (ή φτιάξε) μια πλευρά να έχουμε ένα δευτερο σημείο αναφοράς και βγες έξω να πείσεις τον κόσμο για τις απόψεις σου να δεις την γλύκα. Όταν επί 40 χρόνια μόνο 3 κόμματα ξέρει ο κόσμος, τότε μόνο αυτά τα 3 κόμματα θα ψηφίσει.

Στο θέμα μας, μνημονιακή ενημέρωση..

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε [MENTION=1167]colt3003[/MENTION] , μόνο εσύ πληρώνεις τις επιλογές τους? Μπορώ να γυρίσω εγώ και να σου πω ότι πληρώνουμε τις επιλογές τους (που θεωρώ ότι τις έκαναν βασισμένοι σε ψέματα, και τις έκαναν επειδή δεν διάβασαν ποτέ πέρα από τις γραμμές και όχι επειδή φρόντιζαν να αποκατασταθούν), αλλά και τις επιλογές τύπων σαν εσένα που τώρα σας ήρθε η Αγία Φώτιση και κράζετε από το πρωι μέχρι το βράδυ ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ κτλ κτλ, αλλά και τώρα και πριν από 10 χρόνια και πριν από 30 χρόνια το κάνετε από τον καναπέ σας.

Δεν σου αρέσει κάτι φίλε μου; Διάλεξε (ή φτιάξε) μια πλευρά να έχουμε ένα δευτερο σημείο αναφοράς και βγες έξω να πείσεις τον κόσμο για τις απόψεις σου να δεις την γλύκα. Όταν επί 40 χρόνια μόνο 3 κόμματα ξέρει ο κόσμος, τότε μόνο αυτά τα 3 κόμματα θα ψηφίσει.

Απο ότι φαίνεται μόνο εμένα νοιάζει. Αντε να βάλω και το υπόλοιπο 15% που δεν τους ψήφιζε επι 40 χρόνια.

Όσο για το τι μπορείς να πείς εσύ, εφόσον δεν θυμάσαι τι γράφω συνέχεια, ειδικά για αυτούς που απέχουν απο τα κοινά, ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Θεωρώ μέγιστη απρέπεια να αμφισβητέι κάποιος έναν άνθρωπο, έτσι, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, χωρίς κάν να μπορεί να αποδείξει ΙΧΝΟΣ απο τα γραφόμενά του, πολύ περισσότερο να το παίζει και γνώστης του τι έκανε 10 και 30 χρόνια πρίν. Σε τέτοιο παιχνίδι διαβολής δεν πρόκειται να σε ακολουθήσω.

Στο θέμα μας: απο πρόσθεση πως πάμε ?? Κρίμα που δεν αναφέρει και το ποσό της αποχής για να γουστάρουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παίζω γνώστης , δεν ξέρω καν πόσο χρονών είσαι (και κατ' επέκταση πόσα χρόνια ψηφίζεις). Απλά λέω ότι ωραία χώνεις σε κάποια κόμματα και κάποιους ψηφοφόρους (αν και διαφωνούμε σε κάποια κόμματα και στην κατηγοριοποίηση των ψηφοφόρων), αλλά όταν δεν ξέρουμε τι στηρίζεις και τι έκανες τόσα χρόνια μου φαίνεται λίγο υποκριτική η στάση σου. (ναι ακούγεται προσβλητικό, αλλά το λέω για να καταλάβεις πως εγώ το βλέπω το θέμα)

Όλοι οι "μετά χριστόν προφήτες" που ήταν τόσα χρόνια; Γιατί ποτέ δεν ακούστηκαν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παίζω γνώστης , δεν ξέρω καν πόσο χρονών είσαι (και κατ' επέκταση πόσα χρόνια ψηφίζεις). Απλά λέω ότι ωραία χώνεις σε κάποια κόμματα και κάποιους ψηφοφόρους (αν και διαφωνούμε σε κάποια κόμματα και στην κατηγοριοποίηση των ψηφοφόρων), αλλά όταν δεν ξέρουμε τι στηρίζεις και τι έκανες τόσα χρόνια μου φαίνεται λίγο υποκριτική η στάση σου. (ναι ακούγεται προσβλητικό, αλλά το λέω για να καταλάβεις πως εγώ το βλέπω το θέμα)

Εγώ καλή τη πίστει, δεν αμφισβήτησα ποτέ τα γραφόμενα κάποιου, αν δεν είχα σαφείς αποδείξεις πως ψεύδεται. Το να θεωρείς τον άλλον ψευτη, μόνο και μόνο για να αντικρούσεις τη θέση του, ενώ δεν μπορείς να το αποδείξεις, είναι απρέπεια. Και στην προκειμένη περίπτωση (για να επανερχόμαστε) η δική μου θέση είναι πως το πλήρωμα του χρόνου για κάτι έφηβους συνταξιούχους, για κάτι κοψοχέρηδες , για κάτι κλαδικούς, και για κάτι φιλοσοφούντες του καναπέ, έχει έρθει. Και δεν πρόκειται να στεναχωρηθώ καθόλου για το τι τους περιμένει. Αλλωστε αν πρόσεξες και την αμέσως προηγούμενη ανάρτησή μου ένα 32% τους επιθυμεί ακόμα, γύρευε δε, πόσοι δίνουν ακόμα λευκές επιταγές.

