Jump to content



Σύνθεση mini htpc.Όσο μικρότερο τόσο καλύτερο.


Spyrious

Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα htpc όσο το δυνατόν πιο μικρό.

Το κουτί θα το φτιάξω εγώ.Αυτο που με προβληματίζει είναι η σύνθεση.

Μητρική θέλω μια via epia.Για δίσκο θα χρησιμοποιήσω κάποιον 2,5" hdd και dvd πάλι slim.Τώρα ποια epia (nano itx ίσως) παίζει καλά hd χωρίς προβλήματα και παίρνει όσο το δυνατόν περισσότερη μνήμη;

Α και os μάλλον θα μπουν τα xp,διότι δεν ξέρω πως τρέχουν τα 7 ή vista σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω αυτό: http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/Nettop/Acer-Nettop-R3610-92-NVEYZ-GNN.htm ή κάτι σαν αυτό...

Χάνεις την «χαρά» να το φτιάξεις εσύ βέβαια αλλά τέτοιο μέγεθος και τιμή μαζί με το λειτουργικό δύσκολα βρίσκεις.

Αν κάνεις και λίγο υπομονή οσονούπω θα έρθουν και τα ΙΟΝ2 που είναι ακόμα ποιό γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή λύση και αυτή.Είδα και αυτήν εδώ αλλά δεν έχει hdmi

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=dCuSHhM0xDkhj7v0&templete=2

Γενικά οι Intel integraded gpu δεν είναι και ότι καλύτερο για fullHD υλικό.

Η πλατφόρμα ΙΟΝ κατασκευάστηκε και με αυτή την δυνατότητα εξαρχής οπότε θεωρώ ότι είναι καλύτερη λύση.

Αυτό που σου πρότεινα ή άλλα nettop συστηματάκια που θα έρθουν σύντομα κάνουν τα πισάκια που φτιάχνουμε εμείς να μοιάζουν κακόγουστα, π.χ. εξωτερικό passive psu αλά φορητού, μικροσκοπικά κουτιά κλπ κλπ.

Θα πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι και το Πάσχα ή λίγο μετά αφού με τα νέα μέτρα οι αλυσίδες θα σκιστούν στις προσφορές για να τονώσουν τις πωλήσεις αλλά και θα έχουν έρθει οι νέες προτπάσεις των εταιρειών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.