Jump to content



Καλή κάρτα ήχου (PCI-E);


dimitris_s

Recommended Posts

Επειδή σύντομα θα πάω σε crossfire και στη μητρική μου, δε θα υπάρχει χώρος για την XFI XtremeGamer σε PCI που έχω τώρα, σκέφτομαι την αγορά μιας καλύτερης σε PCI-Ε.

XFi Titanium 7.1 ή Asus Xonar DX και εάν ναι, γιατί και ποια;

H κάρτα θα οδηγήσει αναλογικά τα z-5500.

Το software των Asus, πως είναι;

edit: 70% games - 30% music (δεν με ενδιαφέρει audio-editing κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 πιστεύω ότι θα σε καλύψουν. Αλλά προτείνω X-Fi επειδή παίζεις πιο πολλά games και επειδή έχω την μεγαλύτερη αδερφή της σε z-5500 και είμαι ευχαριστημένος.

Σε καμιά εβδομάδα θα μπορώ να σου πω περισσότερα μιας και θα την συνδέσω και με τα G51 που είναι καθαρά gamers ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις.

Νεφ, τι εννοείς "ζευγαρώνει" καλά με τα z5500; Σαν ακουστικό αποτέλεσμα;

Ναι.

Ειναι πολυ καλος συνδιασμος για τη χρηση που το προοριζεις.(μιλαω εκ πειρας αυτου και γω αυτα εχω)

Αν ειχες ΚΑΛΑ ακουστικα πχ θα σου λεγα να πας σε Creative που εκει δινει κατιτις παραπανω.

Η Xonar DX στην κατηγορια τιμης της δεν εχει αντιπαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια για να μην ανοιγω αλλο τοπικ αναμεσα σε xonar DX, x-fi titanium fatality και x-fi titanium retail ποια προτεινετε να παρω για gaming με ακουστικα κυριως! Και οι δυο τελευταιες εχουν τιποτα σημαντικες διαφορες η απλα ειναι το fatality παραπανω 50 ευρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θα ήθελα και εγώ κάποιες γνώμες για κάποια πραγματάκια που θα πάρω προσεχώς, είμαι λίγο άσχετος με τέτοιου είδους εξοπλισμό, αν και έχω ασχοληθεί αρκετά με ενισχυτές μπασου/κιθάρας, cabinets etc.

για κάρτα ήχου έχω επιλέξει http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta1010LT.html

για ενυσχιτή έχω επιλέξει http://www.numark.com/dimension4

για ηχεία http://www.reloopdj.com/product_info.php/info/p66_Reloop-RSP-30.html

για subwoofer δεν έχω καταλήξει ακόμα(κάποιο προτεινόμενο; watt; ),

συγνώμη προκαταβολικά για το ημι-spamming αλλά επειδή μαζί με τον βασιλικό(επιλογή κάρτας) ποτίζεται και η γλάστρα (επιλογή υπόλοιπου εξοπλισμού)

επίσης στην κάρτα θα συνδέω και ενισχυτή κιθάρας.

ξέρω ότι πιθανόν τα ηχεία/sub/amp είναι ίσως μεγάλα για σπίτι αλλά θα χρειαστούν και για κανένα παρτάκι οπότε..:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Στον αρχικο poster:

Εχω ακριβως ενα setup με z5500 και xonar essence stx.Η διαφορα σε σχεση με την παλια μου audigy2 ειναι τεραστια.Οι drivers αψογοι σε winxp32 και win764.Το μονο κακο ισως ειναι οτι ειναι stereo για αναλογικη συνδεση αλλα μεταφερει μια χαρα μεχρι και ηχο 7.1 μεσω οπτικης.

Ωστοσο για τα Z5500 επαρκει και η απλη DX.

Η Auzentech και η Creative εβγαλαν φρεσκες καρτες οποτε περνα μια βολτα απο τα sites τους.

Link to comment
Share on other sites

Στον αρχικο poster:

Εχω ακριβως ενα setup με z5500 και xonar essence stx.Η διαφορα σε σχεση με την παλια μου audigy2 ειναι τεραστια.Οι drivers αψογοι σε winxp32 και win764.Το μονο κακο ισως ειναι οτι ειναι stereo για αναλογικη συνδεση αλλα μεταφερει μια χαρα μεχρι και ηχο 7.1 μεσω οπτικης.

Ωστοσο για τα Z5500 επαρκει και η απλη DX.

Η Auzentech και η Creative εβγαλαν φρεσκες καρτες οποτε περνα μια βολτα απο τα sites τους.

Thanks for the info.

Ποιες είναι οι καινούριες κάρτες της Creative;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά μια ερώτηση. Με ενδιαφέρει να αγοράσω καινούρια κάρτα ήχου για audio editing, καλή ποιότητα σε μουσική και ταινίες και να κοστίζει μέχρι 80 ευρώ. Προτάσεις κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.