Όλοι οι "μετά χριστόν προφήτες" που ήταν τόσα χρόνια; Γιατί ποτέ δεν ακούστηκαν;

Όσοι δεν υπέκυψαν στον πειρασμό, λοιδορήθηκαν όσο δεν πάει και απομονώθηκαν (κάτι που θα έπρεπε να το δείς στην πράξη στην επαρχία, για να καταλάβεις τι σημαίνει). Ποίος νομίζεις θα τους έδινε ποτέ βήμα για να μιλήσουν ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλή τη πίστει, δεν αμφισβήτησα ποτέ τα γραφόμενα κάποιου, αν δεν είχα σαφείς αποδείξεις πως ψεύδεται. Το να θεωρείς τον άλλον ψευτη, μόνο και μόνο για να αντικρούσεις τη θέση του, ενώ δεν μπορείς να το αποδείξεις, είναι απρέπεια.

Για να συννενοούμαστε, ούτε σε αποκάλεσα ψευτη, ούτε θεωρώ ότι ψευδεσαι. Το πρόβλημα μου είναι και ήταν ο καναπές στον οποίο θεωρω ότι πολλοί έχουν αναπαυτεί.

Και στην προκειμένη περίπτωση (για να επανερχόμαστε) η δική μου θέση είναι πως το πλήρωμα του χρόνου για κάτι έφηβους συνταξιούχους, για κάτι κοψοχέρηδες , για κάτι κλαδικούς, και για κάτι φιλοσοφούντες του καναπέ, έχει έρθει. Και δεν πρόκειται να στεναχωρηθώ καθόλου για το τι τους περιμένει.

Μέσες άκρες δεν έχεις άδικο, αλλά:

1) Όλους μας παίρνει η μπάλα δυστυχώς, όχι μόνο αυτούς, άσε που μερικοί, σίγουρα είχαν φροντίσει να δέσουν τον γαϊδαρο τους από παλιά.

2) Δεν ήταν όλοι οι ψηφοφόροι τους έτσι, βασικά πιστευω ότι οι πλειοψηφία ΔΕΝ ήταν έτσι, ήταν ευπιστοι (ίσως ηλίθιοι) άνθρωποι που πίστευαν ότι άκουγαν, δεν έβλεπαν και κάτι διαφορετικό, και το έριχαν στο ΠΑΣΟΚ / ΝΔ.

Ποιος ασχολείται μετά για το αν έκαναν αυτά που υποσχέθηκαν και άλλα τέτοια.. Πέταγε ο Σημίτης ένα σποτάκι με 5 έργα, ανάπτυξη σου έλεγε, τον ψήφιζαν. Έβγαινε ο Καραμανλής, με την γυναίκα του και τα δίδυμα, σου λέει ο νέος είναι ωραίος, δεν έχει και ελιές στην μύτη, τον ψήφιζαν, έβγαινε ο Γιωργάκης, έλεγε "Παπανδρέου", τον ψήφιζαν, παλιότερα δεν θυμάμαι.

Αλλωστε αν πρόσεξες και την αμέσως προηγούμενη ανάρτησή μου ένα 32% τους επιθυμεί ακόμα, γύρευε δε, πόσοι δίνουν ακόμα λευκές επιταγές.

Και έσπαγα το κεφάλι μου να καταλάβω τι εννοούσες (ειλικρινά, και ξέχασα να ρωτήσω). Το γιατί ψηφίζουν ακόμα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ θέλει πολύ συζήτηση και δεν προλαβαίνω τώρα. Εν συντομία, ΠΑΣΟΚ για τους λόγους που είπα και έιπες πριν (παλιά ρουσφέτια / αποκαταστάσεις, το ψήφιζε ο μπαμπάς και η μαμά, τα λέει καλά (!)). ΝΔ για τους προηγούμενους λόγους, γιατί κάποιοι βλέπουν την λύση στα μνημόνια, στην διάσωση των τραπεζών εις βάρος του λαού και στους πολιτικούς-ανδρείκελα της Μέρκελ, και γιατί έφαγαν αμάσητο τα απίστευτα που ακούστηκαν και ακούγοντε για τον ΣΥΡΙΖΑ και τον Τσίπρα.

