Jump to content



Διαδικασία μεταβίβασης αυτοκινήτου


amateur

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Με έναν υποψήφιο αγοραστή έχουμε την εξής διαφωνία :

Εγώ λέω ότι πρώτα πάμε στην τράπεζα για τα παράβολα κ γίνει και η κατάθεση των χρημάτων και μετά στο ΚΕΠ για τη μεταβίβαση.

Η άλλη πλευρά όμως λέει ότι πρώτα θα πάρουμε τα παράβολα, μετά η μεταβίβαση στο ΚΕΠ και τέλος η κατάθεση.

Ποιος από τους δύο μας έχει άδικο?

Και τι γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες εκανα μεταβιβασεις τα λεφτα τα δινεις/ παιρνεις αφου ολοκληροθει η διαδικασια.

Αν του καταθεσεις τα λεφτα και στα ΚΕΠ σου πουν οτι ειναι κλεμμενο η whatevah μαλλον θα κλαις τα λεφτα σου.

Οποτε καταθεση οταν τελειωσετε την μεταβιβαση και εχεις στα χερια σου το χαρτι απο τα ΚΕΠ

Οταν πλεον κανονισετε τα λεφτα ανταλλασετε κλειδια/ βιβλια αυτοκινητου κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Όταν πούλησα το δικό μου, πήρα τα λεφτά στο τέλος. Προσοχή μόνο, εκεί υπογράφεις ένα χαρτί ότι παρέλαβες τα χρήματα, εκεί ανταλλάσετε το ποσόν. :)

μη ξεχάσετε το χαρτί για την εφορία ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν πούλησα το δικό μου, πήρα τα λεφτά στο τέλος. Προσοχή μόνο, εκεί υπογράφεις ένα χαρτί ότι παρέλαβες τα χρήματα, εκεί ανταλλάσετε το ποσόν. :)

μη ξεχάσετε το χαρτί για την εφορία ;)

Το χαρτι για την εφορια εννοεις την υπευθυνη δηλωση που αναφερεις τι και ποτε (και απο ποιον) το πηρες ετσι?

Εχεις υποψη σου κανα πρωτυπο γιατι ειμαι και εγω στην ιδια φαση?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μία υπεύθυνη δήλωση είναι ότι αγόρασες το τάδε από τον τάδε προς τόσα ευρώ και το αντίστροφο για τον άλλον. Από μία δήλωση ο καθένας δλδ φτιάχνει και τη δίνει στον άλλο.

Θα δω γιατί μαζεύω και τα χαρτιά μου για τη δήλωση, αν το θυμηθώ θα σου στείλω, αν θες να είσαι σίγουρος ότι θα το θυμηθώ όμως, στείλε μου αύριο το απόγευμα ΠΜ (όχι από σήμερα, δεν πιάνει :p)

Link to comment
Share on other sites

Υπευθυνη δηλωση οτι εδωσες στον ταδε το Χ ποσο για την μεταβιβαση του οχηματος ταδε αριθ. κυκλοφοριας ταδε.

και ο αλλος γραφει κατι αντιστοιχο οτι πηρε ταδε ποσο απ σενα κτλ.

Οι δηλωσεις πρεπει να εχουν γνησιο της υπογραφης διαφορετικα ειναι σαν να μην υπαρχουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.