Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

με 2 r βρε :p

εγώ τώρα τις τελευταίες μέρες καταπιάστηκα με αυτό. Το πρόγραμμα της δικής μου μηχανής (Canon 500D) έχει ανάλογη δυνατότητα, το EOS utility, αλλά είναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων. Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ένα πολύ καλό πρόγραμμα. GBTimeLapse λέγεται, αλλά δυστυχώς δεν είναι free, διαθέτει trial έκδοση στο site.

Μετά με το quicktime pro μπορείς να κάνεις το image sequence σε video με πληθώρα επιλογών για codec και framerate κλπ.

Δες και εδώ ένα site ενός καμένου με το αντικείμενο.

δείγμα δικό μου:

Link to comment
Share on other sites

dudes time interval εννοείται οτι έχω

υλικό λίγο έχω για δοκιμή

το προγραμματάκι ήθελα

μαλλον με κάτι free θα ξεκινήσω

και βλέπουμε

απο ιδέες άλλο τίποτα :)

ξέρω το μέρος τον τρόπο

την παρέα

απλά πρέπει να έρθει η σωστή εποχή :)

για να τραβιέται η μπύρα και δουλεύει σωστά η αιώρα :)

Lol

Link to comment
Share on other sites

τίποτα αντίστοιχο για μικρά μοντέλα μοντέλα όπως η d60 δεν βλέπω να παίζει ε ; μου ήρθαν και εμένα διάφορες ιδέες αλλά δεν ξέρω αν θέλω να "καταπονήσω" την d300 (ούτε εξάμηνο δεν έχει κλείσει, για αυτό :p)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εχτές το βράδυ είπα να δοκιμάσω με το αυτοκίνητο να κάνω ενα video.

Η μηχανή στερεώθηκε στην εταζέρα του αυτοκινήτου με τρελή πατέντα που περιλαμβάνει ένα κομμάτι χαρτόνι. Οι ρυθμίσεις ήταν στο "P" με manual focus. Θα δείτε από το αποτέλεσμα πως κάτι δεν είναι σωστό και θα ήθελα και τις προτάσεις σας. Προφανώς θα πρέπει να ρυθμιστεί εντελώς manual ή μηχανή, αλλά σκέφτηκα πως με το "P" θα κρατάει τον φωτισμό σταθερό.

Edit:Tο video έχει γίνει με 12fps

Edit 2: Βρήκα κι άλλο πρόγραμμα πολύ καλό για Canon και για Nikon, DSLR Remote Pro και ΝΚRemote Pro αντίστοιχα, αλλά δυστυχώς ούτε αυτά είναι free.

Επίσης οι δρόμοι της Αθήνας δεν προσφέρονται ιδιαίτερα για τέτοια εγχειρήματα, αλλά αυτούς έχουμε.

http://www.vimeo.com/10422977

Link to comment
Share on other sites

ρίξε την ταχύτητα στο μισό και είσαι ΟΚ

και μένα το πρώτο μου βγήκε πολύ γρήγορο.

αν η ταχύτητα έρθει σε κάτι ανθρώπινο μετά θα είναι πιο γόνιμος και ο φωτογραφικός σχολιασμός(νομίζω).

έξυπνο!

Link to comment
Share on other sites

ρίξε την ταχύτητα στο μισό και είσαι ΟΚ

και μένα το πρώτο μου βγήκε πολύ γρήγορο.

αν η ταχύτητα έρθει σε κάτι ανθρώπινο μετά θα είναι πιο γόνιμος και ο φωτογραφικός σχολιασμός(νομίζω).

έξυπνο!

ταχύτητα ενοείς τα fps του τελικού video ή κάτι στις ρυθμίσεις της μηχανής;

Εγω νομίζω πως επειδή ήταν στο "P", έγραφε πολύ ώρα κάθε καρέ για να έχει τον φωτισμό που ήθελε με αποτέλεσμα να έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους τα καρέ, οπότε δεν είναι και smooth το video.

Link to comment
Share on other sites

όπως μου υπόδειξε και ο Voudas πολύ ορθά

"να κράταγε διπλό χρόνο" το κάθε καρέ

μη το ρίξεις πιο χαμηλά σε fps video είναι ο τελικός σκοπός

απλά τα γεγονότα να συμβαίνουν πιο ομαλά,όμορφα.

γόνιμος έννοώ πρώτα μου χτύπησε στο μάτι η γρήγορη(υπερβολικά) ταχύτητα

και μετά οτιδήποτε άλλο στα επιμέρους καρέ.

και εμένα too fast too furius μου βγήκε το φαινόμενο

στο μισό φαίνεται πολύ πιο ωραίο

τεστ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

okay βρηκα οτι χρειαζομαι το camera control pro. εκανα κανονικα install το προγραμμα συνδεσα τη δ300 με το πισι με γιουεσμπι.στο εικονιδιο computer εμφανιζεται κανονικα η δ300 αλλα οχι στο camera control pro:hm:

τι πρεπει να κανω?:help:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.