Jump to content



DELL U2410 - Βελτιστος τροπος συνδεσης


jimo_proxy

Recommended Posts

Καλημερα

Αυριο - μεθαυριο ερχεται το <13 κιβωτιο>> και ηθελα να ρωτησω <<κυριως οσους εχουν την αναφερομενη>> με ποια συνδεση ειναι καλυτερο να κουμπωσει (display port - hdmi - dvi).Στο tft central εχει ενα icc profile (σε τι συνδεση εγινε ομως δεν αναφερει η δεν παιζει ρολο) το εχει δοκιμασει κανενας ειδαλως πως την calibra-ρατε?

Ευχαριστω

PS: Θα συνδεθει πανω σε μια 5870

Link to comment
Share on other sites

Οτι σύνδεση εχει η κάρτα σου, το ιδιο ειναι όλες.(απλα το hdmi περνάει ήχο απο την κάρτα γραφικών σου)

Calibraρισμα με έτοιμο profile αλλα δεν θα ειναι ''σωστό'' γιατι καθε οθονη είναι διαφορετική.

Αλλιώς με αντίστοιχο εργαλείο το κανεις μόνος σου.(~120 ευρώ )

Link to comment
Share on other sites

Για Games DVI(εκτός αν πηγαίνεις για Eyefinity), για ταινίες και επαιξεργασία εικόνας Display Port.

Η διαφορά το HDMI με του Display Port είναι μικρή αλλά υπάρχει.

Επίσης το HDMI φτιάχτηκε για CRT ενώ το Display Port για TFT.

Link to comment
Share on other sites

http://en.community.dell.com/dell-blogs/b/direct2dell/archive/2008/02/19/46464.aspx

Στην πρώτη σειρά της τέταρτης παραγράφου.

Πολύ ωραίο άρθρο όποιος έχει χρόνο ας του ρίξει μια ματιά.

Ναι ωραίο άρθρο αλλά αυτό :
Για Games DVI(εκτός αν πηγαίνεις για Eyefinity), για ταινίες και επαιξεργασία εικόνας Display Port..
που το στηρίζεις ? Γιατί για games να προτιμήσει DVI ενώ για τα υπόλοιπα Disp.Port ?
Link to comment
Share on other sites

Στο συνδεσμο http://en.community.dell.com/support-forums/peripherals/f/3529/t/19314620.aspx λεει σε ενα σημειο

...(edit find σε firefox να το βρειτε αμεσως) Based on the results below, to get the best Delta E, calibrate either the Standard Preset Mode or the sRGB Mode.

Standard Mode Calibrated

Delta E average 0.2

Delta E maximum 0.7

Luminance 119

Black Point .22

Contrast Ratio 541:1

Brightness 30

Contrast 50

Αυτο εννοει οτι βαζοντας απο luminance και κατω τις ρυθμισεις με το χερι, εχει σαν αποτελεσμα να ειναι το Delta E average 0.2 + Delta E maximum 0.7

Link to comment
Share on other sites

Για το DVI το στηρίζω επειδή έχω την συγκεκριμένη οθόνη, όταν βάζεις κάποιο Game με Display Port τα frame κλειδώνουν στα 30 και υπάρχουν κολλήματα. Αυτό βέβαια με DVI δεν γίνεται. Ακόμη μία λεπτομέρια είναι ότι για games θεωρώ απαραίτητο το game mode αλλιώς υπάρχει αισθητό input lag.

Με το Display Port έχεις καλύτερη απόδοση χρωμάτων συν τις ανάλογες ρυθμίσεις(όχι game mode) για επαιξεργασία εικόνας και προβολή ταινιών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα, μολις μου ρθε μηνυμα οτι η οθονη κατευθασε εφυγα για λιγο απο δουλεiα και πηγα να την παρω να την παω σπιτι οπου κaι την ανοιξα για να δω για Rev (01 ηταν αλλιως θα πηγαινε πισω) και σιγα σιγα ενα δακρυ κυλησε καθως την ξετυλιγα.

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ τι οθοναρα ειναι αυτη.Slim kai m@la@kies.5-6cm παχος πρεπει να χει~!!!! Μολις ανοιξε δε, εβλεπα την samsung σαν ξεπλυμα.Και ακομα δεν την εχω calibrarei τιποτα. Πως ακριβως το φορτωνεις το profile απο το tftcentral δεν το πιασα ακριβως γιατι στα win7 εχει color managment δεν χρεαιζεται extra program οπως στα xp.Αλλα ενω κανω add το icc profile και υπαρχει πλεον επιλεξιμο και μετα αφου το ορισω το επιλεγω και σαν default δεν βλεπςω αλλαγες στα χρωματα (μιλαω γιατην samsung τοση ωρα υποψιασμενος οτι θα συναντισω το ιδιο θεμα κα ιστη dell)

Any help?????????????????

Link to comment
Share on other sites

Ενα περιεργο που προσεξα ειναι οτι ενω στο καρτελακι γραφει revA01 (κατασκευη febr 2010 model u2410f(ti einai to f)) και στο κουτι απεξω, μεσα στη μονοσελιδη illustration σελιδα γραφει ενα p/n.....kati REVA00.Εχει καποιος αλλος παρομοιες ενδειξεις?

Link to comment
Share on other sites

Παντώς κάτι που μου άρεσε σε αυτή την οθόνη εκτός από της επιδόσεις της είναι η λειτουργεία Picture in Picture(PiP) η βάση και τα κουμπιά για το μενού(Synaptics είναι για την ιστορία).

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατι τετοιο φανταστηκα και εγω.

Αν τρεξω ενα game οχι στην εγγενη αναλυση αλλα σε χαμηλοτερη πρεπει να επιλεξω απο το menu της οθονης 1:1 για σωστη απεικονηση η οχι?

qxpimu.jpg

άμα έχεις επιλέξει το use my display's build in....τότε ναι. Αλλιώς όχι.

πιστεύω υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στις ΑΤΙ

Link to comment
Share on other sites

Για το DVI το στηρίζω επειδή έχω την συγκεκριμένη οθόνη, όταν βάζεις κάποιο Game με Display Port τα frame κλειδώνουν στα 30 και υπάρχουν κολλήματα. Αυτό βέβαια με DVI δεν γίνεται. Ακόμη μία λεπτομέρια είναι ότι για games θεωρώ απαραίτητο το game mode αλλιώς υπάρχει αισθητό input lag.

Με το Display Port έχεις καλύτερη απόδοση χρωμάτων συν τις ανάλογες ρυθμίσεις(όχι game mode) για επαιξεργασία εικόνας και προβολή ταινιών.

Επειδή είμαι κάτοχος της U2711(σύνδεση με dp) και παίζω παιχνίδια νομίζω οτι δουλεύει κανονικα το game mode..αν ξέρεις κάτι άλλο θα ήθελα να ενημερώσεις!Επίσης δεν έχω δει κολλήματα στα παχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Οτα πηγαινεις Θεσσαλονικη, το κανεις διαμεσω Αθηνας;

HDMI->HDMI φυσικα.

ρωτάω γιατί έχω βάλει HDMI-HDMI και δεν είδα καμιά διαφορά με το VGA-VGA που είχα στην αρχή πριν πάρω καλώδιο

άρα μύθος το ψηφιακό σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.