Jump to content



Antec 550 truecontrol - Tagan 480W - άλλο


vgiozo

Recommended Posts

Χρειάζομαι και ζητάω για άλλη μια φορά τη συμβουλή σας...

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το Antec 480W που έχω αυτή τη στιγμή, κι αυτό μήπως μπορέσω να αντιμετωπίσω το πρόβλημα που παρουσιάζει η μητρική μου, ότι δηλαδή δεν μπορεί να δώσει πάνω απο 2.8vdimm. (στο bios η 7njs Ultra έχει επιλογές 2.5-3.2)

Εκτός από μένα, μόνο ένας ακόμη κάτοχος αυτής της μητρικής έχει παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα και το έχει αντιμετωπίσει μερικώς με mod στο τροφοδοτικό...

Γι αυτό κι εγώ αποφάσισα να κάνω περίπου το ίδιο...

...δηλαδή να αγορασω το Antec 550 truecontrol με το οποίο μπορώ να κάνω overvoltage στις τάσεις ή το Tagan 480W το οποίο δίνει πολύ ψηλές τάσεις απο μόνο του

http://www.hardwarezoom.com/viewcontent.jsp?ReviewID=186&PageNo=12

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, που κατά την εκτίμησή σας μπορεί να καλύψει αυτές τις ανάγκες, είμαι πρόθυμος να την ακούσω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομιζω οτι ενα προβλημα της mobo θα το λυσεις με αλλαγη η mod τροφοδοτικου.

Αν δεν εισαι σε εγγυηση ειναι προτιμοτερο να αγορασης mobo γιατι το τροφοδοτικο σου ειναι απο τα κορυφαια :(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστο οτι η 7njs δινει ρευμα στις μνημες απο την 3.3 οποτε σαν πιο νορμαλ λυσει βρισκω το mod στο ηδη υπαρχον τροφοδοτικο....και μονο στην 3.3 γραμμη ωστε να παρουν οι μνημες το καταλληλο ρευμα....mod για το αντεc υπαρχουν πολλα στο δικτυο ριξε και μια ματια στο xtreme

Link to comment
Share on other sites

Λέτε δηλαδή να αποφύγω την αγορά νέου τροφοδοτικού;;;

Εννοείται ότι το μεγαλύτερο μέρος της αξίας του νέου τροφοδοτικού θα το κάλυπτε η πώληση του υπάρχοντος...

...δεν έχω τη δυνατότητα ούτε είμαι πρόθυμος να δώσω 160-180 ευρώ...

Εγώ έκλινα περισσότερο προς το truecontrol ακριβώς επειδή αποφεύγω το mod...καθώς και την αντίστροφη διαδικασία σε περιπτωση χρήσης της εγγύησης....

....άμα ήταν εκτός εγγύησης, δεν θα είχα δισταγμούς, αλλά ούτε δύο μηνών δεν είναι το Αντεκ 480 (...διαφήμιση...)

Επιπλέον δεν έχω τις γνώσεις για να κάνω το mod και τα πράγματα που δεν περνούν από τα χέρια μου τα αποφεύγω...

Αν ήταν να κάνω το mod, πόσο θα μπορούσα να αυξήσω την 3.3 χωρίς να θυσιάσω την αξιόπιστη λειτουργία του τροφοδοτικού;;

Link to comment
Share on other sites

Για μοντς δες εδω

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?s=&threadid=14059&highlight=antec+truepower

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?s=&threadid=16050&highlight=antec+truepower

Το πιο ακινδνυο οπως καταλαβαινεις ειναι να βαλεις την σωστη αντισταση στον αισθητηρα στο ΑΤΧ βυσμα του τροφοδοτικου που παε στην μητρικη ξερεις απο πισω στις επαφες...οποτε εαν ειναι να παει για εγγυηση απλα τραβας την αντισταση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα link, Vagouridis.

Ευκαιρία να μάθω κάτι για τα τροφοδοτικά - από γενικότερο ενδιαφέρον βέβαια, γιατί χρειάζεται χρειάζεται να επενδύσω αρκετό χρόνο και κόπο για να κάνω το mod και δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να κάνω κάτι τέτοιο -

Ενδεχομένως, στο truecontrol πόση επιπλέον τάση μπορώ να δώσω στην 3.3;;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω τι συζηταμε. Το γνωστο mod που προτεινει ο Vagouridis σημαινει να ΚΟΨΕΙΣ το καλωδιο της αναδρασης στα 3.3, να κανεις εναν διαιρετη τασης και ετσι να ξεγελασης το τροφοδοτικο οτι υπαρχει πτωση τασης ωστε να δωσει τα περισσοτερα volt που θες. Ετσι ομως εισαι προφανως εκτος εγγυησης. Αν υποθεσω οτι τα 3.3 V που δινει το τροφοδοτικο σου ειναι σταθερα τοτε υπαρχει προβλημα στο mobo.

