Jump to content



ΕΠΙΛΟΓΗ ΙΣΧΥΡΟΥ ΦΟΡΗΤΟΥ!


GeorgePwr

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους!

Ειμαι μεταξυ των δυο αρκετα ισxυρων φορητων

-Sony Vaio VPC-F11Z1E

http://www.sony.gr/product/vn-f-series/vpcf11z1e-bi

-HP Pavilion DV8-1080ea

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/uk/en/ho/WF06b/321957-321957-3329744-64354-64354-4011373-4034202.html

Θα ηθελα τη γνωμη σας οσο αναφορα την αξιοπιστια - τι να προτιμησω HP ή SONY -, την αποδοση με βαση τα χαρακτηριστικα τους και γενικες παρατηρησεις και σχολια.

Με προσοχη και χαρα θα ακουσω τη γνωμη κατοχων.

Θελω να κανω μια αγορα φορητου και να τον κρατησω οσο το δυνατον πιο πολυ γινεται.

Η χρηση του θα ειναι λιγο απο ολα.Σερφαρισμα, παιχνιδια,επεξεργασια.

Κυριως δινω εμφαση στα δυο τελευταια.......:neo:!!!

Σας ευχαριστω πολυ :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τα σχολια.

Και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος παδια (γιατι στο post δεν ημουν)με ενδιαφερει μια αξιοπιστη εταιρια με τα εξης χαρακτηριστικα.

Επεξεργαστης i7- 720QM

Σκληρος 500 GB

Μνημη DDR3 4GB ή περισσοτερη

Οθονη 16'' ή μεγαλυτερη

Φιλοι SirDiman, velipsi, atego εριξα μια ματια στα Toshiba και πραγματικα μου αρεσουν και απο οτι διαβασα ειναι αξιοπιστα και καλα.Οπως ειπα στην αρχη θελω ενα φορητο να το κρατησω οσο παει και για επιδοσεις.

Οποτε αρχικα ενδιαφερομαι για φορητο που φοραει τον i7- 720QM τετραπυρηνος στα 1,6Ghz που δινει maximum turbo frequency ,αν τον τηναζεις σε παιχνιδια ή εφαρμογες , 2.8Ghz.H Toshiba εχει εναν , τον Qosmio X500-11X , o οποιος ειναι και δυνατος και εμφανισημος αλλα ξεφευγει πολυ.Στο σκρουτζ ξεκιναει απο 2087 ευρω.Διαθετω 1500, το πολυ 1600 ευρω.

Απο την αλλη αν χαμηλωσω μια σκαλα τον επεξεργαστη , αμεσως κατω απο τον

i7- 720QM , ειναι ο i7-620M ,διπυρηνος ομως, και ειναι στα 2.66 GHz με

maximum turbo frequency 3.33 GHz.

Ειναι μικρη η διαφορα τους?να καταλειξω στον 620 τελικα?

Oσο για τα Acer o αδερφος μου εχει acer και μεχρι στιγμης δεν εχει καποιο προβλημα.

Επισης αξιοπιστες λυσεις ειναι Lenovo, Fujitsu ,Dell.Καποια προταση....????

Και για να μην κουραζω αλλο νομιζω εδωσα την εικονα.

Παιδια βοηθηστε στην επιλογη....Με χαρα και προσοχη θα ακουσω οποιαδηποτε προταση...!!!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Acer πλεόν = εξουσιοδοτημένο plaisio.

Στα υπόλοιπα

Παιχνίδια ξέχνα στο laptop ποτέ τα χρήματα που θα σκάσεις για να πάρεις super duper laptop δεν θα πιάσουν τόπο σε σχέση με τα μισά για σταθερό.

Επίσης για σοβαρή επεξεργασία εικόνας τα laptop έχουν σκουπιδοpanel σε σχέση με σοβαρά panel του 500άρικου+ για σταθερό.

Αν έχεις να δώσεις 2000+ για κάποιο super laptop με καλή κάρτα και σχετικά καλο panel OK αλλιώς και με 1000άρικο την κάνεις μια χαρά την δουλειά σου allaround.

Γνώμη μου αν δεν σου είναι απαραίτητο το gaming on the GO πάρε ένα laptop γύρω στο 1000άρικο

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι για να οδηγήσεις με την gt330 οθόνη 1920Χ1080 είναι λιγάκι FAIL. Σκέψου και το βάρος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλεις αξιοπιστία και το τονίζεις σε όλα τα posts σου δεν βλέπω να προτείνει κανείς τον άρχοντα της αξιοπιστίας.