Όσοι δεν υπέκυψαν στον πειρασμό, λοιδορήθηκαν όσο δεν πάει και απομονώθηκαν (κάτι που θα έπρεπε να το δείς στην πράξη στην επαρχία, για να καταλάβεις τι σημαίνει). Ποίος νομίζεις θα τους έδινε ποτέ βήμα για να μιλήσουν ??

Ε και; Αν πιστευεις κάτι βγαίνεις και το λες, ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ, δεν κάθεσαι να κλαις την μοίρα σου. Η πρέπει να σου θυμίσω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ το 2004 ήταν στο 3.26% το 2007 ανέβηκε στο 5.04% και το 2009 ήταν στο 4% ενώ στις ευρωεκλογές του ίδιου έτους η ΧΑ ήταν στο 0,46%?

Link to comment
Share on other sites

Για να συννενοούμαστε, ούτε σε αποκάλεσα ψευτη, ούτε θεωρώ ότι ψευδεσαι. Το πρόβλημα μου είναι και ήταν ο καναπές στον οποίο θεωρω ότι πολλοί έχουν αναπαυτεί.

Οταν διαβάζεις κάτι και το πρώτο που απαντάς είναι το ''Άσε ρε... '' αυτό για εμένα συνεπάγεται πως θεωρείς πως σε φουμέρνω. Αν μπορείς να το αποδείξεις ή να αντικρούσεις αυτό που γράφω, πάει καλά. Αν όχι, όπως και πάρα πολλοί άλλοι εδω μέσα καταφευγετε στην μέιωση, ή και την εξύβριση. Βέβαια, θα μου προξενούσε απορία άν δεν είχα διαβάσει ''την τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο'' του Α. Σοπενχάουερ. Είναι το περιβόητο ''τελευταίο τέχνασμα Νο 38''.

Το ''πρόβλημά σου'' είναι επίσης και δικό μου, και έχω διαφωνήσει αρκετές φορές εδω μέσα με μερικούς ''φιλοσοφους'' που αιτιολογούν την αποχή τους απο τα κοινά, με τη σοφιστεία ''αν άλλαζαν κάτι οι εκλογές, θα ήταν παράνομες''

Μέσες άκρες δεν έχεις άδικο, αλλά:

1) Όλους μας παίρνει η μπάλα δυστυχώς, όχι μόνο αυτούς, άσε που μερικοί, σίγουρα είχαν φροντίσει να δέσουν τον γαϊδαρο τους από παλιά.

2) Δεν ήταν όλοι οι ψηφοφόροι τους έτσι, βασικά πιστευω ότι οι πλειοψηφία ΔΕΝ ήταν έτσι, ήταν ευπιστοι (ίσως ηλίθιοι) άνθρωποι που πίστευαν ότι άκουγαν, δεν έβλεπαν και κάτι διαφορετικό, και το έριχαν στο ΠΑΣΟΚ / ΝΔ.

Ποιος ασχολείται μετά για το αν έκαναν αυτά που υποσχέθηκαν και άλλα τέτοια.. Πέταγε ο Σημίτης ένα σποτάκι με 5 έργα, ανάπτυξη σου έλεγε, τον ψήφιζαν. Έβγαινε ο Καραμανλής, με την γυναίκα του και τα δίδυμα, σου λέει ο νέος είναι ωραίος, δεν έχει και ελιές στην μύτη, τον ψήφιζαν, έβγαινε ο Γιωργάκης, έλεγε "Παπανδρέου", τον ψήφιζαν, παλιότερα δεν θυμάμαι.

Και έσπαγα το κεφάλι μου να καταλάβω τι εννοούσες (ειλικρινά, και ξέχασα να ρωτήσω). Το γιατί ψηφίζουν ακόμα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ θέλει πολύ συζήτηση και δεν προλαβαίνω τώρα. Εν συντομία, ΠΑΣΟΚ για τους λόγους που είπα και έιπες πριν (παλιά ρουσφέτια / αποκαταστάσεις, το ψήφιζε ο μπαμπάς και η μαμά, τα λέει καλά (!)). ΝΔ για τους προηγούμενους λόγους, γιατί κάποιοι βλέπουν την λύση στα μνημόνια, στην διάσωση των τραπεζών εις βάρος του λαού και στους πολιτικούς-ανδρείκελα της Μέρκελ, και γιατί έφαγαν αμάσητο τα απίστευτα που ακούστηκαν και ακούγοντε για τον ΣΥΡΙΖΑ και τον Τσίπρα.

