Jump to content



New case but what?


icy20

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω μετα απο 6-7 χρονια το κουτι μου...Θα μου πειτε τι εχει? (Εχω το lianli pc 75) Ε βασικα μαρεσει ακομα πολυ αυτο το κουτι απλα επειδη εχει 8αρηδες ανεμηστηρες και οσο ναναι κανουν περισσοτερο θορυβο απο τους 12αρηδες ειδικα αν σκεφτουμε οτι 1 12αρης αντιστοιχει σε 2 8αρηδες και επισης δεν μπορω να πω οτι η vga (5970) ψυχεται ιδιαιτερα (εξ ου και τα 85αρια...) Επισης το πανω μερος επειδη ειχα υδροψυξη παλιοτερα το εχω κανει τρυπητο και το λυπαμαι.Τωρα του εχω βαλει κατι βιβλια πανω για να μην φαινονται οι τρυπες...

Σκεφτομαι καποια στιγμη αυτη τη χρονια να το αλλαξω...Θελω κατι που προφανως να χωραει μεγαλες vga... Δισκους δεν εχω απειρους.3-4 hdd και 3 drives και ενα hot swap 5.25 dock για δισκο...Ελεγα να μην περασω πολυ τα 200 ευρω...Κοιταγα το corsair το 800 αλλα πολυ ακριβο ειδικα εφοσον θα βγει συντομα το 700 που θα παιζει αρκετα παρακατω ελπιζω χωρις να ειναι ποιοτικα πολυ χειροτερο.Εχετε καμμια προταση αλλη η διαφωνειτε/συμφωνειτε?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Silverstone Fortress FT02

Θερμικα ισως ειναι οτι καλυτερο υπαρχει. Εσωτερικα ιδιο με το raven2 αλλα εξωτερικα ολα τα πλαστικα εχουν φυγει και στην θεση τους εχει μπει αλουμινιο. Το θεωρω απο τις καλυτερες αγορες...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το ft02 ειναι οτι εχει αναποδα το παραθυρο γμτ...Και εγω το ειχα δει σαν λυση...Το layout του ειναι καπως περιεργο και δεν ξερω αν θα βολευει στα καλωδια και σε 2-3 αλλα σημεια...

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω ειχα το lian-li-p80 armorsuit και ειμουν πολυ ευχαριστημενος. το πρωτεινω αν το βρεις σε καλη τιμη.

τωρα εχω haf-932 coolermaster και φοραω trifire 5970+5870 και το μεγαλο fan στο πλαι μου κανει εξερετικη δουλεια.

το προτεινω με 1000

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απόλυτα. Το κουτί είναι πολύ καλό. :magic:

Φιλε Lazy για πες μου λίγο για τους ανεμιστηρες εγω στην οροφη εχω βάλει 2 CoolerMaster Case Fan Silent

στην πλατη 1 τον ιδιο πισω απο το ψυγειο να διωχνει τον αερα προς τα εξω και τους αλλους του

ιδιου του κουτιου..εχω την εντυπωση οτι μου κρατα ζεστα μεσα στο κουτι ..και αυτο γιατι ?

οταν βγαζω το καπακι ολες οι θερμοκρασιες πεφτουν δραματικα ποιο κατω..πχ cpu απο 48 στα 39-40

Θα ηθελα τη γνωμη σου

Link to comment
Share on other sites

To haf 932 ειναι και πολυ φτηνο σε σχεση με τα υπολοιπα.Προφανως επειδη ειναι ατσαλι και οχι αλουμινιο ε?Εχει βαθος ομως αρκετο?Τωρα συνειδητοποιησα που ειδα καποια reviews οτι εχει 23αρηδες ανεμηστηρες!!!Καπου διαβασα ομως οτι ειναι λιγο θορυβωδες...

