Jump to content



Ξεκίνησε η αναβάθμιση του ΟΤΕ;


Jerry007

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

ναι!!!, και μενα μολις τσεκαρα εχει αναβαθμιστει (χαμπαρι δεν πηρα ποτε εγινε βασικα :p), αλλα το 12/1 προφιλ με χαλαει λιγο ,οχι οτι θα σηκωνε πολυ παραπανω η γραμμη... αλαλ ενα 12αρι καθαρο πιστευω το ειχε με 21.8 attenuation, απεναντιας, εχω σχεδον ιδια αποτελεσματα με τα δικα σου jerry ;/ (btw τα 2 baudtec που δοκιμασα δεν πανε πανω απο 800up, αλλα εχουν "πεντακαθαρο" ping με ηρακλειο και μηδενικο jitter πολλες φορες., ενα αλλο comtrend , ναι μεν συνδεεται με ~860 up, στο ping ειναι τραγικο :/ )

εδιτ : τελικα ΔΕΝ εχει 12/1 :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο συμβαίνει :hm:

Η γραμμή μου κανονικά είναι Conn-X 8Mbps, ξεκίνησαν τις αναβαθμίσεις;

Αν κρινω απο το line attenuation που εχεις παιζει με αλλο modem/router να πας αρκετα παραπανω.

Έχει καναδυό μέρες ο οτε που είπε τις 8αρες θα τις κάνει έως 24..

Απο την Πεμπτη ξεκινησε η αναβαθμιση σε ολους.

Οπως επισης θα γινει αναβαθμιση στους 2Mbps κατοχους στο upload απο 256 σε 512.

Link to comment
Share on other sites

jerry , unleash the "beast" ;)

πειραματιζομενος με διαφορες "τιμες" για το snrmargin, με βαση αυτο το thread , και αφου βρηκα τα ορια του baudtec/γραμμη κατεληξα σε snrmoffset 5500 5500 οπου συνδεεται πολυ καλυτερα(φωτο) απο τα ~10500 που συνδεεται με "default" το ρουτερακι. στα 5600-5650 μου φαινεται οτι αρχιζει να εχει αρκετα λαθη μεταδοσης (δεν πιανει καλη ταχυτητα στο rs, υποθετω λογω των λαθων ) και στα 5850 αρχιζει να γινεται παρτυ απο αποσυνδεσεις.

αν κρινω απο attenuation σου γυρω στα 16000-16500 θα εισαι σταθερος πιστευω.

post-172-1416074421,4487_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

jerry , unleash the "beast" ;)

πειραματιζομενος με διαφορες "τιμες" για το snrmargin, με βαση αυτο το thread , και αφου βρηκα τα ορια του baudtec/γραμμη κατεληξα σε snrmoffset 5500 5500 οπου συνδεεται πολυ καλυτερα(φωτο) απο τα ~10500 που συνδεεται με "default" το ρουτερακι. στα 5600-5650 μου φαινεται οτι αρχιζει να εχει αρκετα λαθη μεταδοσης (δεν πιανει καλη ταχυτητα στο rs, υποθετω λογω των λαθων ) και στα 5850 αρχιζει να γινεται παρτυ απο αποσυνδεσεις.

αν κρινω απο attenuation σου γυρω στα 16000-16500 θα εισαι σταθερος πιστευω.

Μπορείς να μου δώσεις μερικές περισσότερες πληροφορίες/οδηγίες; Κατάλαβα ο αποτέλεσμα αλλά δεν ξέρω πως να αλλάξω αυτές τις τιμές. Άμα λειτουργήσει είσαι θεός! :T:

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ανοιξε γραμμη εντολων και τρεξε :

1) telnet 192.168.1.1 (τα 7 απο default εχουν απενεργοποιημενο τον telnet client, πηγαινε programms and features, Turn Windows features on or off, και κλικαρε τον telnet client),

2) pass : ...

3) wan dmt2 set snrmoffset xxx xxx , λογικα θα εχει αρχικες τιμες κανα 1280, δοκιμασε απο 5000-5500(και στα 2) να βρεις εναν καλο/σταθερο συγχρονισμο, παραπανω ισως εχεις αβερτα λαθη/αποσυγχρονισμους, ισως και οχι(μικρες αποκλισεις παντως απο τα 5500) -και οπωσδηποτε μην περιμενεις να κρατησει συγχρονισμο με 6000

4) wan adsl reset

κομπλε και τσεκαρε την "αναβαθμιση" ;)

WARNING: μολις κλεισεις το ρουτερ χανονται οι ρυθμισεις, οποτε αν βρεις καποια ρυθμιση του οφφσετ που ειναι σταθερη και γρηγορη, μπορεις να την περασεις μεσα στο autoexec.net να την κρατησει μονιμα το ρουτερ (δες εδω)

εχε για αναφορα και αυτο το λινκ (οπου εξηγει λιγο τι ειναι τα νουμερα που σου ειπα να αλλαξεις)

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ανοιξε γραμμη εντολων και τρεξε :

1) telnet 192.168.1.1 (τα 7 απο default εχουν απενεργοποιημενο τον telnet client, πηγαινε programms and features, Turn Windows features on or off, και κλικαρε τον telnet client),

2) pass : ...

3) wan dmt2 set snrmoffset xxx xxx , λογικα θα εχει αρχικες τιμες κανα 1280, δοκιμασε απο 5000-5500(και στα 2) να βρεις εναν καλο/σταθερο συγχρονισμο, παραπανω ισως εχεις αβερτα λαθη/αποσυγχρονισμους, ισως και οχι(μικρες αποκλισεις παντως απο τα 5500) -και οπωσδηποτε μην περιμενεις να κρατησει συγχρονισμο με 6000

4) wan adsl reset

κομπλε και τσεκαρε την "αναβαθμιση" ;)

WARNING: μολις κλεισεις το ρουτερ χανονται οι ρυθμισεις, οποτε αν βρεις καποια ρυθμιση του οφφσετ που ειναι σταθερη και γρηγορη, μπορεις να την περασεις μεσα στο autoexec.net να την κρατησει μονιμα το ρουτερ (δες εδω)

εχε για αναφορα και αυτο το λινκ (οπου εξηγει λιγο τι ειναι τα νουμερα που σου ειπα να αλλαξεις)

Λοιπόν τα έκανα όλα, έγραψα wan dmt2 set snrmoffset 5000 5500 και έκανα reset.

Τώρα συγχρονίζει στα 12032 και SNR είναι 7.7. Τι άλλες ρυθμίσεις να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Στα 500 μέτρα απ'την κεραία!Να φανταστείς στο χωρίο μου μέχρι πρίν ένα χρόνο έπιανε μέχρι 2 mbps!Στα μέση της περισυνής χρονίας βάλανε οπτικές ίνες και έστρωσε :cool: Τι ωραία που θα έχω φούλ ταχύτητα:devil:Κρίμα που είναι γεμάτος ο σκληρός :hehe:

Edit:Ούτε 500 μέτρα!100-200 είναι!

Link to comment
Share on other sites

Απο 30 επεσα στο 8...Εδω συγχρονιζα 22000/861.Εχω μαμηθει στις αποσυνδεσεις.Και καθε φορα που αποσυνδεεται αλλαζει και τιμη το dl/up.Αν ειναι δυναμων μαμω τον πΟΤΕ μου μεσα :rant:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ξεκινησαν

το περιεργο με εμενα ειναι οτι με adsl2 συνχρονιζομαι στα 9

με multimode στα 17, ενω με adsl2+ αρνείται να συγχρονιστεί...

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.