Εισαι σιγουρος οτι αν ανεβασεις τα 3.3, ας πουμε στα 3.45 θα γινει σωστα αυτο που θέλεις ?

Κανε το mod μονο αν ξερεις τι κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη μητρική, αφενός μόνο 2 κάτοχοι της μητρικής αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα, αφετέρου έχω αλλάξει δύο φορές τη μητρική και παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα - με μια μικρή διαφοροποίηση...

Εισαι σιγουρος οτι αν ανεβασεις τα 3.3, ας πουμε στα 3.45 θα γινει σωστα αυτο που θέλεις ?

Όχι, αλλά είμαι πρόθυμος να δοκιμάσω...το γεγονός ότι δεν μπορώ να δώσω πάνω από 2.8 μου την έχει δώσει...

Κανε το mod μονο αν ξερεις τι κανεις.

Γι αυτό λέω να πάρω το 550 truecontrol, αν και, απ' ό,τι διάβασα στο link, κι άλλοι είχαν την ίδια ιδέα με μένα, αλλά το truecontrol δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες...

Δεν ξέρω τί να κάνω...να μοντάρω το παρόν τροφοδοτικό / να πάρω το truecontrol / να πάρω το truecontrol και να το μοντάρω (αν χρειάζεται) ;;

Αγγελία....ζητείται υπεύθυνος modder με όρεξη και ζήλο, πρόθυμος να προσφέρει λίγα volt στο συνάνθρωπο...

Link to comment
Share on other sites

Σου επισημαινω οτι λες παλι οτι εχεις προβλημα με το MOBO. Βεβαιωσου οτι τo τροφοδοτικο δινει πραγματι 3.3 V (με μικρη αποκλιση). Αν ειναι οκ τα V μην πειραξεις το τροφοδοτικο. Γιατι δεν αναφερεις το προβλημα στην GB να δεις αν εχουν λυση? .Ψαξε μηπως βρεις καποιο mod για το συγκεκριμενο mobo που να μπορεις να πειραξεις το Vdimm μονο (και οχι τα 3.3 V)

Αν δεν βρεις λυση να επιμεινεις να σου αλλαξουν παλι το mobo ή να το κανουν να δουλεψει συμγωνα με τις προδιαγραφες του.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πώ ότι εκτιμώ το γεγονός ότι ενδιαφέρεσαι για το θέμα

Έχοντας αλλάξει 3 μητρικές chaintech 7njs Ultra Zenith (η πρώτη έδινε μέχρι και 3.0ν - η δεύτερη μέχρι και 2.8ν - η τρίτη το ίδιο με τη δεύτερη) καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η συγκεκριμένη μητρική έχει υψηλές ενεργειακές απαιτήσεις, κυρίως όσον αφορά την 3.3, και έχει 2-phase power circuit γεγονός που επιδεινώνει το πρόβλημα...

Κάτοχος της μητρικής με το ίδιο πρόβλημα μοντάροντας την 3.3 κατάφερε ώστε να δουλεύουν όλες οι επιλογές vdimm εκτός από την 3.2, οπότε έχω κάποιες πιθανοτητες να λύσω το πρόβλημα με τον ίδιο τρόπο...

Να αλλάξω για τέταρτη φορά τη μητρική και νά'χω πάλι τα ίδια;;

Έχω φάει κάμποσες ώρες στο Πλαίσιο και κουράστηκα

Για να μην καταντήσω αυτιστικός θα πρέπει να δοκιμάσω και κάποια άλλη λύση και αυτή τη στιγμή το mod μου φαίνεται η μονη λογική διέξοδος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Ευχαριστώ πολύ για τα link, Vagouridis.

