Jump to content



Πρόβλημα με 5870


P70

Recommended Posts

Ρε μαν, ειναι δυνατον να φταιει η καρτα εφοσον παιζει καλα σε αλλο pc????

Για κοιτα μηπως εχεις βαλει στα 30ΗΖ το μονιτορ μιας και χουμε το ιδιο.

και στα 60 και στα 59 τα ιδια....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
το smartdoctor χρησιμοποιησα...

αλλα αυτο δεν μας απασχολει αμεσα.γιατι ουτε stock ολα τρεχει σωστα...και απο smartdoctor οταν πηγα 1000 to engine και 1.270 vcore το remnant κολλησε.και σε χαμηλοτερα παλι κολλησε. θερμοκρασιες ουτε καν ακουμπησαν τους 90....

Ενα ενα μας τα λες, Βγαλε ΟΛΑ τα μπαρουφοutilities που εχεις βαλει.... Το να εχεις καψει την καρτουλα σου με 1.27ν και 1ghz πυρηνα δεν το σκεφτηκες φανταζομαι? ή να κανει throttling για να μην καει?

Την αναλυση στο μονιτορ την κοιταξες οπως σου πα πιο πανω???

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα μας τα λες, Βγαλε ΟΛΑ τα μπαρουφοutilities που εχεις βαλει.... Το να εχεις καψει την καρτουλα σου με 1.27ν και 1ghz πυρηνα δεν το σκεφτηκες φανταζομαι? ή να κανει throttling για να μην καει?

Την αναλυση στο μονιτορ την κοιταξες οπως σου πα πιο πανω???

σου απαντησα πιο πανω. σε πληροφορω οτι benches εβγαζε μια χαρα...

και ποτε πανω απο 90...

και ετσι εβγαζε και τα καλα σκορ στο αλλο pc....

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο του "δεν μου λειτουργει οκ ουτε σε stock αλλα κανω overclock με ρευμα 1.27ν" δεν μπορω να το καταλαβω....:nuke:

το overclock το εκανα για κανα bench. το pro σημερα το εβαλα και ειδα αυτο το προβλημα... ειναι ασχετα μεταξυ τους...

Link to comment
Share on other sites

@P70, Ωραια, Δυο restarts..τωρα.

M/B Chipset drivers απο δω http://www.amd.com/us/products/desktop/chipsets/7-series-discrete/Pages/7-series-discrete-chipsets.aspx

Απεγκατασταση των 10.2 με τον οδηγο μου.

Περασμα τους 10.3, σου ειπα απο που.

Δυο restarts παλι.

Δοκιμασε...

Link to comment
Share on other sites

το overclock το εκανα για κανα bench. το pro σημερα το εβαλα και ειδα αυτο το προβλημα... ειναι ασχετα μεταξυ τους...

Καταλαβαινω γιατι το εκανες αλλα το λογικο ειναι οτι οταν βαζω μια νεα καρτα η οποια βλεπω οτι σε στοκ μου κανει προβλημα..Πρωτα ψαχνω το προβλημα βρισκω τι συμβαινει,γιατι δεν παιζει σωστα και οταν και αν βρω τι συμβαινει τραβαω και το οc μου..Το να μην μου λειτουργει κατι σωστα και να εχω προβλημα και να πηγαινω και να το τσιτωνω και τετοιο τσιτωμα με λογικα stock ψυξη εμενα δεν μου φαινεται λογικο παντως...Και το χειροτερο οτι ειμαστε στην 3η σελιδα,μιλαμε σε ενα τοπικ(με απαραδεκτο τιτλο) τοσοι ανθρωποι με ατι χωρι προβληματα τοση ωρα και ποστ ποστ βλεπουμε και απο μια λαθος κινηση...Τι να σου πω..Δοκιμασε τους 10.3 gia αρχη,δοκιμασε και οτι σου ειπε ο Atiman που το παιδι ξερει και 10 πραγματα παραπανω μπας και φτιαξει..Και γυρνα την καρτα σε στοκ ρυθμισεις για μενα οπως και προσωρινα τον επεξεργαστη..Να δεις μηπως παιζει κατι απο OC.

Link to comment
Share on other sites

@P70, Ωραια, Δυο restarts..τωρα.

M/B Chipset drivers απο δω http://www.amd.com/us/products/desktop/chipsets/7-series-discrete/Pages/7-series-discrete-chipsets.aspx

Απεγκατασταση των 10.2 με τον οδηγο μου.

Περασμα τους 10.3, σου ειπα απο που.

Δυο restarts παλι.

Δοκιμασε...

τα paths που μου δωσες και τοτε για τα αρχεια της ΑΤΙ δεν τα βρισκα, και κανοντας ΑΤΙ search μετα την απεγκατασταση βρισκει απειρα αρχεια....

και δεν καταλαβαινω πως demo drivers ειναι η λυση στο προβλημα μου... δεν στο λεω για να σε αμφισβητισω αλλα βοηθα με να καταλαβω τι σκεφτεσαι...

για την mobo δινει κατι σαν διαχειριστη σκληρων, δεν δινει drivers εκτος αν εγω δεν τους βρισκω...

Link to comment
Share on other sites

βασικά συγκεκριμένα στο προ 2010...είναι αλλου το πρόβλημα.όχι στην 5870..