Και ξαναερχόμαστε στο θέμα μας. Απάντησε μου ειλικρινά σε κατι:

1. Εσύ πως νιώθεις που τέτοιου είδους άνθρωποι όπως ακριβώς τους περιγράφεις, επέλεξαν (και ακόμη επιλέγουν) το να λάβεις μισθό 400 και σύνταξη 360 ευρά (σήμερα), άν καταφέρεις ποτέ να μαζέψεις την απαιτούμενη προυπηρεσία ??

2. Τι ακριβώς θα σε έκανε να τους λυπηθείς για τα ίδια δεινά που περιμένουν και τους ίδιους, τη στιγμή που γνωρίζεις πως εκείνοι τα επέλεξαν ?? (και τα κίνητρά τους δεν ήταν πάντα ''αθώα'')

Εγώ τις απαντήσεις σε αυτά τις έδωσα πιο πάνω, και βλέπεις πως εκλαμβάνεται η θέση μου. Με βάση αυτές τις αντιδράσεις, πόσο άστοχο είναι να υποθέσω, πως απέναντί μου έχω άτομα που στήριξαν/στηρίζουν (ο λόγος που το κάνουν είναι αδιάφορος) αυτό το σύστημα που μας έφερε εδώ, αλλά δεν έχουν την στοιχειώδη ευθιξία να το ομολογήσουν? Αν πάλι κάνω λάθος ΓΙΑΤΙ δεν αιτιολογούν το λόγο που δεν τρέφουν την ίδια μήνι έναντι των καταστροφέων τους, αλλά προτιμάνε την απαξίωση του άλλου ??

Ε και; Αν πιστευεις κάτι βγαίνεις και το λες, ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ, δεν κάθεσαι να κλαις την μοίρα σου. Η πρέπει να σου θυμίσω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ το 2004 ήταν στο 3.26% το 2007 ανέβηκε στο 5.04% και το 2009 ήταν στο 4% ενώ στις ευρωεκλογές του ίδιου έτους η ΧΑ ήταν στο 0,46%?

Εσύ μιλάς για κόμματα, ενώ εγώ για ανθρώπους. Πόσο ευκολο είναι για ένα άτομο νομίζεις να αντιπαλέψει μια ομάδα ατομων όταν αυτά ασπάζονται μια άποψη, την οποία δεν εξετάζουν κατά ποσο είναι σωστή η όχι, αλλά την ακολουθούν επειδή είναι πιο mainstream ? διάβασε τι εννοώ.

Εντιτ: ^ ^ έχει γίνει και πείραμα που το αποδεικνύει αυτό, αλλά μου διαφέυγει η ονομασία του.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί , φεύγοντας για την δουλειά π'ηρε το αυτί μου στον ΣΚΑΪ νομίζω , ότι το 2013 οι δισεκατομμυριούχοι ανά τον κόσμο αυξήθηκαν από 1.700 σε 2.000 εν καιρώ κρίσης. Οι περισσότεροι απ' αυτούς βρίσκονται στην Ευρώπη. Όλοι μαζί κατέχουν ποσό ίσο με το εθνικό προϊόν Γαλλίας + Γερμανίας. Επίσης σ' όλη την Ευρώπη στο τέλος του 2013 θα υπάρχουν 30 εκατομμύρια φτωχοί (δλδ. κάτω από το κατώτατο αποδεκτό βιοτικό επίπεδο). Αυτό είναι το πρόσωπο της ενωμένης και με όραμα Ευρωπαϊκής κοινωνίας σήμερα.

Αν τα στοιχεία ευσταθούν , ας φωνάξουμε ένα μεγάλο μπράβο σε όλες τις Ευρωπαϊκές κυβερνήσεις για το θεάρεστο έργο τους την τελευταία 6αετία.

Link to comment
Share on other sites

και μεις έχουμε δώσει το όνομά του Ανδρέα Παπαδρέου σε δρόμους/πλατείες/ιδρύματα και τον συγκαταλέγουν στους μεγάλους "ηγέτες". Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΛΑΟΠΛΑΝΟΣ ίσως και στην υφήλιο...Εχουν ακούσει τ'αυτιά μου Πασοκους να εκφέρουν την άποψη πως αν υπηρχε ο αντρέας δεν θα τόλμαγαν στην τρόικα να κουνηθούν....Η ιστορία του πασοκικού κράτους στην Ελλάδα άφησε στάχτη και αποκαΐδια...Και δυστυχώς υπάρχει ακόμα αυτό το μόρφωμα του κομματος που λέγεται ΠΑΣΟΚ...Η Ελλάδα για να αλλάξει θέλει ριζική ανασυγκρότηση εκ θεμελίων...όταν εκλείψουν απ'ολους τους δήμους/χωριά οδοί Παπανδρέου και Καραμανλή γωνία...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.