Jump to content



Περί sli


Gzar

Recommended Posts

Παίδες έψαξα λιγάκι στο forum δε βρήκα κάτι σχετικό και ζητώ τα φώτας σας

Σήμερα έσκασε δωράκι απο κουμπάρο 2η κάρτα γραφικών ( στο κουτάκι της από πλαίσιο) και έλεγα αντί να την αλλάξω να

δοκιμάσω τον κόσμο του sli!

Το σύστημα είναι : P6Tdeluxe - gtx285 (asus) - I7 920 - Mushkin 6GB DDR3-1333 Ram Kit

μια 27-άρα HD και τα 7 σε έναν postville. ( και 2 εσωτερικοί 500αριδες)

Όλα τροφοδοτούνται από CoolerMaster M850 Real Power Modular http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=2543 (και περιέχονται σε ένα cosmos s) και η δεύτερη καρτούλα είναι σαν τη πρώτη!

Το θέμα είναι αν το τροφοδοτικό θα τις σηκώσει και τις 2 και ένα δεύτερο αν έχει

σημαντική διαφορά στα games γιατί αν δεν έχει να πάρω κάτι αλλό με τα λεφτά της!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν παιζεις τα παιχνιδια με φουλ ΑΑ και ΑΦ σχεδον αξιζει να την κρατησεις.Αν σκοπευεις στο μελλον να περασεις σε 30αρα οθονη αξιζει πολυ.Αν δεν σκοπευεις να αναβαθμισεις υποσυστημα γραφικων-πλατφορμα για πολυ καιρο ακομα αξιζει ακομη περισσοτερο.Δηλ εκει ειναι το κυριο οφελος του σλι,σου δινει τρελλη μακροζωια στα γραφικα.Το τροφοδοτικο θα την σηκωσει,ναι.

Link to comment
Share on other sites

αν παιζεις τα παιχνιδια με φουλ ΑΑ και ΑΦ σχεδον αξιζει να την κρατησεις.Αν σκοπευεις στο μελλον να περασεις σε 30αρα οθονη αξιζει πολυ.Αν δεν σκοπευεις να αναβαθμισεις υποσυστημα γραφικων-πλατφορμα για πολυ καιρο ακομα αξιζει ακομη περισσοτερο.Δηλ εκει ειναι το κυριο οφελος του σλι,σου δινει τρελλη μακροζωια στα γραφικα.Το τροφοδοτικο θα την σηκωσει,ναι.

Με την 30άρα κάτι παίζει όπως το θέτεις μάλλον ε? θέμα ανάλυσης?

Τα λεφτά μου είπανε από το πλαίσιο ότι μου τα κάνουνε και 3 δωροεπιταγες και τις εξαργυρώνω

όποτε θέλω και δεν ξέρω αν αξίζει να τη φορέσω ή να αναβαθμίσω κάτι άλλο στον υπολογιστή, δεν μπορώ να κρίνω και αν είναι σχετικά καλός σαν υπολογιστής δηλαδή και πόσο θα αντέξει στο χρόνο

αλλά αν αντέξουν οι 2 καρτούλες στις εξελίξεις της τεχνολογίας -αν κατάλαβα τον τρόπο που το θέτεις-

ίσως τελικά σκίσω τη ζελατίνα...

Ευχαριστώ πάντως για τη γρήγορη απάντηση:worship:

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη εκδοχη ειναι οτι δεν εχεις προβλημα στα γραφικα τωρα , πας πισω το δωρο και περιμενεις πιο μετα μια dx11 καρτουλα πιο δυνατη.Αφου πουλησεις και την GTX285

Link to comment
Share on other sites

Το SLI κάνει καλό scaling ακόμα και αν δεν παίζεις σε τρελλές αναλύσεις αλλά και σε πιο normal (π.χ. 1680x1050), ειδικά με υψηλό antialiasing και post processing effects, ενώ θα σου αυξηθούν πολύ τα minimum fps στα παιχνίδια. Σίγουρα θα δεις σημαντικές διαφορές με την 2η κάρτα.

Από την άλλη το θέμα του DX11 ίσως θα έπρεπε να σε απασχολήσει, αλλά όπως και να έχει το θέμα με 285@sli θα είσαι ok για αρκετό καιρό!

Το τροφοδοτικό μάλλον θα τις "σηκώσει".