σε τι ανάλυση βάζεις το Pro?

κοιτα και με την gtx που ειχα πριν μολις το εβαλα εκανε το ιδιο...

ομως αλλαξα το compatibility και εβαλα απο το nvidia control panel 2 ρυθμισουλες και εστρωσε αμεσως. ολα τερμα το τρεχω 1920Χ1080.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις.

Η προηγούμενη κάρτα nVidia που είχες πια ηταν;

Το παίχνίδι είναι original και updated με τα τελευταία patch?

Κάτι τελευταίο. Έχεις δοκιμάσει να παίξεις στα default ΟΛΟ το σύστημα(bios RTFD κλπ); Ξέρεις η 5870 καίει το κάτι τίς της και παίζει να ζορίζει το σύστημα σε σχέση με την πιο παλιά σου κάρτα. Δηλαδή να δημιουργεί παροδικιές αστάθειες που μπορεί να μην δείς απο bench που τα τρέχεις ακόμα και τπτ να μη βλέπεις απο τα artifacts.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και με την gtx που ειχα πριν μολις το εβαλα εκανε το ιδιο...

ομως αλλαξα το compatibility και εβαλα απο το nvidia control panel 2 ρυθμισουλες και εστρωσε αμεσως. ολα τερμα το τρεχω 1920Χ1080.

για κάποιον περίεργο λόγο.. το προ με ati δεν ακούει στο vsync.

βάλε μια monitor σε 1680x1050,μετά βάλε στο game την ανάλυση που θες αφού πρώτα βάλεις από τις ρύθμισις του game vsync on.apo γκρι το vsync στις ρύθμισις θα γίνει μαύρο.

το game με 59hz δεν....μoνo με 60

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις.

Η προηγούμενη κάρτα nVidia που είχες πια ηταν;

Το παίχνίδι είναι original και updated με τα τελευταία patch?

Κάτι τελευταίο. Έχεις δοκιμάσει να παίξεις στα default ΟΛΟ το σύστημα(bios RTFD κλπ); Ξέρεις η 5870 καίει το κάτι τίς της και παίζει να ζορίζει το σύστημα σε σχέση με την πιο παλιά σου κάρτα. Δηλαδή να δημιουργεί παροδικιές αστάθειες που μπορεί να μην δείς απο bench που τα τρέχεις ακόμα και τπτ να μη βλέπεις απο τα artifacts.

285 GTX 2GB ειχα και το ετρεχα οπως το εχω τωρα...δεν αλλαζει τιποτα...

βλεπετε τωρα γιατι τσαντιζομαι?

γιατι ασχολουμαστε 10 ανθρωποι μια ωρα να κανουμε οοοοολα τα updates και να τα εχουμε οοοοοολα default για να παιξω ενα παιχνιδι που ειναι της πλακας για αυτα που εχω στο pc....:(

Link to comment
Share on other sites

για κάποιον περίεργο λόγο.. το προ με ati δεν ακούει στο vsync.

βάλε μια monitor σε 1680x1050,μετά βάλε στο game την ανάλυση που θες αφού πρώτα βάλεις από τις ρύθμισις του game vsync on.apo γκρι το vsync στις ρύθμισις θα γίνει μαύρο.

το game με 59hz δεν....μoνo με 60

το vsync το παιρνει το παιχνιδι κανονικα....απο τα settings του pro.

Link to comment
Share on other sites

τα paths που μου δωσες και τοτε για τα αρχεια της ΑΤΙ δεν τα βρισκα, και κανοντας ΑΤΙ search μετα την απεγκατασταση βρισκει απειρα αρχεια....

και δεν καταλαβαινω πως demo drivers ειναι η λυση στο προβλημα μου... δεν στο λεω για να σε αμφισβητισω αλλα βοηθα με να καταλαβω τι σκεφτεσαι...

για την mobo δινει κατι σαν διαχειριστη σκληρων, δεν δινει drivers εκτος αν εγω δεν τους βρισκω...

Πολλα πραγματα δεν καταλαβαινουμε, καποια δεν χρειαζεται η και δεν μπορουμε. Μας λυνουν ομως τα προβληματα.

Ακολουθησε αυτους τους δυο συνδεσμους, ξανα, και μην βιαζεσαι να πεις οτι δεν υπαρχουν.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062769216&postcount=1723

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062769673&postcount=1739

Για την mobo, ψαξε λιγο καλυτερα..

edit,

Αν θελεις να μαθεις γιατι επαιζε πριν και τωρα δεν παιζει, δεν μπορω να βοηθησω.

Αν θελεις να παιξει τωρα ομως, θα πρεπει να με βοηθας για να σε βοηθω.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ηρθε η γυναικα οποτε αναβαλλεται για το σκ η διαδικασια.... :jump1:

παντως την εκανα...και ειναι χειροτερα...

τωρα σπανε ολα παραπανω....

ευχαριστω για τον κοπο σας ολους, ιδιαιτερα τον ΑΤΙΜΑΝ...

δεν ξερω ποσο εχω την δυναμη και διαθεση να ασχολουμαι ωρες για κατι που θα πρεπε να γινεται απο μονο του....

η συνεχεια απο κυριακη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.