Jump to content



16TB File Server


Recommended Posts

θα σώσει αν έχει ρυθμίσει να κρατάει η cache τις εγγραφές (write back) κ να γράφονται στους δίσκους με καθυστέρηση σειριακά αντί άναρχα κ real time... σε πτώση τάσης θα σωθούν τα περιεχόμενα της cache...

Link to comment
Share on other sites

1ον τα δεδομενα δεν ειναι και τοοοοοσο πολυτιμα, μαλλον πολυτιμος ειναι ο χρονος να τα ξαναριππαρω απο τα original media...

2ον θα ελπιζα λογω του project να μαθαινα και κατι ποιο advanced απο το να κολλησω εναν perc και να τα κανει ολα μονο του.

Βάλε ένα Freenas να γουστάρεις καλέ μου άνθρωπε. Βάλε και ένα Raid Z2 και έχεις 12 ΤΒ χώρο. Αλήθεια έχεις μητρική με 8 sata ports?

Μόνο με unixοειδές θα μάθεις, τα υπόλοιπα είναι τυφλοσούρτης

Link to comment
Share on other sites

4 ports στο DFI Lanparty και 4 ports σε pci controller...(o δίσκος με το λειτουργικό είναι ένας IDE 320gb, ξεχωριστός από τους 8 SATA)

θα το δω και θα επανελθω με νεες ερωτησεις, ευχαριστω οσους απαντησαν μιας και βοηθησαν πολυ...

υ.γ. hint hint περιμενω ενα http://www.norcotek.com/item_detail.php?categoryid=1&modelno=RPC-4220 τωρα, οποτε σε πρωτη φαση θα καταργησω το spanned volume (να δω και πως γινεται ασφαλης καταργηση) και συνεχιζουμε ακαθεκτοι...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 1.5tb δισκους σε perc5 σε raid5 απο τον Ιουνιο (οταν και εχασα τα παντα λογω μλκιας) και βρηκα την υγεια μου. Και σε ταχυτητα πεταει, και ασφαλεια δινει, και επεκτασιμοτητα. Ξεκινησα με 4 δισκους, τωρα ειμαι στους 6 και γεμισα οποτε θα αγορασω 7ο. Οταν βαλω και τον 8ο θα ειναι 10.5tb διαθεσιμα. Εσυ που εχεις ηδη τους 2tb , και ειανι ακριβως 8, με μονο 100-130 ευρω παιρνεις τον perc, τα βαζεις ολα πανω σε raid5 και εχεις 14tb διαθεσιμα, ταχυτατα, και δυνατοτητα να σου καει 1 δισκος χωρις προβλημα... Νομιζω ειναι το φτηνοτερο+αποδοτικοτερο που μπορεις να κανεις.

ΥΓ: Επειδη για bluray τα εχω και εγω...αμα εισαι Αθηνα, ανταλαζουμε και τιποτα :p εχω 123 απειραχτα αυτη τη στιγμη με ελληνικους υποτιτλους, και διαφορα remuxes κλπ...

Link to comment
Share on other sites

4 ports στο DFI Lanparty και 4 ports σε pci controller...(o δίσκος με το λειτουργικό είναι ένας IDE 320gb, ξεχωριστός από τους 8 SATA)

θα το δω και θα επανελθω με νεες ερωτησεις, ευχαριστω οσους απαντησαν μιας και βοηθησαν πολυ...

υ.γ. hint hint περιμενω ενα http://www.norcotek.com/item_detail.php?categoryid=1&modelno=RPC-4220 τωρα, οποτε σε πρωτη φαση θα καταργησω το spanned volume (να δω και πως γινεται ασφαλης καταργηση) και συνεχιζουμε ακαθεκτοι...

μέσω windows τους παντρεύεις? + οτι το κουτάκι που παίρνεις θέλει sas καλώδιο οπότε θέλεις και controller με sas

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάτι χρόνια τώρα έναν Promise 8350 με 8 δίσκους (ξεκίνησα από 750G και τώρα είμαι στο 1,5Τ (προ 1 έτους δλδ που τους άλλαξα)) σε RAID 5.

Εχω και έναν spare πάντα να ''κάθεται''.

Επίσης, για τα ευαίσθητα δεδομένα έχω και 2 * 2Τ σε Raid 1 πάνω στον onboard Intel raid (προκειμένου ανά πάσα στιγμή – σε περίπτωση πχ βλάβης του controller – να τα έχω διαθέσιμα).

Backup για τετοιο όγκο δεδομένων (ειδικά αν μιλάμε για ταινίες) το ξεχνάς. Δεν έχει και νόημα δλδ. Το καλύτερο είναι το Live Raid aka βρισκεις φίλους / γνωστούς κλπ που έχουν τις ταινίες (όσες δεν θες να ʽξαναβρείςʼ δλδ) – είναι πολύ πιο απλό απʼ όσο ακούγεται.

