Jump to content


Asus express gate και προβλήματα !!!


velipsi

Recommended Posts

τελικά αυτο το περιφιμο express gate που συνοδεύει ολες τις νεες μητρικες εχει πολλες ασυμβατότητες

ρε παίδες στην αρχη δεν τα πηγαινε καλά με εναν εξωτερικο δισκο esata αποδεδειγμενα υπάρχουν ασυμβατοτητες με esata τωρα αλλαξα πληκτρολόγιο και ποντίκι με ενα Logitech mx 5500 ...δεν δουλευει με το ποντίκι αυτο και κολλάει , αν βαλεις ενσυρματο usb παιζει μια χαρα ...δεστε και στο φορουμ της Asus

"Hi, I've got the P6T Deluxe and the Logitech MX5500. I did some playing around with TurboV and since then I haven't been able to use ExpressGate. As soon as I touch the mouse my system freezes. Out of curiousity, I hooked up my old MS Sidewinder and Logitech PS/2 keyboard and it works fine. Any thoughts?

μηπως σκεφτεστε κατι...ακούω γνωμες

ΥΓ πάντως ο ανθρωπάκος απο το φορουμ της asus δεν πήρε απάντηση...

ΥΓ2 οχι οτι με καίει το expees gate αλλα γιατι ....το πληρώνουμε

Θα ηθελα τη γνωμη σας πως να κινηθω να ...το γραψω στην asus ή στη logitech ως ασυμβατοτητα ...μηπως

εχει καποιος αλλος καμια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

το Express GAte πιστεύω θα φανεί χρήσιμο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, κανα BIOS download, αν τα χουν παίξει τα windows.

Εδώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με ασύρματο set της microsoft. :)

Link to comment
Share on other sites

το Express GAte πιστεύω θα φανεί χρήσιμο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, κανα BIOS download, αν τα χουν παίξει τα windows.

Εδώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με ασύρματο set της microsoft. :)

οπως βλέπεις ο φιλος απο το φορουμ της asus ..με το δικό σου m/b εχει προβλημα ..με logitech βεβαια πληκτρολογιο και ποντικι

Asus express gate->disable

Γιατι το θες? Εκτος και αν εχεις linux.

να σου πω την αλήθεια και εγω κλειστό το εχω ...γιατι εχω εναν ssd και μπάινω σε 12΄΄ σε περιβαλον

windows αλλα για το γαμό...το της ιστορίας ...και στο κατω κατω πρεπει να αναφέρονται οι ασυμβατότητες αν εχουμε κατι τέτοιο εδώ..............

καλά καληνυχτα express Gate με αλλο ποντικι usb δουλεύει κανονικα ...χα χα!!θα εχω 2 ποντικια το ενα το Logitech για τα win ( κάνει και 140 € με το πληκτρολόγιο ) και το απλό οταν θέλω express Gate...

Ε ρε θα μας τρτελάνουν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν ήδη, το εν λόγο feature είναι για πολύ συγκεκριμένες και μίνιμουμ λειτουργίες.

Στην ουσία είναι σαν να φορτώνεις ένα απλό και minimal λειτουργικό σύστημα που είναι αποθηκευμένο σε τσιπάκι στο μπόρντ.

Όπως αντιλαμβάνεσαι λοιπόν, για πολλούς λόγους, δεν είναι δυνατόν να το κάνουν συμβατό με το σύμπαν των περιφερειακών που μπορεί να έχει κάποιος συνδεμένα στο πισί του αλλά ΜΟΝΟ με κάποια πολύ βασικά τα οποία που θα επιτρέψουν ένα κάποιο ανεκτό functionality...

Μην περιμένεις λοιπόν να «βλέπει» τα πάντα.

Λογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν ήδη, το εν λόγο feature είναι για πολύ συγκεκριμένες και μίνιμουμ λειτουργίες.

Στην ουσία είναι σαν να φορτώνεις ένα απλό και minimal λειτουργικό σύστημα που είναι αποθηκευμένο σε τσιπάκι στο μπόρντ.

Όπως αντιλαμβάνεσαι λοιπόν, για πολλούς λόγους, δεν είναι δυνατόν να το κάνουν συμβατό με το σύμπαν των περιφερειακών που μπορεί να έχει κάποιος συνδεμένα στο πισί του αλλά ΜΟΝΟ με κάποια πολύ βασικά τα οποία που θα επιτρέψουν ένα κάποιο ανεκτό functionality...

Μην περιμένεις λοιπόν να «βλέπει» τα πάντα.

Λογικό είναι.

Θα συμφωνήσω μαζι σου .....αλλα θα μπορούσε και η εταιρεία ( Asus ) να το αναφερει...και να δινει και απαντήσεις και λύσεις επι του θεματος..πχ αναβαθμίσεις κ.λ.π...

Μη μου πεις πως δε γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο σε ότι λες αλλά εδώ μιλάμε για λειτουργικό σύστημα φλασαρισμένο σε τσιπάκι.

Θεωρητικά θα μπορούσε να αναβαθμιστεί ακριβώς όπως γίνετε και με το BIOS upodate.

Παρόλα αυτά, οι χωτητικότητες αυτών των τσίπ είναι μικροσκοπικές και δεν μπορούμε να μιλάμε για φόρτωμα επιπλέον drivers από τη στιγμή που η φιλοσοφία του είναι να μπουτάρει αστραπιαία και να κάνει 1-2-3 συγκεκριμένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.