Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αδιάφορο. Απο τη στιγμή που το μόνο που υπερασπίζεται είναι μόνο η ελευθερία του δικού του λόγου, με αφήνει αδιάφορο. Ασε που ακόμα και στην απευκταία περίπτωση που δεν του φτάκουν, κάποιοι θα κάνουν έρανο για την πάρτη του. Ξέρω ήδη μερικούς.

: P

attachment.php?attachmentid=60241&stc=1&d=1390292049

post-93-1416078076,7968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχετε φρούτα που μιλάνε για δραχμές, που μιλάνε για Μακεδονίες, που μιλάνε για λαικό στρατό...

Ενώ τα δικά σας που μιλάνε για ανάπτυξη, πάταξη της διαφθοράς και της φοροδιαφυγής αλλά κάνουν εντελώς τα αντίθετα και έχουν καταστρέψει και ξεπουλήσει τη χώρα, είναι καλύτερα... :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα δικά σας που μιλάνε για ανάπτυξη, πάταξη της διαφθοράς και της φοροδιαφυγής αλλά κάνουν εντελώς τα αντίθετα και έχουν καταστρέψει και ξεπουλήσει τη χώρα, είναι καλύτερα... :suicide:

Ελα μην εισαι κακος.

Η ΝΔουλα παιζει εκτος συναγωνισμου. Οι τυποι ειναι τραγικοι πουθεναδες! Συγκυβερνανε με αυτους που αλληλοσκοτωνονταν και αλληλοβριζονταν 30 χρονια τωρα και, ακομα χειροτερα, νομιζουν οτι το 28% (κουτσοστραβο αλλα τεσπα) τους κανει "παικτες".

Αλλα με κατι πρεπει να ασχολουνται και τα γαλαζια παιδια για να μην αρχισουνε να κλαινε με τους βιβλιοπωλες, τους πιτσαδορους και τους γκομενους της Ρουλας. Ε βρηκανε εκει τον Τατσο και τον Γλεζο και γελανε με τα "Σφυριζα/Τσιριζα". Μεχρι εκει... Πολιτικη επιπεδου Παγκαλου.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα δικά σας που μιλάνε για ανάπτυξη, πάταξη της διαφθοράς και της φοροδιαφυγής αλλά κάνουν εντελώς τα αντίθετα και έχουν καταστρέψει και ξεπουλήσει τη χώρα, είναι καλύτερα... :suicide:

Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, πως ακριβώς αυξήθηκε η διαφθορά και η φοροδιαφυγή?

Η ανάπτυξη εννοείται πως είναι αρνητική αφού συμβαδίζει με την ανεργία. Η διαφθορά όμως με βάση το cpi.transparency.org έχει μειωθεί (ερευνα του 2012 και 2013) κατά 4 μονάδες.

Εκτος αν περιμένουμε κανένα θαύμα, πως ακριβώς θα βελτιωθεί η κατάσταση όταν τα ισοπεδώνουμε όλα (ανθρώπους και καταστάσεις) στο ίδιο καζάνι?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, πως ακριβώς αυξήθηκε η διαφθορά και η φοροδιαφυγή?

Η ανάπτυξη εννοείται πως είναι αρνητική αφού συμβαδίζει με την ανεργία. Η διαφθορά όμως με βάση το cpi.transparency.org έχει μειωθεί (ερευνα του 2012 και 2013) κατά 4 μονάδες.

Εκτος αν περιμένουμε κανένα θαύμα, πως ακριβώς θα βελτιωθεί η κατάσταση όταν τα ισοπεδώνουμε όλα (ανθρώπους και καταστάσεις) στο ίδιο καζάνι?

Έχεις απόλυτο δίκιο, σύμφωνα με ένα μεγάλο και αξιόπιστο site που μετράει τo πόσο ο κόσμος αντιλαμβάνεται την διαφθορά, καλυτερέψαμε την θέση μας 4 (στις 100) ολόκληρες μονάδες. Πλέον είμαστε 40/100 καθαροί...

