Jump to content


Ati 3850 και drivers σε ubuntu


Vamire

Recommended Posts

Καλησπερα.

Υπάρχει κανα καλο παιδάκι να μου πει αν εχει περάσει drivers σε ubuntu για την ati 3850 και να μην έχει προβλήματα?

Διάβασα στο forum ubuntu οτι περιμένουν λεει την νέα έκδοση 10,4 οπου θα ειναι και μεσα.

Τεσπα εγώ έχω δοκιμάσει και τους κλειστούς και τους ανοιχτούς και δεν εχω δει καμια διαφορά σημαντική/=.

Καθε βοήθεια δεχτή.

Link to comment
Share on other sites

στο 3d acceleration.

Ακομα και στα games μου σέρνεται..

Το compiz το τρεχει μια χαρα αλλα οταν κανω μεγιστοποίηση αργει 1 δευτερόλεπτο.

Γενικα τα κλασσικά προβλήματα που υπάρχουν με τους drivers ati 3xxx

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε το compiz και δοκίμασε να τρέξεις ένα 3D application.

Το δοκιμάζεις μέσα απο Wine? 64bit or 32bit?

Γενικά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις τους drivers. Προσωπικά σε Nvidia έχω σχεδόν πάντα τους τελευταίους και μερικές φορές και Beta ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι επίσημοι Catalyst υποστηρίζουν τις 3800 Series όπως αναφέρουν στα release notes.

Ρίξε μια ματιά: http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

Ποσταρε αν έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση είτε εδώ είτε στα ubuntuforums.

Link to comment
Share on other sites

Με το compiz ανοιχτο φυσικα και σερνονται τα παιχνιδια.Προσωπικα δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα,απλα εχεις ATI με linux!

Ακριβώς!!.. Δεν πρόκειτο να βρείς τέλεια συμβατούς οδηγούς απο ατι σε λινυξ ... Έχω δοκιμάσει τα πανδυνα για να μην υπάρχουν προβλήματα σε games...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν παίζει το compiz σημαίνει οτι έχεις 3D accelaration στο linux και δεν έχεις

πρόβλημα με τους drivers.

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το παιχνίδι. Δοκίμασε και άλλα παιχνίδια με 3D.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Υπάρχει κανα καλο παιδάκι να μου πει αν εχει περάσει drivers σε ubuntu για την ati 3850 και να μην έχει προβλήματα?

Διάβασα στο forum ubuntu οτι περιμένουν λεει την νέα έκδοση 10,4 οπου θα ειναι και μεσα.

Τεσπα εγώ έχω δοκιμάσει και τους κλειστούς και τους ανοιχτούς και δεν εχω δει καμια διαφορά σημαντική/=.

Καθε βοήθεια δεχτή.

Όταν λες ότι δοκίμασες τους ανοιχτούς, έβαλες πυρήνα 2.6.32 που εχει KMS gia R600 και έβαλες xorg-edgers-ppa για να εγκαταστήσεις το τελευταίο πακετάκι mesa-drm-radeohd-ddx ? Αυτό ουσιαστικά που θα υπάρχει στην έκδοση 10.4 έχει ήδη γίνει release.

Αν δεν έχεις δοκιμάσει το παραπάνω θα σε συμβούλευα να το κάνεις και να μας πεις και πως παιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσφατα απέκτησα μια 4670 και είπα να δοκιμάσω τον open-source driver. Η δοκιμή έγινε με επιτυχία και έτσι έφτιαξα έναν οδηγό με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος.

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=75357

Παίζουν σωστά 2D, Compiz, video, multi-head και μερικώς τα 3D. Πέρα από τα 3D τα υπολοιπα παίζουν πολυυυύ καλύτερα συγκριτικά με τον fglrx στην δικιά μου κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.