Ευκαιρία να μάθω κάτι για τα τροφοδοτικά - από γενικότερο ενδιαφέρον βέβαια, γιατί χρειάζεται χρειάζεται να επενδύσω αρκετό χρόνο και κόπο για να κάνω το mod και δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να κάνω κάτι τέτοιο -

Ενδεχομένως, στο truecontrol πόση επιπλέον τάση μπορώ να δώσω στην 3.3;;

Για το μοντακι μην ανυσηχεις ...ειναι θεμα μερικων λεπτων ...φερτο μια βολτα και θα δεις ....Οσο για την εγγυηση παιζει ρολο που και πως κοβεις το καλωδιο....εαν κοπει μεσα στο διχτυκακι και οταν χρειαστει να περασει εγγυηση δεν περνουν πρεφα τιποτα...ή εαν κοπει κοντα στο βυσμα οποτε και το αλλαζουμε μετα ολο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Vagouridis, πιθανότατα θα επικοινωνήσω μαζί σου από βδομάδα που θά' μαι επάνω...

...ντρέπομαι όμως ρε γ@mWτο να αγγαρεύω άλλους για δικά μου θέματα...

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το mod στο q-tec 400w που έχω, έτσι για την εμπειρία, που μπορεί να μου φανεί χρήσιμη στο μέλλον...

Πώς θα ζητήσω τα απαραίτητα σύνεργα στο κατάστημα ηλεκτρονικών;;

Μια αντίσταση στα 10ohms σταθερή και το "1Kohms variable" πώς το ζητάω (αντίσταση ρυθμιζόμενη);; :unsure:

...tritodesmitis edo.. :alien:

Link to comment
Share on other sites

Xεχεχε πας σε καποιο απο τα μαγαζια της δωδεκανησου και λες μια αντισταση 10 Ohm και μι α μεταβλητη 0 -1Κohm...Η δοκιμη που θες να κανεις στο q-tec δεν ξερω εαν θα πιασει γιατι δεν ξερω εαν εχει ελεγχο στην γραμμη...παντως μην φοβασαι αλλα ειναι αντιστρεψιμμα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνω το mod θα postάρω διεύθυνση και τηλ. συγγενών...

...αν μέχρι το επόμενο πρωί δεν δώσω σημάδια ζωής, κάντε ένα κόπο...

Πρώτα κάνω αλλαγές - αυξάνω την αντίσταση - και μετά ανοίγω τροφοδοτικό και μετρώ με πολύμετρο;;

Από πού μετριέται η 3.3;;

Γείωση πού;

(βρήκα μεν πολλές απαντήσεις σε απορίες μου στα λινκ που δόθηκαν παραπάνω, αλλά καλό είναι να υπάρχουν σχετικές πληροφορίες και στο thelab προς ιδίαν χρήσιν...

...οπότε όποιος γνωρίζει και έχει όρεξη, ας καταθέσει εδώ τις γνώσεις του ή δικές του απορίες...να γίνει μια γόνιμη συζήτηση)

Link to comment
Share on other sites

Κοβεις το καλωδιο , βαζεις τις αντιστασεις στην σειρα και αφου μετρησεις την μεταβλητη ανιοσταση την βαζεις στην μικτοτερη τιμη στην συγκεκριμενη περιπτωση.Ανοιγεις το τροφοδοτικο και μετρας την 3.3 απο οποιαδηποτε πορτοκαλι γραμμη και οποιοδηποτε μαυρη , εκει ειναι τα δυο ακρα στα οποια βαζεις το πολυμετρο.Κατοπην ανεβαζεις σιγα σιγα την μεταβλητη αντισταση και βλεπεις ποσο ανεβαινει η 3.3

Link to comment
Share on other sites

και αφου μετρησεις την μεταβλητη ανιοσταση

Πώς;;

Ενδεχομένως στη πράξη θα λυνόταν κάποιες απορίες, αλλά για να γνωρίζουμε όσο το δυνατόν περισσότερα..

Κατοπην ανεβαζεις σιγα σιγα την μεταβλητη αντισταση και βλεπεις ποσο ανεβαινει η 3.3

Αυτό όσο είναι ανοιχτό το τροφοδοτικό ή ανεβάζω λίγο > ανοιγω τροφοδοτικό > μετράω > κλείνω τροφοδοτικό κοκ μέχρι να φτάσω στην επιθυμητή τάση ;;

Link to comment
Share on other sites

Για να μετρησεις την μεταβλητη αντισαταση ακουμπας τα 2 ακρα του πολυμετρου στα 2 ακρα της αντιστασης.Θα παρατηρησεις οτι η αντισταση εχει 3 ακρες απο κατω δοκιμασε τες ολες και θα δεις οτι καπου οσο και να γυρισεις το ρυμθιστικο της παραμενει σταθερη και στην αλλα αλλαζει .

Δεν πειραζει και να ειναι συνεχεια ανοικτο το τροφοδοτικο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.