Δεν αξίζει να σημειωθεί ότι είμαστε κάτω και από την Βραζιλία (θυμίζω τι έγινε το 2013 στην Βραζιλία με την διαφθορά ως ένα από τα αίτια) καθώς και στον πάτο φυσικά της Ε.Ε.

Όσο για την φοροδιαφυγή, ΣΔΟΕ: Εξακολουθεί να οργιάζει η φοροδιαφυγή και το ξέπλυμα μαύρου χρήματος - οικονομικές ειδήσεις της ημέρας - Το Βήμα Online Greece Report: Η μισή Ελλάδα σε 65 CD του ΣΔΟΕ για φοροδιαφυγή! ,και φυσικά το ξέρουν.. Ελληνοφρένεια - Επ 27 - YouTube (συγχωρέστε με για το βίντεο από Ελληνοφρένεια, εκεί είδα το απόσπασμα, αυτό θα ανεβάσω)

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, πως ακριβώς αυξήθηκε η διαφθορά και η φοροδιαφυγή?

Η ανάπτυξη εννοείται πως είναι αρνητική αφού συμβαδίζει με την ανεργία. Η διαφθορά όμως με βάση το cpi.transparency.org έχει μειωθεί (ερευνα του 2012 και 2013) κατά 4 μονάδες.

Για να αναλύσεις τα αποτελέσματα, χρειάζεται πολύ περισσότερη έρευνα από το να δεις ένα δείκτη. Μπορεί να έπεσαν άλλες χώρες, μπορεί να κριτήρια να είναι διαφορετικά, μπορεί τα survyes που έγιναν να είναι διαφορετικά. Εγώ βλέπω τι γίνεται γύρω μου. Διαφθορά στον μικρομεσαίο κόσμο, μπορεί όντως να είναι μικρότερη. Στους μεγαλοκαρχαρίες και πολιτικούς όμως, είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι μεγαλύτερη. Δες για παράδειγμα, δημόσια έργα, διόδια, τράπεζες κλπ. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο.

Εκτος αν περιμένουμε κανένα θαύμα, πως ακριβώς θα βελτιωθεί η κατάσταση όταν τα ισοπεδώνουμε όλα (ανθρώπους και καταστάσεις) στο ίδιο καζάνι?

Σωστά, εμείς φταίμε. Άλλωστε, εμείς τα φάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχει να κάνει με τη διαφθορά, αλλά δείχνει το επίπεδο του κράτους... Πάλι καλά που άλλαξαν τα πράγματα και πήρε απάντηση ο άνθρωπος. Υπόψη, είναι προσωπική υπόθεση φίλης και όχι trollιά στο web.

attachment.php?attachmentid=60250&stc=1&d=1390327346

post-173-1416078079,2642_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα δικά σας που μιλάνε για ανάπτυξη, πάταξη της διαφθοράς και της φοροδιαφυγής αλλά κάνουν εντελώς τα αντίθετα και έχουν καταστρέψει και ξεπουλήσει τη χώρα, είναι καλύτερα... :suicide:

Α ναι ξέχασα, εχουμε το γνωστό θέμα. Να στο πω όσο πιο απλά μπορώ.

Αυτο για το οποιο συζητούσαμε δεν είναι αν οι απόψεις βουλευτών στελεχών κτλ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Συζητούσαμε για το πόσο συμβατές είναι οι απόψεις συγκεκριμένων στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ με την επίσημη γραμμή του κόμματος.

Και το ξαναλέω.

Έχουμε τύπους οι οποιοι:

α) Μίλησαν για Μακεδονία

β) Μίλησαν για λαικό στρατό

γ) Μίλησαν για δραχμή

δ) Μίλησαν για πολιτικούς κρατουμένους αναφερόμενους στη 17Ν

Το αν έχουν δίκιο σε αυτό που λένε είναι μια άλλη συζήτηση. Αυτό που υπογραμμίζω είναι ότι οργανωμένα στελέχη/βουλευτές αμφίσβητησαν αυτά που ο επίσημος ΣΥΡΙΖΑ θέλει να φαίνεται ότι πρεσβεύει σε ΒΑΣΙΚΑ θέματα εθνικά/οικονομικά/εσωτερικής ασφάλειας. Και δεν ακούστηκε ούτε μια φωνή ενάντια σε αυτές τις παραφωνίες. Και κάποιος θα μου πει ότι γενικώς αφήνουν τον καθένα να λέει ότι θέλει διότι μέσα απο τη σύνθεση των απόψεων κάτι καλό βγαίνει και μπλα μπλα μπλα.

