Jump to content



win 7 ram problem?


MORBID21

Recommended Posts

εχω ενα προβληματακι,αν ξερει κανεις ας βοηθησει

σε win 7 64bit καποιες στιγμες οταν χρησιμοποιειται αρκετη μνημη

μετα το τελος της εργασιας δειχνει να κραταει δεσμευμενη την μνημη κατι.

το προσεξα σε ενα γκατζετακι απο αυτα που εχουν τα win 7 αλλα τελικα τα ιδια δειχνει και το task manager

processes που κρατανε μνημη δεν υπαρχουν και αν υπαρχουν τα κλεινω σχεδον ολα αλλα παραμενει ετσι

προβλημα στην ενδειξη ή οντως κατι τρεχει?

καθε παρατηρηση δεκτη.ευχαριστω εκ των προτερων

P5K deluxe

QX6850 10x333

4x2gb corsair dominator 1066 (ddr2)

8800 gtx

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο το ειχα παρατηρησει με ddr2 οτι γεμιζανε κ δεν αδειαζανε ειχα 8 γιγα κ πηγαινανε μεχρι κ 2.21 κ καμια φορα κ παραπανω, τωρα με ddr3 με 4 γιγα οι μνημες ακομα κ να γεμισουνε αδειαζουν κ παιζουνε το πολυ μεχρι 1.6 gb αλλα αδειαζουνε για πλακα κ πεφτουν κ στο 1.4-1.5 gb

Link to comment
Share on other sites

και εγω για ddr2 μιλαω αδερφε

αυτη τη στιγμη δειχνει να χρησιμοποιει ακριβως 5γιγα

προσθεσα ολα οσα δειχνει ανοιχτα στα processes και ειναι 755mb

τα υπολοιπα ghost:fist:

Αμα ξανατρεξεις μια εφαρμογη που " τρωει " μνημη .. εχεις προβληματα ?

Αλλαζει το ποσοστο χρησης της μνημης ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και το πιο ευκολο να γεμισω τα 8 γιγα

ετσι ενω εδειχνε να χρησιμοποιει καπου 5γιγα εβαλα 2 μεμτεστ απο 2048 για να τερματισει η μνημη

ετρεχαν κανονικα και ανοιγαν και ολα τα υπολοιπα σαν να εχω κιαλλη μνημη

ετσι εβαλα αλλο ενα 2048

επισης μια χαρα

βαζω και ενα τεταρτο και εκει λογικο ηταν να κολλησει λιγο.ολα τα cores 100% και ram 100%

το περιεργο ηταν οτι τα ετρεξε και τα 4 αν και λογικο ηταν να κολλανε ολα

μετα απο λιγο τα εκλεισα ολα και τελικα εδειξε να χρησιμοποιουνται πια μονο 750mb

οσα ειχα μετρησει και πριν δηλαδη

τελικα πιο πιθανο μου μοιαζει να ειναι λαθος ενδειξη των win 7 αλλιως δεν θα με αφηνε να τρεξω 2-3 η ακομα και το τεταρτο μεμτεστ

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν είναι λαθος ένδειξη. Απλά τα "σκουπίδια" (μνήμη από προγράμματα που έκλεισες) παραμένουν στην μνήμη μέχρι να τα καθαρίσει ο garbage collector. Κάποια στιγμή θα το κάνει, δεν το κάνει αμεσως μόλις κλείσει η εφαρμογή (για να μην χρησιμοποιήσει πόρους = cpu pagefile etc και καθυστερίσει το σύστημα) αλλά όταν θα μείνει για λίγα λεπτά idle το σύστημα. Επίσης θα τα καθαρίσει ΟΤΑΝ κάποιο άλλο process του ζητήσει κάποια μνήμη η οποία δεν επαρκεί από την "διαθέσιμη", γιαυτό και όταν έκλεισες το memtest (το οποίο έχει δικό του καθάρισμα της μνήμης) είδες ότι η ελεύθερη μνήμη ήταν πολύ.

Γενικά οι .NET εφαρμογές σε Vista/Seven έχουν περίεργη συμπεριφορά όσο αναφορά την μνήμη.

