Jump to content


Απορία για fan controller


sakis21

Recommended Posts

Επίσης οι θέσεις με τους διακόπτες έχουν το μειονέκτημα ότι πρέπει να κόψω τα καλώδια για να τα βάλω στις υποδοχές. Καταργούν και το τρίτο καλώδιο (το κίτρινο νομίζω)

Τι ακριβώς εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς ?

Για τους δύο διακόπτες που έχει στους οποίους μπορείς να συνδέσεις ανεμιστήρες, η σύνδεση δεν γίνεται με 3-pin.

Αντί για αυτό "γυμνώνεις" το καλώδιο και το βάζεις να κάνει επαφή σφίγγοντας με βίδες.

Επειδή δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι ακριβώς εννοώ (έτσι όπως το λέω ούτε εγώ θα καταλάβαινα!!) δες το manual εδώ για να καταλάβεις. Κοίτα πως συνδέονται τα καλώδια στις θέσεις που είναι με διακόπτες.

http://www.zalman.co.kr/ENG/product/Product_Read.asp?idx=207

Τελικά πάντως κατάφερα να τα συνδέσω όλα. Επιτέλους έφτιαξα το pc μου!!

Είναι πολύ αθόρυβο το haf 932 τελικά. Το μόνο που δεν έκανα σωστά είναι μάλλον το led που δείχνει ότι φορτώνει ο δίσκος. Δεν ξέρω γιατί δεν ανάβει. Δοκίμασα μήπως έβαλα ανάποδα τα pins στην μητρική (θετικό-αρνητικό) αλλά δεν είδα καμία διαφορά όταν τους άλλαξα θεση. Στο manual της μητρικής βέβαια γράφει που αν βάλω το θετικό και το αρνητικό αλλά τα connectors του κουτιού δεν έχουν ένδειξη. Το ένα γράφει πάνω s κι έχει ένα βελάκι που δείχνει προς τα πάνω και το άλλο έχει ένα g. Υπέθεσα ότι αυτό με το s είναι το θετικό και αυτό με το g το αρνητικό. (εκτός αν πρέπει να τα ξεχωρίσω από το χρώμα των καλωδίων)

Βέβαια δεν πρόλαβα να περάσω λειτουργικό στο σύστημα, αλλά λογικά με το που ανοίγει ο υπολογιστής θα έπρεπε να ανάβει κι αυτό έστω και για λίγο. Δεν ανάβει όμως.

Δεν τα πήγα πάντως άσχημα αν αναλογιστούμε ότι πρώτη φορά φτιάχνω υπολογιστή έχοντας μόνο τα κομμάτια και ξεκινώντας από το μηδέν!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω s σημαίνει signal και g ground, άρα καλά τα έβαλες s θετικό και g αρνητικό.

Βάλε το λειτουργικό και δες αν αναβει όταν το κανεις εγκατάσταση. Αν όχι υπάρχει περίπτωση να είναι καμμένο το led ή κάποια κόλληση να μην είναι σωστή. Φτιάχνεται εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι είναι καμιά φοβερή ατέλεια. Αλλά από την άλλη θέλω να λειτουργούν όλα (τουλάχιστον για κανένα μήνα!!). :ΡΡ

Πάντως αν είναι καμμένο το led ή αν υπάρχει πρόβλημα σε καμιά κόλληση δεν έχω ιδέα πωςμπορώ να το φτιάξω.

Υπάρχει κανένας απλός τρόπος για να το κάνω μόνος μου σε περίπτωση που δεν ανάψει ούτε μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού;

Link to comment
Share on other sites

Η λύση απλή είναι αρκεί να την έχεις ξανακάνει :p

Το να τραβιέσαι με επιστροφές κτλ νομίζω παραπάει. Αν όντως είναι καμμένο το LED (για να δεις αν είναι καμμένο βρες ένα πολύμετρο και μέτρα την αντίσταση και από τις 2 μεριές, αν βγαινει ίδια τοτε είναι καμμένο) τότε το κόβεις και πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών (όχι media markt και πλαίσιο!) και ζητάς ένα ίδιο.

Τώρα αν δε ξέρεις απο τέτοια, ψαξε στο ινετ για τπτ ανταλλακτικά του κουτιού σου. Δε νομίζω να υπαρχει αλλος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

A μάλιστα!

Μάλλον δεν ξέρω να το κάνω γιατί δεν μπορώ να δω που καταλήγουν τα μικρά καλωδιάκια που ενώνουν το led στην μητρική.

Εκτός αν εννοείς να κόψω τα καλωδιάκια άπου στην μέση και μετά να ενώσω τα καινούρια που θα αγοράσω. Αλλά δεν νομίζω να εννοείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοώ να κόψεις την άκρη που είναι το LED ώστε να χρησιμοποιήσεις το ίδιο καλώδιο

ξαναλέω ΑΝ είναι καμμένο το LED, μπορεί να είναι ελατωματική η σύνδεση της μητρικής

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.