Και τότε εγω θα αναφωνήσω ότι είπε και η Στρουμφίτα όταν είδε τα Στρουμφάκια ξεβράκωτα. Εδώ πέρασαν τον τατσόπουλο gang bang και τον κατηγόρησαν ως ομοφοβικό επειδή γύρισε και είπε ότι είπε για τη μισή Αθήνα. Και εδώ ένας δεν έχει βγει να πει κουβέντα για αυτά τα νούμερα. Και έχω τον Myralis να λέει ότι συνιστώσες δεν υπάρχουν. Ναι αγορίνα μου.

oh and by the way

το στέλεχος του οικονομικού επιτελείου του ΣφΥΡΙΖΑ αμφισβητεί το οικονομικό πρόγραμμα του τΣΥΡΙΖΑ.

Επειδή δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ειναι σχιζοφρενείς στην Κουμουνδούρου. δυο τεινά συμβαίνουν:

α) ΣφΥΡΙΖΑ<>τΣΥΡΙΖΑ. Οπότε τα δυο αυτά κόμματα είναι ελεύθερα να έχουν διαφορετικές απόψεις. Αρκεί να το ξέρει και ο κος Καμμένος που μιλάει για ολική διαγραφή για να ξέρει ποιο απο τα δυο να διαλέξει

β) Το μεγαλύτερο μέρος = 5%. Λογικό και αυτό. Εδώ στα γιαουρτάκια λένε 2% λιπαρά, όλη η απόλαυση

Real.gr - Πολιτική - Απάντηση Κεδίκογλου σε Σταθάκη για το «επαχθές χρέος»

όσον αφορά τη διαφθορά, κάθε τρεις και λίγο συλλαμβάνεται και ένας. Πριν την ανάληψη της Πρωθυπουργίας απο το Σαμαρά ο τελευταίος που συνελήφθει ήταν ο Ζαχόπουλος. Ναι είναι υποθέσεις που "πουλάνε". Ναι μπορεί να γίνονται για ψηφοθηρικούς σκοπούς. Όπως και να χει όμως γίνονται

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]. βασικά κυβερνάμε με ένα μεγάλο μέρος (εντάξει όχι 5% όπως θα υπέθετε ένας οικονομολόγος του ΣΥΡΙΖΑ, λίγο παραπάνω) του ΠΑΣΟΚ που φαγωνόμασταν 30 χρόνια. Μάντεψε γλυκέ μου που έχουν πάει οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, σύμφωνα με ένα μεγάλο και αξιόπιστο site που μετράει τo πόσο ο κόσμος αντιλαμβάνεται την διαφθορά, καλυτερέψαμε την θέση μας 4 (στις 100) ολόκληρες μονάδες. Πλέον είμαστε 40/100 καθαροί...

Δεν αξίζει να σημειωθεί ότι είμαστε κάτω και από την Βραζιλία (θυμίζω τι έγινε το 2013 στην Βραζιλία με την διαφθορά ως ένα από τα αίτια) καθώς και στον πάτο φυσικά της Ε.Ε.

Ναι μετράει το πόσο ο κόσμος αντιλαμβάνεται τη διαφθορά με τα ίδια κριτήρια σε όλες τις χώρες αν σου λέει κάτι αυτό. Εκτός λοιπόν αν έχεις κάποιο άλλο καλύτερο ή αξιόπιστο τρόπο να μετρήσεις τη διαφθορά παντού, ναι έχω δίκιο που το φέρνω ως σοβαρό αντεπιχείρημα στην ισοπέδωση του wizard.