EDIT: Δες και ένα review με 285 σε sli εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το SLI κάνει καλό scaling ακόμα και αν δεν παίζεις σε τρελλές αναλύσεις αλλά και σε πιο normal (π.χ. 1680x1050), ειδικά με υψηλό antialiasing και post processing effects, ενώ θα σου αυξηθούν πολύ τα minimum fps στα παιχνίδια. Σίγουρα θα δεις σημαντικές διαφορές με την 2η κάρτα.

Από την άλλη το θέμα του DX11 ίσως θα έπρεπε να σε απασχολήσει, αλλά όπως και να έχει το θέμα με 285@sli θα είσαι ok για αρκετό καιρό!

Το τροφοδοτικό μάλλον θα τις "σηκώσει".

EDIT: Δες και ένα review με 285 σε sli εδώ.

dx11 καρτούλες εννοούμε nvidia που από ότι καταλαβαίνω θα αργήσει η τα Ατι που κυκλοφορούν?

για sli ξεκίνησα αλλά μου φαίνεται θα πουλήσω και αυτη που φοράει τώρα....

Link to comment
Share on other sites

dx11 καρτούλες εννοούμε nvidia που από ότι καταλαβαίνω θα αργήσει η τα Ατι που κυκλοφορούν?

για sli ξεκίνησα αλλά μου φαίνεται θα πουλήσω και αυτη που φοράει τώρα....

Για nvidia μιλάγα εννοείται. Kαι δεν θα αργήσουν!!! Όσο για το bold... απορώ πως με ρωτάς κάτι τέτοιο! :p

Είδες το link που σου παρέθεσα; Δες τα νουμεράκια... :D

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη , πως γινεται η 285 με την 280 να εχουν ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα ; μιλαω για company of heroes

lol οτι να ναι ;

και στο crysis διχνει οτι να ναι.

η 280 ειναι ταχυτερη με 295 και ιση με 280 SLI :hehe:

http://www.bjorn3d.com/Material/revimages/video/PNY_GTX-285/Ch_Crysis_1920_No_AA.png

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και εγω προτεινω να την βαλεις επανω στο μηχανημα

θα εχεις αρκετη δυναμη, εκτως...

αν την πας πισω και παρεις μια 5870 για να εχεις και dx11 μιας και η νβιντια αργει :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έψαξα λιγάκι στο forum δε βρήκα κάτι σχετικό και ζητώ τα φώτας σας

Σήμερα έσκασε δωράκι απο κουμπάρο 2η κάρτα γραφικών ( στο κουτάκι της από πλαίσιο) και έλεγα αντί να την αλλάξω να

δοκιμάσω τον κόσμο του sli!

Το σύστημα είναι : P6Tdeluxe - gtx285 (asus) - I7 920 - Mushkin 6GB DDR3-1333 Ram Kit

μια 27-άρα HD και τα 7 σε έναν postville. ( και 2 εσωτερικοί 500αριδες)

Όλα τροφοδοτούνται από CoolerMaster M850 Real Power Modular http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=2543 (και περιέχονται σε ένα cosmos s) και η δεύτερη καρτούλα είναι σαν τη πρώτη!

Το θέμα είναι αν το τροφοδοτικό θα τις σηκώσει και τις 2 και ένα δεύτερο αν έχει

σημαντική διαφορά στα games γιατί αν δεν έχει να πάρω κάτι αλλό με τα λεφτά της!

Ευχαριστώ!

Eλα φιλε, η 285 ειναι καλη καρτουλα αλλα πλεον ειναι dead meat! Kαλυτερα δωσε την πισω και τσιμπα μια 5870.

Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να δωσεις και την υπαρχουσα 285 και να πας στην 5970 η οποια ειναι οτι καλυτερο/δυνατοτερο στον πλανητη για αυτη τη στιγμη.

Το τροφοδοτικο σ ειναι υπεραρκετο... με 3χ5870 σε games δεν εχω δει ποτε πανω απο 650w.

Link to comment
Share on other sites

οι 2χ285 ειναι πολυ πιο γρηγορες απο μια 5870 , και πολυ κοντα -μην πω στα ιδια- με μια 5970. βεβαια το καλυτερο ειναι μαλλον ν ατην πας πισω σφραγισμενη, οπως σου παν και τα παιδια και να στην πιστωσουν στην αξια αγορας ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.