Dell Studio 1747 και τα μυαλά στα κάγκελα.

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η Touch οθόνη, αλλά βγαίνει και χωρίς φυσικά. Με τα ρέστα από το budget σου πάρε ένα εξωτερικό δίσκο αν δεν σε φτάνουν τα 320GB ή κάνε την εγγύηση 5ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Toshiba ακριβού Laptop αξίας προ 2 ετών 1.200€ το έχω πάει 3 φορές για service για ελλατωματική mobo και κάθε μία από αυτές ήταν μία τραγικότατη εμπειρία.-

Link to comment
Share on other sites

Acer πλεόν = εξουσιοδοτημένο plaisio.

Στα υπόλοιπα

Παιχνίδια ξέχνα στο laptop ποτέ τα χρήματα που θα σκάσεις για να πάρεις super duper laptop δεν θα πιάσουν τόπο σε σχέση με τα μισά για σταθερό.

Επίσης για σοβαρή επεξεργασία εικόνας τα laptop έχουν σκουπιδοpanel σε σχέση με σοβαρά panel του 500άρικου+ για σταθερό.

Αν έχεις να δώσεις 2000+ για κάποιο super laptop με καλή κάρτα και σχετικά καλο panel OK αλλιώς και με 1000άρικο την κάνεις μια χαρά την δουλειά σου allaround.

Γνώμη μου αν δεν σου είναι απαραίτητο το gaming on the GO πάρε ένα laptop γύρω στο 1000άρικο

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι για να οδηγήσεις με την gt330 οθόνη 1920Χ1080 είναι λιγάκι FAIL. Σκέψου και το βάρος

Δεν εχω σκοπο να το λιωσω το laptop στο Crysis αν αυτο εννοεις φιλε nobig.

Απλα θελω ενα laptop με δυνατο επεξεργαστη και καποια καλα στοιχεια σε αποδοση γιατι το παιρνω για να το κρατησω οσο το δυνατο γινεται πιο πολυ.

Και μην ξεχναμε οτι στο χωρο τον υπολογιστων τα πραγματα τρεχουν τοσο γρηγορα που ανοιγοκλεινεις τα ματια και το καλυτερο γινεται καλο και το καλο μετριο και προς τα κατω.Γι αυτο λοιπον ασχετα με τη χρηση που το θελω κοιταω να παρω κατι καλο ΤΩΡΑ για να αντεξει οσο πιο πολυ ΜΕΛΛΟΝ γινεται.

Προτασεις παιδια.... προτασεις please.....Εχω γυρω στα 1500 ευρω και θελω να τα ξεζουμισω σε laptop...

Π.χ. κατι καλο που εντοπισα που δυστυχως δεν εχει i7 και μεγαλυτερη οθονη που ηθελα , αλλα με καλα χαρακτηριστικα και πολυ ωραιο design ειναι αυτο το Toshiba, που αρχιζω να το ερωτευομαι...

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Qosmio-F60-10K-PQF65E-006018GE.htm

επισης

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0428410&catid=010200

http://www.sony.gr/product/vn-f-series/vpcf11z1e-bi

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/uk/en/ho/WF06b/321957-321957-3329744-64354-64354-4011373-4034202.html

Πως τα βλεπετε...?Αξιζουν...?Αλλες προτασεις...?

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Toshiba ακριβού Laptop αξίας προ 2 ετών 1.200€ το έχω πάει 3 φορές για service για ελλατωματική mobo και κάθε μία από αυτές ήταν μία τραγικότατη εμπειρία.-
Επειδή θέλεις αξιοπιστία και το τονίζεις σε όλα τα posts σου δεν βλέπω να προτείνει κανείς τον άρχοντα της αξιοπιστίας.

Dell Studio 1747 και τα μυαλά στα κάγκελα.

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η Touch οθόνη, αλλά βγαίνει και χωρίς φυσικά. Με τα ρέστα από το budget σου πάρε ένα εξωτερικό δίσκο αν δεν σε φτάνουν τα 320GB ή κάνε την εγγύηση 5ετίας.

Δεν εχω σκοπο να το λιωσω το laptop στο Crysis αν αυτο εννοεις φιλε nobig.

Απλα θελω ενα laptop με δυνατο επεξεργαστη και καποια καλα στοιχεια σε αποδοση γιατι το παιρνω για να το κρατησω οσο το δυνατο γινεται πιο πολυ.