Όσο για την φοροδιαφυγή, ΣΔΟΕ: Εξακολουθεί να οργιάζει η φοροδιαφυγή και το ξέπλυμα μαύρου χρήματος - οικονομικές ειδήσεις της ημέρας - Το Βήμα Online Greece Report: Η μισή Ελλάδα σε 65 CD του ΣΔΟΕ για φοροδιαφυγή! ,και φυσικά το ξέρουν.. Ελληνοφρένεια - Επ 27 - YouTube (συγχωρέστε με για το βίντεο από Ελληνοφρένεια, εκεί είδα το απόσπασμα, αυτό θα ανεβάσω)

Ούτε αυτό λέει κάτι για να στηρίξει για να στηρίξει το statement "η διαφθορά και η φοροδιαφυγή είναι σε χειρότερα επίπεδα από πριν" που τόσο επιπόλαια πετάει πλέον ο καθένας. Αυτά τα φαινόμενα υπήρχαν από πριν και σε κάποιο βαθμό θα συνεχίζουν να υπάρχουν στο άμεσο μέλλον. Μαγικές λύσεις να τα εξαφανίσουν από τη μία στιγμή στην άλλη, δεν υπάρχουν και λυπάμαι που κάτι τέτοιο δεν θεωρείται δεδομένο.

Βέβαια με έτρωγε η περιέργεια (για να μην πω κάτι άλλο) να μάθω ο Μυραλις πετάχτηκε σαν την τσουτσου. Κατάλαβα αφού ξαναδιάβασα το post μου δυο τρεις φορές. Φαίνεται έδωσα την εντύπωση ότι υπερασπίζομαι την ΝΔ ενώ αυτό που πραγματικά έκανα ήταν να κρίνω (όσο γίνεται) πιο αντικειμενικά τις καταστάσεις.

Για να αναλύσεις τα αποτελέσματα, χρειάζεται πολύ περισσότερη έρευνα από το να δεις ένα δείκτη. Μπορεί να έπεσαν άλλες χώρες, μπορεί να κριτήρια να είναι διαφορετικά, μπορεί τα survyes που έγιναν να είναι διαφορετικά. Εγώ βλέπω τι γίνεται γύρω μου. Διαφθορά στον μικρομεσαίο κόσμο, μπορεί όντως να είναι μικρότερη. Στους μεγαλοκαρχαρίες και πολιτικούς όμως, είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι μεγαλύτερη. Δες για παράδειγμα, δημόσια έργα, διόδια, τράπεζες κλπ. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο.

Λες: Τώρα με την ΝΔ η διαφθορά είναι χειρότερη.

Λέω: Με βάση αυτόν τον διεθνή δείκτη κάνεις λάθος. Είναι ελαφρώς καλύτερη (δεν σου κάνει το καλύτερη? Έστω σταθερή) άρα ναι, κάνεις λάθος.

Και για την φοροδιαφυγή βεβιασμένα που το κοίταξα, στα ίδια επίπεδα (όχι χειρότερα) ήταν από πριν. Με τι στοιχεία λοιπόν είσαι απόλυτος και περιμένεις ο οποιοσδήποτε να πιστέψει τις ανοησίες που γράφεις? Έχεις κάποιου είδους στοιχεία, φέρτα να στηρίξεις την θέση σου. Αλλιώς κι εγώ ξέρω να σου πω ότι ο γάιδαρος πετάει και ότι έχω πατήσει στο φεγγάρι ;)

Όσο για το άλλο, ποια παραδείγματα να δω ρε άνθρωπε? Τα δημόσια έργα, διόδια, τράπεζες κλπ που προϋπήρχαν? Ξεκάθαρα γράφεις "τώρα με την ΝΔ η ανάπτυξη, η διαφθορά και η φοροδιαφυγή είναι χειρότερη". Ούτε εγώ γουστάρω τη ΝΔ αλλά είμαι στο νοητικό επίπεδο να κατανοήσω ότι στα 2 από τα 3 κάνεις τεκμηριωμένα λάθος. Αν αυτό κάποιος το αντιλαμβάνεται ως "υπερασπίζομαι την ΝΔ" τότε να σας αδειάσω τη γωνιά για να περνάτε ανενόχλητοι λανθασμένα μηνύματα άνευ κριτικής και κλισέ εκφράσεις "ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας" όταν δεν έχετε να δείξετε συγκεκριμένα παραδείγματα (ενώ σε αυτά που βασίζετε μέχρι στιγμής, προϋπήρχαν ούτως ή άλλως λόγο καταστάσεων)