Link to comment
Share on other sites

+1 για το HAF 932. Τεράστιο, καλό cable management, σε καλή τιμή και με πολύ καλό airflow. Σε ένα φίλο μου που το άκουσα αθόρυβο μου φάνηκε, αν και τόσο "τρύπιο" που είναι, δε θα μου έκανε εντύπωση το αντίθετο.:p

EDIT. Nαι δεν είναι από αλουμίνιο, άλλωστε ούτε το 800D είναι από αλουμίνιο (εκτός από τη πρόσοψη). Το FT02 χωράει και 5970 αρκεί να αφαιρέσεις τo honeycomb από το fan που ρίχνει αέρα στη GPU. Aπό θέμα ψύξης της GPU δεν είναι και το καλύτερο case αν και πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lazy για πες μου λίγο για τους ανεμιστηρες εγω στην οροφη εχω βάλει 2 CoolerMaster Case Fan Silent

στην πλατη 1 τον ιδιο πισω απο το ψυγειο να διωχνει τον αερα προς τα εξω και τους αλλους του

ιδιου του κουτιου..εχω την εντυπωση οτι μου κρατα ζεστα μεσα στο κουτι ..και αυτο γιατι ?

οταν βγαζω το καπακι ολες οι θερμοκρασιες πεφτουν δραματικα ποιο κατω..πχ cpu απο 48 στα 39-40

Θα ηθελα τη γνωμη σου

:offtopic2:Έχω ένα τριπλό στην οροφή με τα φουρφουρια να βγάζουν(Scythe S-Flex). Ένα μονό στο κάτω μέρος με το φουρφουρι να φέρνει αέρα μέσα και οι υπόλοιποι όπως ήταν τοποθετημένοι στο κουτί.

Ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα θερμοκρασιών...

Και σε ένα φιλαράκι που του έστησα ένα σύστημα παρόμοιο με το δικό μου, μόνο που είναι όλα με αέρα, είναι το ίδιο ικανοποιημένος... :hmm::offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα παιδια απο πανω haf932/cosmos και corsair οντως κλεβουνε καρδιες :p Μιας και ψαχνω και εγω κουτακι αυτη τη περιοδο και τα εχω ψυρισει ολα,δες και αυτο εδω,εχω το μικρο του αδερφακι το 183,ειναι πολυ καλο κουτακι και τωρα ψηνομαι και για το 193.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φιλαράκι μου πιστεύω ότι αξίζει να το κρατήσεις αυτό το κουτάκι είναι υπέροχο απλά κάντο ένα ρετουσάρισμα...

Βαλε μερικούς ήσυχους ανεμιστήρες:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807992&u=SCYTHE-SFF80B-S-FLEX-S-FDB-80MM-QUIET-FAN

Και με τα περισσευούμενα βάλτου πάλι υδροψυξη επίσης κάνε μια επίσκεψη στο multi extreme... Αλλιώς πιστεύω ότι αξίζει η αγορά ενός cosmos s πάντως μην το πετάξεις αυτό το case ακόμα και αν το αλλάξεις...:hug:

Link to comment
Share on other sites

Καλα να το πεταξω αποκλειεται...Θα του βαλω ενα πλεξι πανω να μην εχει τις τρυπες και αν το θελησει κανεις θα το δωσω.Να βαλω υδροψυξη δεν ψηνομαι επειδη αλλαζω γενικα συχνα hardware και ειναι ταλαιπωρια...Οπως και για τη συντηρηση που ειναι πραγμα που βαριεμαι...

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου θελει να αγορασει νεο καλό κουτι. Ειναι αναμεσα σε

CM 690 στα ~70,

TT Kandalf στα 90 (προσφορα eshop)

HAF 932 στα ~110,

Θελει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να εχει 100% silent pc. αυτη τη στιγμη μονο η gtx260 του ακουγεται και μαλλον θα μπει aftermarket vga cooler.

Το CM690 ισως ειναι μικρο;

Το HAF932 ισως λιγο θορυβοδης οι ανεμηστηρες του

Καμια αλλη λυση;

Link to comment
Share on other sites

Το HAF932 ισως λιγο θορυβοδης οι ανεμηστηρες του

Στα δικά μου αυτιά, το HAF είναι αθόρυβο. Ας είναι καλά οι 230mm ανεμιστήρες του, όσο πιο μεγάλοι τόσο πιο αθόρυβοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.