Για παράδειγμα άν φτιάξεις μια απλή εφαρμογή σε GDI+ η οποία ανοίγει και αλλά ζει images θα δείς ότι όταν φορτώσεις ένα μεγάλο image η μνημη του προγράμματος θα ανέβει αλλά όταν κάνεις dispose το image δεν θα πέσει. Αν ξαναανοίξεις το ίδιο image πάλι η μνήμη δεν θα ανέβει αλλά θα παραμείνει εκεί που ήταν κατα το πρώτο άνοιγμα. Αν μετά το dispose του image καλέσεις 2 φόρές τον garbage collector θα δείς την μνήμη να πέφτει στο νούμερο που είχες πριν φορτώσεις για πρώτη φορά το image. Λιγο μπερδεμένα αλλά έτσι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

8gb page file

εχει κατσει πολλες ωρες idle χωρις να καθαριζει κατι

αλλα μαλλον εχεις δικιο αλλιως δεν θα με αφηνε να τρεξω τα memtest

οποτε ειναι απλα θεμα των win7 με λιγα λογια

Link to comment
Share on other sites

εγω με τα 8 γιγα ειχα ορισει page file 24000-32000 δηλαδη 3 με 4 φορες απ οτι η ραμ το θεμα σε μενα ηταν οτι ναι μεν γεμιζε η μνημη αλλα γεμιζε μεχρι 2.21,κ τωρα στις ddr3 εχω ορισει παλι 12000-16000 που εχω 4 γιγα κ αν σου πω οτι δουλευει καλυτερα?καθονται στο 1.22 ανεβαινουν μεχρι 1.52 κ μετα ξαναπεφτουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω με τα 8 γιγα ειχα ορισει page file 24000-32000 δηλαδη 3 με 4 φορες απ οτι η ραμ το θεμα σε μενα ηταν οτι ναι μεν γεμιζε η μνημη αλλα γεμιζε μεχρι 2.21,κ τωρα στις ddr3 εχω ορισει παλι 12000-16000 που εχω 4 γιγα κ αν σου πω οτι δουλευει καλυτερα?καθονται στο 1.22 ανεβαινουν μεχρι 1.52 κ μετα ξαναπεφτουν.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις γεμιζε μεχρι 2.21

εμενα οταν λεω γεμιζει εννοω αφηνει (και καλα) 50mb ελευθερα σε κατι φασεις

page file

recommended: 12286mb

currently allocated: 8191mb

αν καταφερω και χρησιμοποιησω 16γιγα συνολο,τι να πω?

πρεπει να κανω crossfire τις μητρικες μιας και εχω αλλα 4 στικακια ιδια:sarcastic:

αμα βλεπω ρε μπιλαρε κατι τετοια δεν το ρισκαρω να το αφησω χωρις page file

αμα ημουν σιγουρος για το ποσο μνημη εχω ανα πασα στιγμη και κατα περιπτωση θα το εστελνα απο κει που 'ρθε:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα 2,3 φορες το ιδιο θεμα..Ενιωθα το Pc να μην ανταποκρινεται σωστα anoiga thn καρτελα επιδοσεις και εβλεπα την μνημη καρφωμενη στα 5 Gb.Με λιγες σχετικα εφαρμογες...Οσο και αν το αφησα δεν εστρωσε μονο με restart...

Link to comment
Share on other sites

εγω με τα 8 γιγα ειχα ορισει page file 24000-32000 δηλαδη 3 με 4 φορες απ οτι η ραμ το θεμα σε μενα ηταν οτι ναι μεν γεμιζε η μνημη αλλα γεμιζε μεχρι 2.21,κ τωρα στις ddr3 εχω ορισει παλι 12000-16000 που εχω 4 γιγα κ αν σου πω οτι δουλευει καλυτερα?καθονται στο 1.22 ανεβαινουν μεχρι 1.52 κ μετα ξαναπεφτουν.

ερχμ...........νομιζω οτι ειναι υπερβολη να εχεις pagefile στα 8γιγα ραμ και ποσο μαλλον 24GB page file....εκει ξεφευγει το θεμα.lol

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.