Με τα μπορεί να έπεσαν άλλες χώρες, μπορεί τα κριτήρια να είναι διαφορετικά, μπορεί τα survyes που έγιναν να είναι διαφορετικά, μπορεί το ένα, μπορεί το άλλο, μπορεί το παράλλο δεν γίνεται δουλειά έτσι. Γράφετε ό,τι γράφετε και μαζί σας δικαίωμα σας είναι η ελευθερία λόγου αλλά μετά έχετε την απαίτηση οι άλλοι να ψάξουν το που βασίζετε τις απόλυτες απόψεις σας? Οκ, οι άλλοι μπαίνουν στη διαδικασία να ψάξουν, βλέπουν ότι σε πρώτο στάδιο έχετε κάνει λάθος και συμπεραίνουν επίσης ότι τα ισοπεδώνετε όλα.

Σωστά, εμείς φταίμε. Άλλωστε, εμείς τα φάγαμε.

Δεν είπα αυτό αλλά σωστό είναι.

Εμείς φταίμε που περιμένουμε τον άλλον να μας σώσει με μαγικές λύσεις σε κοινωνικά θέματα τέτοιου βαθμού.

Μπορεί να μην έχει να κάνει με τη διαφθορά, αλλά δείχνει το επίπεδο του κράτους... Πάλι καλά που άλλαξαν τα πράγματα και πήρε απάντηση ο άνθρωπος. Υπόψη, είναι προσωπική υπόθεση φίλης και όχι trollιά στο web.

Τι λε ρε φίλε. Από τη διαφθορά περάσαμε στο κράτος για να διαβάσουμε ότι είναι μπ00ρδέλο. Να το αλλάξουμε μέσα σε ένα δευτερόλεπτο με ένα άλλο κράτος επειδή αυτά τα ζητήματα λύνονται στο άψε σβήσε. Φυσικά και ειρωνεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λες: Τώρα με την ΝΔ η διαφθορά είναι χειρότερη.

1. Η διαφθορά υπάρχει δεκαετίες τώρα, που κυβερνάνε τα δύο κόμματα (ΝΔ/ΠΑΣΟΚ). Όπου είναι/ήταν είναι 100% υπεύθυνοι οι δυό τους.

2. Αποδεικνύεις άλλη μία φορά ότι διαβάζεις αυτό που θέλεις και όχι αυτό που έγραψε ο συνομιλητής σου.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

Έτσι για το κερασάκι, γιατί γελάνε και οι πέτρες...

2. WHY IS THE CPI BASED ON PERCEPTIONS?

Corruption generally comprises illegal activities, which are deliberately hidden and only come to light through scandals, investigations or prosecutions. There is no meaningful way to assess absolute levels of corruption in countries or territories on the basis of hard empirical data. Possible attempts to do so, such as by comparing bribes reported, the number of prosecutions brought or studying court cases directly linked to corruption, cannot be taken as definitive indicators of corruption levels. Instead, they show how effective prosecutors, the courts or the media are in investigating and exposing corruption. Capturing perceptions of corruption of those in a position to offer assessments of public sector corruption is the most reliable method of comparing relative corruption levels across countries.

9. DOES THE CPI TELL THE FULL STORY OF CORRUPTION IN A COUNTRY?

No. The CPI is limited in scope, capturing perceptions of the extent of corruption in the public sector, from the perspective of business people and country experts. Complementing this viewpoint and capturing different aspects of corruption, Transparency International produces a range of both qualitative and quantitative research on corruption, both at the global level from its Secretariat and at the national level through Transparency International’s network of National Chapters based in over 90 countries around the world.

