Jump to content



Αναβαθμιση cpu ή όχι???


palavomaras

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα

Ειμαι κάτοχος ενός Pentium Dual Core e5300 2,6Ghz.Toν τελευταίο καιρό βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου επεξεργαστή θέλωντας να τον πουλήσω και να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω κάποιον καλύτερο (και με μεγαλύτερο FSB απο τα 800 που είμαι τώρα).Η απορία μου είναι:

1ον)να πάω στον Intel Pentium Dual-Core E6500 45nm με 1066 FSB? με λίγα λεφτά παραπάνω?Αξίζει?

Ή 2oν)Να ψάξω για κάποιον μεταχείρισμένο Core 2 Duo και να πάω σε αυτή την γενιά cpu?

Y.Γ:Χρησιμοποιώ το pc κυρίως για ταινίες και για παιχνίδια όπως Call of duty καί Age of Empires σε FullHd ανάλυση!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να πάρεις core 2 duo σειράς 6 ή 7 δεν έχει πολύ νόημα γιατί δεν έχουν και μεγάλες διαφορές.

εγώ θα πήγαινα για κανέναν μεταχειρισμένο e8xxx ή κάποιον q9xxx.

δοκίμασε πρώτα να τον ανεβάσεις όμως γιατί τραβάει πολύ σε καλές μητρικές.τα 3.2ghz τα έχει άνετα.

τώρα πρόσεξα τη μητρική σου.χαλαρά τον πάς πάνω από 3.2

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δέν έχω δοκιμάσει ποτέ να ασχοληθώ με overclocking και δέν ξέρω άν θα μου είναι σταθερό.Μολονότι έχω διαβάσει ότι ανεβαίνει αρκετά ψηλά με overclockingo η συγκεκριμένη cpu

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ο Intel Pentium Dual Core E5300 είναι επεξεργαστής "διαμαντάκι" τον είχα κανά χρόνο με μαμά ψύχτρα στα 3900 άνετα...

Τον άλλαξα μόνο για τα κάλη του Intel Core 2 Quad Q9550.

Αν παραμείνεις σε ς775 μόνο σε Quad Q9300 - Q9650 μτχ.

Διαφορετικά πας σε νέα πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια είναι καλύτερο να τον clockάρω παρά να τον αλλάξω για άλλον core 2 duo ε?Δέν γνωρίζω πολλά για overclocking όπως ανέφερα αλλά έχω δεί ένα Αsus Ai που έχει η μητρική μου που ισχυρίζεται ότι clockάρει μόνη της την cpu.

Ώς πρός Ε6500 υπάράρχει καμία ουσιώδης διαφορά?Αξίζει δύο φράγκα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου είπαμε...

Άσε τις "παλαβομάρες" και κλόκαρε τον e5300, είτε από τα προγραμματάκια της Asus είτε -όπως θα σου πουν οι περισσότεροι- από το Bios.

Ξεκίνησε με αύξηση του FSB σιγά-σιγά και βλέποντας πράτεις...

Για τον e6500 -σήμερα- όχι μόνο δεν αξίζει τα παραπάνω φράγκα αλλά και τζάμπα να στον έδιναν δεν αξίζει ούτε ο κόπος να ανοίξεις το case...

Link to comment
Share on other sites

ΟΟΟΟΚΚΚΚ θα ξεκινήσω από σήμερα και θα σας πώ αποτελέσματα αμέσως μόλις εχω...Θα ξεκινήσω από τα βασικά να δώ πώς θα ανταποκρίνεται με τις ρυθμίσεις turbo του Αsus Ai και έν συνεχεία θα το ''πειράξω'' κ από bios!

