Jump to content



Οταν καλες ram ΔΕΝ πετανε !!!


Vadergr

Recommended Posts

Χρειαζομαι λιγο τα φωτα σας γιατι εχω ψιλοπελαγωσει.Ειχα στην abit nf7s 1χ512 winbond bh6 και την αλλαξα με 2χ256 bh6 για δικους μου λογους...

Την πρωρη φορα που εβαλα και τις 2 μαζι πηγαιναν σχετικα καλα... 217 dual με 7-3-3 2.5 ...

Σε καποια στιγμη τις δοκιμασα και μονες τους.Οπως ηταν λογικο πηγαν λιγο καλυτερα (220 με 2.5 ... ελαχιστα errors μονο στο windows memtest.Το συστημ δεν κολλησε ποτε)...

Η πλακα ειναι στην συνεχεια οταν τις ξαναεβαλα μαζι οπως ηταν πριν.Τωρα δεν πανε ουτε 210dual με cas2.5 !!! Τι στο καλο εγινε?Ολες οι ρυθμισεις εμειναν οι ιδιες... Μετα τις ξαναβαλα και μονες τους παλι και δεν πηγαιναν 220 με τιποτα!Ακομα και 217 ειχαν προβληματα και ερρορς...

Μεχρι και bios αλλαξα (ακομα και nforce2 drivers) αλλα τζιφος... Καθε βοηθεια πολυτιμη...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να δωσεις λιγη παραπανω ταση. Για να δεις αν θα παιξουν εκει που επεζαν. Υπαρχει περιπτωση να εχει καποια στραβη με το κυκλωμα που δινει τις τασεις στην μνημη και να χαμηλωσε(για αγνωστο λογο). Η ταση που εδινες στην BH-6 των 512 και η ταση που εδινες στις 2χ256 ηταν η ιδια?

Μου εχει τυχη μετα απο αλλαγη μνημης η μητρικη να κραταει απο μονη της την προηγουμενη ταση στο πρωτο boot. Και μετα απο κλεισιμο και ανοιγμα του υπολογιστη να την ριχνει πιο χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα τα εχω δει ολα στο pc μου! Χαμηλωνοντας την ταση στα dimm , συμπεριφερθηκαν καλυτερα! Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει επειδη την παλια μου μνημη την χρησιμοποιουσα σε 2.70 και οχι παραπανω?Σαν να λεμε οτι η μητρικη ''συνηθισε'' σε χαμηλη ταση μνημων, αν υπαρχει τετοια εννοια...

Link to comment
Share on other sites

Nαι! και οι δυο εχουν ψυκτρες thermaltake μπρος και πισω!

Παραξενα πραγματα...

Και κατι τελευταιο... Αν το superpi ΔΕΝ κολλαει και ολοκληρωνει κανονικα και το windows memtest εμφανιζει ενα ερρορ μετα απο μιση ωρα οι μνημες θα παιζουν καλα?Στα 217 που μου συμβαινει αυτο εχω παιξει πολλες ωρες και δεν εχει κολλησει ποτε... Να το αφησω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σκετες οι ψυκτρες δε κανουν και καμια σπουδαια δουλεια...

και εγω πιστευω οτι δεν επεζαν λογω θερμανσης . εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα fan να τις χρυπαει και θα εδινα max ταση ! (αλλωστε θελουν πολυ ταση αυτες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.