Jump to content



Βοήθεια για z5500 και xonar d2x


manolaskakis

Recommended Posts

Γεια σας..

Από χτες προσπαθώ να συνδέσω τα z5500 με την xonar d2x αλλά δεν τα κατάφερα..

Έχω windows 7x(64)

Δοκίμασα και coaxial με spdif και αναλογικά με τα 3 καλώδια αλλά και σε ταινία και mp3 και στο youtube ακόμα που πατάω μου βγάζουν ήχο τα μπροστινά ηχεία μόνο αλλά με τρελή παραμόρφωση..

Όταν στο χειριστήριο των ηχείων πατάω test το κάνει σωστά..

Βοηθήστε με λίγο με τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω..

Διάβασα οτι με αυτήν την κάρτα καλύτερη απόδοση θα έχω αν τα συνδέσω αναλογικά..οπότε πείτε μου για αυτήν την σύνδεση..

analog.th.jpg xonar.th.jpg controlpanel.th.jpg

Ευχαριστώ πολύ!

Τόσοι έχετε αυτόν τον συνδυασμό..

Τι μπορεί να κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

αν συνδέσεις με spdif τικαρε το pcm στην δεύτερη εικόνα σου και ενεργοποίησε στην τρίτη εικόνα το S/PDIF Pass-through Device και καντο προεπιλεγμένη συσκευή. αν θες με αναλογικό μόνο απλά κανε στην τρίτη εικόνα προεπιλεγμένη συσκευή το asus xonar d2x audio devise (αποτι βλέπω το έχεις μονo προεπιλεγμένη συσκευή επικοινωνίας)

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και έτσι..

Με spidif δεν έχει ήχο.. και στο lcd γράφει στο Coax 'no digital data'

και με αναλογική σύνδεση συνεχίζει τα ίδια..Παίζουν τα μπροστά ηχεία αλλά σαν δαιμονισμένα!

Λέτε να έχει πρόβλημα η Xonar?

Link to comment
Share on other sites

08212179.jpg

Δεν ειπα αν την εχεις βαλει καλα (τοποθετηση)

Ρωτησα αν εχεις δωσει ταση μεσω floppy cable/4pin.

Αυτο που λες το χω συναντησει μονο οταν δεν εβαζα το καλωδιο τροφοδοσιας.

Επισης απο BIOS κανε Disable οτι εχει να κανει με την ενσωματωμένη.

Link to comment
Share on other sites

για βαλε τα ηχεια default device

Τα έχω βάλει ως προεπιλεγμένη συσκευή..

μετα κανε το speaker test μεσα απο το control panel της xonar.

Και στο τεστ που κάνω από το πάνελ της Xonar πάλι παράσιτα βγάζει από τα μπροστινά..

Ενώ όταν πατάω το τεστ στο χειρηστήριο των logitech το κάνει τουλάχιστον σωστά..

και αναλογα συνδεσε τα ηχεια.

Τί εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, δοκίμασε αλλη μια φορά αναλογικά με 96kHz στο Control Panel της Xonar, αλλα αυτή τη φορά ρύθμισε και την ποιότητα στην δεύτερη εικόνα που έχεις βάλει.

Δεξι κλίκ στο "Ηχεία" -> Ιδιότητες -> Για προχωρημένους και σιγουρέψου οτι θα επιλέξεις και εκεί την ίδια ρύθμιση που θα βάλεις στο Control Panel της Xonar.

Στην ουσία, απλα πρόσεξε να είναι τα ίδια (96kHz απο την Xonar & 24 bit, 96000Hz απο τις ιδιότητες του ήχου). Δοκίμασε και πές μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω 96kHz στο Control Panel της Xonar δεν παίζει σωστά ακόμα και αν βάλω 24 bit, 96000Hz απο τις ιδιότητες του ήχου(το δοκίμασα και με 16 bit 96000Hz αλλά δεν..)

Αν πάλι το έχω στα 48ΚHz και 24 bit, 96000Hz απο τις ιδιότητες του ηχείου παίζει κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τι μπορεί να φταίει?

Αν φταίει η κάρτα να την γυρίσω πίσω να μου δώσουν άλλη..

τώρα που δουλεύει στα 48ΚHz είναι ποιότητα cd όπως λέει..

Κρίμα δεν είναι να έχω δώσει τόσα λεφτά για το τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.