Όσον αφορά στην πτώση του δείκτη, αν υποθέσουμε ότι έχει κάποια αξιοπιστία, είναι λογικό όταν θάβεις τα κορυφαία σκάνδαλα (λίστες πχ) και παραγράφεις εγκλήματα κατά της χώρας. Άλλωστε οι πολιτικάντηδες που μας κυβερνούν, φρόντισαν να εξασφαλίσουν 3-4 αποδιοπομπαίους τράγους για να κάνουν τον κόσμο που βλέπει MEGA να πιστέψει ότι κάτι γίνεται, ενώ την ίδια στιγμή απαγορεύει σε μάρτυρες κλειδιά να καταθέσουν για να μην πάρουν κι άλλους στο λαιμό τους.

ΝΤΡΟΠΗ να αναφέρετε η ΝΔούλα σε τέτοια θέματα. ΑΗΔΙΑ προκαλεί να είναι μέλη του ΠΑΣΟΚ στις εξεταστικές που αποφασίζουν για την παραπομπή εγκληματιών.

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες που γελάνε να φανταστώ είσαι εσύ και ο Μυράλις που έκανε like?

Άστο παλικάρι μου, τζάμπα χάνω τον χρόνο μου και τη ζαχαρένια μου στα αυτονόητα. Πήγαινε πείσε κανέναν άλλον που δεν ξέρει τι του γίνεται. Το βρήκαμε τώρα παιχνίδι με τις γενικεύσεις και όταν κάποιος φέρνει αντίθετη θέση, πάμε να καταρρίψουμε τα επιχειρήματα του άλλου. Στοιχεία για να στηρίξεις τη δική σου θέση πάλι δεν είδα. Παρά μόνο συνομωσιολογικές αηδίες που μπορεί να πει ο καθένας.

Επιπλέον, πάλι με προσβάλλεις με ανακρίβειες (το νούμερο 2 στο προηγούμενο σου ποστ, λες κι εγώ είμαι αυτός που διαβάζει ό,τι θέλει) και υπόννοιες (το άλλο με τις πέτρες αλλά στο γύρισα με την ελπίδα να μάθεις να σέβεσαι τον συνομιλητή σου). Δεν χρειάζεται να το συνεχίσω αφού δεν είμαι υπερ της ΝΔ. Απλά κατά των ανοησιών και των γενικεύσεων.

ΥΓ. Μπάι δε γουέι, με τα επιχειρήματα κατά του CPI, εμμέσως λες ότι και οι πρώτες χώρες μπορεί να μην είναι απαραίτητα στις υψηλές θέσεις που είναι, αρά χαμηλότερες. Αυτό όμως πάλι δεν στηρίζει το "η διαφθορά στην ελλάδα είναι χειρότερη". Εγώ σου είπα σταθερή αλλά ούτε αυτό κατάλαβες.

Πολυ ντροπή όμως σε όλους εμάς που προσπαθούμε να σκεφτούμε με πιο ορθά κριτήρια αντί να τρώμε αμάσητο ό,τι μας δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες που γελάνε να φανταστώ είσαι εσύ και ο Μυράλις που έκανε like?

Μπάι δε γουέι, με τα επιχειρήματα κατά του CPI, εμμέσως λες ότι και οι πρώτες χώρες μπορεί να μην είναι απαραίτητα στις υψηλές θέσεις που είναι, αρά χαμηλότερες.

Αυτό όμως πάλι δεν στηρίζει το "η διαφθορά στην ελλάδα είναι χειρότερη". Εγώ σου είπα σταθερή αλλά ούτε αυτό κατάλαβες.

Πολυ ντροπή όμως σε όλους εμάς που προσπαθούμε να σκεφτούμε με πιο ορθά κριτήρια αντί να τρώμε αμάσητο ό,τι μας δίνουν.

Το σχόλιο μου ήταν ότι "Με ένα +4% σε μια εμπειρική μέτρηση, με διαφορά ενός χρόνου, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα όσων αφορά την πορεία της πραγματικής διαφθοράς (αν αυτή δηλαδή έπεσε/ανέβηκε/έμεινε σταθερή). Ειδικά όταν είμαστε ακόμα στο 40/100, και τελευταίοι στην Ε.Ε. "

Επιχειρήματα κατά του CPI μπορεί να σημαίνουν λάθος γενικά, οι πρώτες χώρες μπορεί να είναι και πιο πάνω ή και πιο κάτω..

Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία για να στηρίξεις τη δική σου θέση πάλι δεν είδα. Παρά μόνο συνομωσιολογικές αηδίες που μπορεί να πει ο καθένας.

Έχεις ξεφύγει τελείως. Λυπάμαι.

Άσε τον υπολογιστή και βγες έξω, να δεις τι συμβαίνει γύρω σου.

Στοιχεία χρειάζεσαι εσύ για να πείσεις τους υπόλοιπους ότι έχεις δίκιο, γιατί μόνο εσύ το βλέπεις ανάποδα.

Η συνωμοσιολογία είναι για να πείσουν τον κόσμο ότι όλα πάνε καλά, όχι το αντίθετο. Το αντίθετο είναι προφανές.

Εγώ πολιτικάντης δεν είμαι και ούτε θα γίνω. Βλέπω, ακούω, καταλαβαίνω, δεν κάθομαι να κάνω αναλύσεις και να διαβάζω κατασκευασμένες αλήθειες (πχ πλεόνασμα...). Κάτσε πείσε τον εαυτό σου.

Είπον.

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο μου ήταν ότι "Με ένα +4% σε μια εμπειρική μέτρηση, με διαφορά ενός χρόνου, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα όσων αφορά την πορεία της πραγματικής διαφθοράς (αν αυτή δηλαδή έπεσε/ανέβηκε/έμεινε σταθερή). Ειδικά όταν είμαστε ακόμα στο 40/100, και τελευταίοι στην Ε.Ε. "

Αν αλλάξεις το "+4" με το "σταθερή", λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ότι είναι περίπου στα ίδια, άρα πως στο πέο είναι χειρότερη όπως αναφέρθηκε??

Επίσης σε ρώτησα για κάποιο άλλο πιο "αξιόπιστο" δείκτη διαφθοράς. Υπάρχει? Ναι? Όχι? Τότε προχωράμε στον άλλον ή συνεχίζουμε με του CPI για να προσδιορίσουμε τη διαφθορά.

Wizard σε λυπάμαι ρε φίλε. Από έλλειψη επιχειρημάτων το γύρισες σε προσωπικές επιθέσεις. Βέβαια πολύ σωστά θα μπορούσες να πεις ότι κακώς ασχολούμαι αφού παίρνω τη εντύπωση ότι μάλλον απευθύνομαι σε πέτρες. Κάτσε να γράφεις αοριστίες μόνος σου.

Αυτό ακριβώς.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Wizard σε λυπάμαι ρε φίλε. Από έλλειψη επιχειρημάτων το γύρισες σε προσωπικές επιθέσεις. Βέβαια πολύ σωστά θα μπορούσες να πεις ότι κακώς ασχολούμαι αφού παίρνω τη εντύπωση ότι μάλλον απευθύνομαι σε πέτρες. Κάτσε να γράφεις αοριστίες μόνος σου.

Κάποιον άλλον πρέπει να λυπάσαι.

στην ισοπέδωση του wizard.

...

ο Μυραλις πετάχτηκε σαν την τσουτσου.

...

και περιμένεις ο οποιοσδήποτε να πιστέψει τις ανοησίες που γράφεις?

Οι πέτρες που γελάνε να φανταστώ είσαι εσύ και ο Μυράλις
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1498]SLN[/MENTION]. βασικά κυβερνάμε με ένα μεγάλο μέρος (εντάξει όχι 5% όπως θα υπέθετε ένας οικονομολόγος του ΣΥΡΙΖΑ, λίγο παραπάνω) του ΠΑΣΟΚ που φαγωνόμασταν 30 χρόνια. Μάντεψε γλυκέ μου που έχουν πάει οι υπόλοιποι.

Οι υπολοιποι ~80% εμειναν εκτος βουλης αγαπουλα... Δεν μιλαω για τα προβατα ψηφοφορους που ευτυχως καποιοι μετα απο 30 χρονια καταλαβαν οτι υπαρχουν αλλα κομματα. Μιλαω για τους πολιτικους αν δεν το εχεις καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.