Link to comment
Share on other sites

τωρα η cpu σου παιζει στα 2600mhz δηλ 200*13.Το 800αρι bus ειναι τα 200χ

Αν πας σε 266 δηλαδη να τρεχει σε 1066 bus που το υποστηριζει ανετα η μητρικη εχεις 266χ13=3458mhz

το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να ρυθμισεις τις μνημες παλι να τρεχουν στα 800mhz και το pci-e στα 100mhz

Τα ρευματα να βαλεις αυτοματα να ρυθμιστουν απο την μητρικη και να βγαλεις οτι ρυθμισεις εχει η μητρικη για overclocking (turbo κτλ) ,να γινουν δηλ disable ή normal (οτι εχει)

Αν τα κανεις αυτα δεν θα εχεις κανενα προβλημα ουτε ειναι επικυνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε michalos με κατατόπισες πραγματικά πάρα πολύ καλά και σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου...Έχω ξεκινήσει σιγά σιγά και πιστεύω ότι βλέπω διαφορές.

Θα ήθελα όμως και την γνώμη σας πάνω στον Q8200 πού έχω βρεί μεταχειρισμένο σε καλή τιμή(πιστέυω).Αξίζει για να αποκτήσω περισσότερη ισχύ?

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται πάντα που θές να χρησιμοποιήσεις αυτή την ισχύ.

αν θές να βγάζεις περισσότερα frames σε παιχνίδια,καλύτερα να πάρεις νεότερη κάρτα γραφικών.

αν ασχολείσαι με επεξεργασία video και φωτογραφίας καλός θα ήταν ένας quad.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως θέλω να την βγάζω σε frames μέσα σε παιχνίδια ώστε να τρέχουν πολύ άνετα.Σκεφτόμουν όμως ότι με ένα πολύ μικρό ποσό διαφοράς(περίπου 40 Ευρώ) που θα δώσω παραπάνω άν πουλήσω τον 5300 μπορώ να τον αντικαταστήσω με έναν τετραπήρυνο 8200.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγορασα τελικά ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο quad q8300.Πούλησα τον E5300 και έδωσα άλλα 40 και τον πήρα.Ελπίζω πλέον να μου βγεί σαν αγορά!!!

αν τον περασες ...θα εχεις παρατηρησει ηδη διαφορα στην αποκρισιμοτητα,ετσι???με μια καλη ψυκτρα μπορεις να κανεις και υψηλο o/c.....καλοριζικος..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγορασα τελικά ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο quad q8300.Πούλησα τον E5300 και έδωσα άλλα 40 και τον πήρα.Ελπίζω πλέον να μου βγεί σαν αγορά!!!

Καλορίζικος !!!

αν τον περασες ...θα εχεις παρατηρησει ηδη διαφορα στην αποκρισιμοτητα,ετσι???με μια καλη ψυκτρα μπορεις να κανεις και υψηλο o/c.....καλοριζικος..!

Δεν νομίζω πως θα δει καμία διαφορά στην απόκριση, ίσως σε καμία εφαρμογή-παιχνίδι που απαιτεί/κάνει χρήση πάνω από 2 πυρήνες.

Υψηλό o/c με τον Q8300 με το χαμηλό multiplayer δεν το νομίζω, πολύ πιο ψηλά θα ανέβαζε τον Ε5300...:whistling

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Πρίν απο καμιά ώρα τον πέρασα.Για να είμαι ειλικρινής υπάρχει μία αισθητή διαφορά στην ώρα που κάνει να φορτώσει αλλά και στο πόσο γρήγορα ανοίγει εφαρμογές. π.χ το winrar.πρόλαβα και έπαιξα λίγο battlefield bad company 2 και εκεί υπάρχει πραγματικά αρκετή διαφορά!Για να δούμε στην πορεία!

Link to comment
Share on other sites

καλοδουλευτος φιλε! παντως με την μητρικη που εχεις μπορεις με τον τροπο που σου ειχα πει να τον πας στα 3ghz χωρις προβλημα αφου η μητρικη σου υποστηριζει 400mhz (core2 extreme) δηλ. 400χ7.5=3000 ,τωρα δουλευει 333χ7,5=2500.

Και τοτε θα δεις τι διαφορες θα καταλαβεις στο bad company 2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.