αυτο που προτεινει ο jpavly πεφτει ακριβως στην περιγραφη που παραθετεις πιο κατω! 4πυρηνος i7 under the hood και αφου οπως λες δεν θα λιωσεις στα παιχνιδια τοτε η 4650 δεν πρεπει να σταθει εμποδιο...

στο κατω-κατω γλιτωνεις 500Ε τα οποια δινεις για ssd, περιφερειακα, μπουζουκια κτλ!

υγ: για καποιον λογο, πλεον η toshiba στα λαπτοπς εγινε σαν τους intel ssd, στα threads τυπου "τι λαπτοπ να παρω"! υπαρχουν και αλλες καλες αντιπροσωπειες ρε παιδια...

ακομα και η σονυ, που επρεπε να στειλω μια φορα το λαπτοπ Βελγιο εμενα μου αρεσε που ερχονται, το παιρνουν απο το σπιτι και στο επιστρεφουν χωρις επιβαρυνση και χωρις να χρειαζεται να τρεχεις σε αντιπροσωπειες!

(και σε 10 μερες το ειχα-οχι κατι μηνες που ακουω εδω!)

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάρε dell που είναι κορυφή στην τεχνική υποστήριξη αλλά οι i7 ψιλοανεβάζουν

θερμοκρασίες . Αυτό είναι αρκετά καλό

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0450226&catid=010200

ή αυτό το ibm / lenovo που είναι αρκετά καλό

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=134014518

γιατί να δώσεις τόσα χρήματα για laptop αφού με τα μισά φτιάχνεις σταθερό και σου μένουν

και χρήματα για άλλα πράγματα ; :mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα ένα i5 520, τρέχει 4 threads+turbo και μια κάρτα οικογένειας ATI 56χχ ή NV GT 33X;είναι υπεραρκετός για το 90% των χρήσεων. Μην πάς σε quad γιατί εκτός ότι θες μεγαλύτερο σασί (+βάρος) τρέχει σε χαμηλότερη συχνότητα άρα αργότερος σε single threaded εφαρμογές, μικρότερη αυτονομία, μεγαλύτερη θερμοκρασία όπως είπαν και τα παιδιά

Τσέκαρε το παρακάτω site, θα σε βοηθήσει να δεις τι ψάρια πιάνουν οι κάρτες

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα ένα i5 520, τρέχει 4 threads+turbo και μια κάρτα οικογένειας ATI 56χχ ή NV GT 33X;είναι υπεραρκετός για το 90% των χρήσεων. Μην πάς σε quad γιατί εκτός ότι θες μεγαλύτερο σασί (+βάρος) τρέχει σε χαμηλότερη συχνότητα άρα αργότερος σε single threaded εφαρμογές, μικρότερη αυτονομία, μεγαλύτερη θερμοκρασία όπως είπαν και τα παιδιά

Τσέκαρε το παρακάτω site, θα σε βοηθήσει να δεις τι ψάρια πιάνουν οι κάρτες

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

Φιλε nobig το link βοηθησε πολυ!!!Και για τους επεξεργαστες εχεις απολυτο δικιο!Συμφωνω!

Σα να το βρισκω οντως too much τον τεραπυρηνο.Ποια ειναι η γνωμη σου για i7 αλλα για διπυρηνο?Γλυτωνεις και καταναλωση και θερμοκρασιες και βαρος και αυτονομια...!Να παω σε i7 διπυρηνο αντι σε i5 διπυρηνο...?

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Toshiba ακριβού Laptop αξίας προ 2 ετών 1.200€ το έχω πάει 3 φορές για service για ελλατωματική mobo και κάθε μία από αυτές ήταν μία τραγικότατη εμπειρία.-

Για φαντασου να ειχες SONY ? η ACER στον 14ο μήνα.....

Ολα μπορουν να συμβουν ακομα και Μερσεντες να εχεις σωστά ?

Τελικα ειναι και τι θα σου βγει...ολα ειναι καποια + και - και στο τελος βγαζεις το αθροισμα..

Εγω ειμαι TOSHIBA εχω και ενα TURBO-X ( που πολλοι ειναι κατα...) και το εχω 5 χρονια και μετα απο αναβαθμιση μνημης απο 1GB σε 2 ...πάει μια χαρα WIN 7 παρακαλω απάνω ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη μιας και το laptop θελεις να το κρατησεις οπως λες, ψαξε ενα που να δεχεται 2 δισκους. Ωστε να ξηλωσεις τον εναν και να βαλεις επανω ενα καλο SSD.

Ειναι αμαρτια να δινεις 1500€ για λαπτοπ και το μηχανημα να σερνεται απο τον δισκο των 5400 στροφων...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.