Jump to content



Ξεκίνησε η αναβάθμιση του ΟΤΕ;


Jerry007

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Έφτασε και σε μένα η αναβάθμιση, αλλά μου μάμησαν το snr...από κανα 20ρικο που είχα έπεσε στα 9 :(. Με 18db downstream att κλειδώνω στα 15kbps

Βιάστηκα να μιλήσω. Η "αναβάθμιση" μου τελικά από τα 8MBit κλειδώνει στα...6...με dc κάθε 5mins...καλά κράτησε μια εβδομάδα. Θα περιμένω κανα 2 μέρες να δω μήπως κάνουν κανα έργο, κ μετά θα τους "περιποιηθώ" τηλεφωνικώς.

Και το SNR ήταν 25 προ αναβάθμισης, για μερικές μερες πήγε 9 και τώρα έχει στρογγυλοκαθίσει στα 6 :/ :/

EDIT

Ξέρει κανεις τι παίζει με τα "Fast Path CRC Error" / "Fast Path HEC Error"; Προ αναβάθμισης είχα πολύ λίγα κ τώρα φτάνουμε 4ψηφια νούμερα

LAST EDIT

Και τώρα για να δείτε τι κάνει η προκατάληψη. Προφανώς δε φταίω εγώ, ό σούπερ μέγκα γνώστης, αλλά ο ΟΤΕ...

Το βύσμα του τηλεφώνου δεν έκανε καλή επαφή...πάλι καλά που δε πήρα τα παλικάρια τηλ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη διαβαζω καποιες λεπτομερεις που λετε για το attenuation και το snr..

Ολοι παιρνουμε το attenuation Και με καποια εργαλεια βλεπουμε την αποσταση μας απο το κεντρο αλλα και το ποσο θεωρητικα μπορει να σηκωσει η γραμμη μας..Απο εκει και περατο snr μας δειχνει ποσο πραγματικα μπορει να σηκωσει η γραμμη μας.Και τι εννοοω..

Αν εχω μια γραμμη στα 9/1 mbps me snr 16 kai attenuation 22. Αυτη η γραμμη μπορει καλιστα να παιξει πιο ψηλα..Αλλα...Την στιγμη που θα αρχισει η ταχυτητα να ανεβαινει το snr θα πεφτει..Οι εταιριες σχεδον ολες εχουν θεσει ως χαμηλοτερο Orio sto snr τους το 9 db.Δηλαδη αυξανουν την ταχυτητα σου στο download Μεχρι το snr να μην ειναι κατω απο τα 9 db.Απο εκει και πατω εισαι πολθυ κοντα στο να τρως disconections αρκετα συχνα που καμια εταιρια δεν το θελει...Αυτο γιατι διαβαζω μερικα παιδια να λενε μου ανεβασαν την ταχυτητα αλλα το snr πηγε πατος...γιατι τα εκαναν τοσο χαλια...Δεν γινεται αλλιως...Η θα εχεις ταχυτητα και χαμηλο snr αλλα αν ειναι κοντα στο 9 δεν σε ενδιαφερει γιατι εισαι οκ...Η θα εχεις πολυ υψηλο snr και χαμηλη ταχυτητα το οποιο δεν σε βοηθαει και πουθενα...Εγω ειμαι στα 9 με 16 snr ας πουμε εδω και 3 μηνες..ΑΠλα βαριεμαι να παρω την τελλας να μου κανουν upgrade....:p

Link to comment
Share on other sites

ολη την βδομαδα επιανα τα 1.2Mb/s κατεβασμα απο nvidia και ftp.ntua και ειχα συμβιβαστει μιας και το router μου κλειδωνει στα 12000Kbps οτι αυτη ειναι η ταχυτητα μου .

χτες και σημερα ανεβοκατεβαινει η ταχυτητα μεταξυ 200kb/s , 400kb/s , 800kb/s , τρελες αυξομειωσεις . μπορει να ξεκιναει να κατεβαζει με 800kb/s και να μειωνεται και μετα να αυξανει και μετα ξανα ολο και πιο κατω ... και στο speedtest.net μου δειχνει οτι εχω 4mbit ταχυτητα .

λιγο το πρωι που κατεβασα κατι ηταν ψιλοσταθερο 1.0-1.2Mb/s .

μου φαινεται θα χω προβληματα τα σαββατοκυριακα και οτι εχει πολλες ασταθειες η γραμμη μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω τωρα με τις αναβαθμισεις να κανεις λιγο υπομονη...Αν δεις οτι συνεχιζεται αυτο τοτε το ενημερωνεις στον παροχο σου για να μπει σε διαδικασια ελεγχου.Παντως με tellas στο καματερο εδω και 1 χρονο με 9αρα γραμμη κατεβαζω me sxedon 1 Μbps ακατεβατα...Οτι ωρες και να ειναι οτι μερα και να ειναι..Καλο θα ηταν οταν ελεγχεις ταχυτητα να το κανεις με καποιον download manager.Αλλιως να βαζεις 2,3,4 αρχεια να κατεβαινουθν ταυτοχρονα και να βλεπεις τι ταχυτητα εχεις σε ολα μαζι...

Link to comment
Share on other sites

μα 2 χρονια που ειχα την 8αρα ηταν τελεια συγχρονισμενη και κατεβαζα με 800+ apo flashget , cryptload και οταν δοκιμαζα απο ftp.ntua και nvidia παντα τουμπανιαζε στα 840kb/s περιπου .

ολη την βδομαδα ημουν ενταξει συχρονιζα στα 12Mbp/s και κατεβαζα με 1.2Mb/s

χτες και σημερα ανελκυστηρας η ταχυτητα .

PS: μαρεσει που οταν με καλεσε ο τεχνικος του ΟΤΕ ειπε πως η γραμμη μου δεν μπορει να παιξει πανω απο 14Mbps και αν θελω παραπανω απο αυτο που ηδη ειμαι θα εχω προβληματα . τελικα τα εχω και σε αυτη τη γραμμη που ειμαι :bye:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.