Οπότε θα σου πρότεινα έναν Perc5 @ Raid 5.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι τι γίνεται αν σκάσει ο controller. Σε ʽʼεξειδικευμένεςʼʼ περιπτώσεις όπως ο perc ή ο Promise, απλώς αν βρεις έναν ίδιο και τον καρφώσεις πάνω θα δει το υφιστάμενο array ʽαυτόματαʼ (όπως πχ στους απλούς Intel onboard) ; Έχω ακούσει πως ναι (και το θεωρω και λογικό δλδ) αλλά καμιά γνώμη ακόμα θα μου ήταν χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

μέσω windows τους παντρεύεις? + οτι το κουτάκι που παίρνεις θέλει sas καλώδιο οπότε θέλεις και controller με sas

μεσω windows ναι, μιας και το "spanned volume" που του ενωνει ειναι feature των windows (αν τους φορμαρεις σαν dynamic αντι για το basic)

οσο για το κουτακι, τα καλωδια reverse sas to sata, παιζουν κανονικα με τους controller που εχω (αφήνω ενα περιθώριο μηπως και κάνω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι τι γίνεται αν σκάσει ο controller. Σε ‘’εξειδικευμένες’’ περιπτώσεις όπως ο perc ή ο Promise, απλώς αν βρεις έναν ίδιο και τον καρφώσεις πάνω θα δει το υφιστάμενο array ‘αυτόματα’ (όπως πχ στους απλούς Intel onboard) ; Έχω ακούσει πως ναι (και το θεωρω και λογικό δλδ) αλλά καμιά γνώμη ακόμα θα μου ήταν χρήσιμη.

Σε αυτό το σημείο υπερτερούν σημαντικα οι λύσεις software raid (τουλάχιστον του Linux). Μπορεις ανα πάσα στιγμη να μεταφερεις τους δισκους σε αλλο μηχανημα με τελειως διαφορετικο hardware και θα δει κανονικα το raid.

Έχω ακούσει πως ακομα και μεγαλες εταιριες την εχουν πατήσει με σκασμένο controller. Κατι θυμαμαι για ενα site που ειχε σκασει ο controller και για να βρουνε ιδιον βαλανε αγγελία. Για αυτό κάποιοι αγοράζουν εναν spare εξ'αρχής.

Link to comment
Share on other sites

4 ports στο DFI Lanparty και 4 ports σε pci controller...(o δίσκος με το λειτουργικό είναι ένας IDE 320gb, ξεχωριστός από τους 8 SATA)

θα το δω και θα επανελθω με νεες ερωτησεις, ευχαριστω οσους απαντησαν μιας και βοηθησαν πολυ...

υ.γ. hint hint περιμενω ενα http://www.norcotek.com/item_detail.php?categoryid=1&modelno=RPC-4220 τωρα, οποτε σε πρωτη φαση θα καταργησω το spanned volume (να δω και πως γινεται ασφαλης καταργηση) και συνεχιζουμε ακαθεκτοι...

Από που το περιμένεις αυτό ; Ευρώπη ;

Γιατί αν είναι από τρίτη χώρα μάλλον θα μπλέξεις με τελωνείο.

Ενημέρωσέ μας αν θέλεις από που το πήρες και αφού το παραλάβεις να να μας πεις εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές, θα το ξαναπώ: RAID1/5/κλπ ΔΕΝ είναι backup. Είναι άμεση διαθεσιμότητα δεδομένων μετά από hardware failure ενός δίσκου.

Αν περάσουν κάποια spikes ρεύματος και καθαρίσουν όλους τους δίσκους, αν τα φτύσει ο ελεγκτής, αν "βρωμίσει" το parity information του RAID5, αν κολλήσεις ιό που σου σκίσει τα δεδομένα, αν φας filesystem corruption, αν αν αν... ΔΕΝ πρόκειται να σε σώσουν ούτε το RAID level που επέλεξες, ούτε αν βάλεις άλλους 8 δίσκους για spare.

Επίσης, να έχεις υπόψην ότι μετά από κάμποσο καιρό και κάμποσο stress πάνω στους 8 δίσκους, αν ο ένας κλατάρει και αλλαχτεί, υπάρχει μεγαλούτσικη πιθανότητα την ώρα που γίνεται rebuild το array να χτυπίσει κι άλλος δίσκος, καθότι αυτό (το rebuild) είναι από τις πιο I/O-stressful διεργασίες που μπορεί να περάσει ένας δίσκος.

Μην περιμένεις εύκολη λύση και μην περιμένεις καμία από αυτές τις λύσεις να σου προσφέρει 100% ασφάλεια ή εύκολη συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτήσει με την σειρά μου κάτι λίγο offtopic. Επειδή έχω ένα ωραίο σύστημα με ZFS RAID, θα με ενδιέφερε μελλοντικά να έχω δυνατότητα επέκτασης των sata ports Στην μητρική αλλά επειδή το Freenas είναι λίγο peeky σχετικά με το hardware o PERC μπορεί να λειτουργήσει σαν απλός ελεκτής δίσκων ώστε να του καρφώσω απλά δίσκους και το Freenas να κάνει μετά όλη την δουλειά;

Συμφωνώ απόλυτα με τον Chosen οτι το RAID δεν είναι backup.

Link to comment
Share on other sites

o PERC μπορεί να λειτουργήσει σαν απλός ελεκτής δίσκων ώστε να του καρφώσω απλά δίσκους και το Freenas να κάνει μετά όλη την δουλειά;

Δυστυχώς όχι, κάθε δίσκο που θες να βάλεις standalone στον PERC, πρέπει να τον κάνεις ένα single-member RAID0 array μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

:OT:Υπάρχει κάποια λύση για την περίπτωση μου ή έστω αν γνωρίζει κάποιος για καλό controller PCI x που να μην είναι win product μόνο;:OT:

Ένας απλος PCI δε σου κανει; πχ με Silicon Image chipακι.

Εγώ έχω PCI-E με Sil3512 και παιζει σε linux μια χαρα. PCI-E έχεις;

Σε πειράζει να μην ειναι SATA 2?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.