Jump to content



Πρόβλημα μετά τα τελευταία updates των Vista/windows7


imp

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Είχα τα windows Vista και όλα δούλευαν τέλεια μέχρι και τα τελευταία updates...

Μετά τα συγκεκριμένα updates όταν έτρεχα ενα παιχνίδι η οθόνη και το pc άρχισαν να κάνουν τα περίεργα τους π.χ να φαίνεται σαν σπασμένη , να γίνετε μαύρη και να κάνει ρεστάρτ από μόνο του και να σταματά στο boot με μαύρη οθόνη η "σπασμένη οθόνη" .

Σε ασφαλής λειτουργία δούλευαν όλα μια χαρά.

Το μόνο πρόβλημα που μου πήγαινε στο μυαλό ήταν να καταργήσω τους drivers της κάρτας και να βάλω άλλους από το site της invidia το ίδιο πρόβλημα όποτε έκανα εγκατάσταση τους drivers της κάρτας.

-Nvidia Geforce 8400m g

Σε λαπτοπ από το πλαίσιο εταιρίας "Clenovo" αν δεν κάνω λάθος με αυτήν συνεργάζεται.

Βαρέθηκα να βγάζω και να βάζω drivers χωρίς αποτέλεσμα...

Είπα να δοκιμάσω τα windows 7 .

Το λαπτοπ δούλευε κανονικά με τα windows 7 και εγκατεστημένους τους drivers της κάρτας γραφικών έως ότου και τα τελευταία updates των windows 7.

Όσο εχω τους drivers της κάρτας εχω τα προβλήματα που προανέφερα και με τα vista όσο δεν εχω τους drivers της κάρτας και εχω το απλό πρόγραμμα οδήγησης PnP δουλεύει κανονικά το pc...αλλά με επιδόσεις γραφικών στο μηδέν!!

Τα φώτα σας παρακαλώ!!!! :help1::meeting:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως, λεω εγω τωρα την εχει ακουσει η καρτα γραφικων και ειναι για κανενα service το λαπτοπι?

χμμμ...δυστυχώς η ευτυχώς η κάρτα είναι καλά διότι δεν θα έδειχνε τίποτα στην οθόνη αν είχε κάποιο πρόβλημα hardware...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...δυστυχώς η ευτυχώς η κάρτα είναι καλά διότι δεν θα έδειχνε τίποτα στην οθόνη αν είχε κάποιο πρόβλημα hardware...

Δεν ειναι στανταρ αυτο.

Σε αντιστοιχη περιπτωση με laptop toshiba, με το που φορτωνα drivers για την VGA (σε vista/7) γεμιζε η οθονη τετραγωνακια σε διαφορα χρωματα. Εδειχνει κανονικα (boot, desktop) αλλα με τα τετραγωνακια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι στανταρ αυτο.

Σε αντιστοιχη περιπτωση με laptop toshiba, με το που φορτωνα drivers για την VGA (σε vista/7) γεμιζε η οθονη τετραγωνακια σε διαφορα χρωματα. Εδειχνει κανονικα (boot, desktop) αλλα με τα τετραγωνακια.

Ναι...δεν αντιλέγω αλλά εμένα δεν μου βγάζει απολύτως κανένα ψεγάδι με τους απλούς drivers PnP ...

Είναι πρόβλημα conflict σίγουρα...το θέμα είναι να σβήσω τα updates και να δοκιμάσω να βάλω τους οδηγούς της κάρτας πάλι...

Αλλά...να έχεις γνήσια 7 και να μην τα κάνεις update ποιος ο λόγος να τα έχεις ... :suicide2::hang3:

Link to comment
Share on other sites

οκ...όπως είπα κανένα πρόβλημα με την κάρτα...

Πέρασα τους drivers της έκανα επανεκκίνηση που ήθελε...

Το πρόβλημα πάλι στην εκκίνηση μαύρη οθόνη.

Μπαίνω σε ασφαλής λειτουργία σβήνω μερικά updates κάνω επανεκκίνηση τα ίδια black screen...

τερματισμός λειτουργίας > ασφαλής λειτουργία...μήνυμα : δεν ήταν δυνατή η παραμετροποίηση των updates και κάτι τέτοια κάνα δυο ρεσταρτ και μπεικε κανονικα στα windows 7....

Με τους drivers γραφικών περασμένους και όλα να δουλεύουν ρολόι...

Μόνο που τώρα φοβάμαι να του κάνω ρεσταρτ μη μου δείξει παλι black screen στην εκκίνηση.

someone HELP pls!!

Link to comment
Share on other sites

οκ...όπως είπα κανένα πρόβλημα με την κάρτα...

Πέρασα τους drivers της έκανα επανεκκίνηση που ήθελε...

Το πρόβλημα πάλι στην εκκίνηση μαύρη οθόνη.

Μπαίνω σε ασφαλής λειτουργία σβήνω μερικά updates κάνω επανεκκίνηση τα ίδια black screen...

τερματισμός λειτουργίας > ασφαλής λειτουργία...μήνυμα : δεν ήταν δυνατή η παραμετροποίηση των updates και κάτι τέτοια κάνα δυο ρεσταρτ και μπεικε κανονικα στα windows 7....

Με τους drivers γραφικών περασμένους και όλα να δουλεύουν ρολόι...

Μόνο που τώρα φοβάμαι να του κάνω ρεσταρτ μη μου δείξει παλι black screen στην εκκίνηση.

someone HELP pls!!

OK....

Το έκανα ρεσταρτ τελικά...

και δουλεύει καλά όχι όμως τέλεια...

Λοιπόν πλέον κάνει boot κανονικά παίζει τα games που του έβαλα η κάρτα γραφικών εχει τους drivers περασμένους.

Το μόνο κακό είναι πως αργή να ανταποκρίνεται ο υπολογιστής...

Ίσως να χρειάζεται να σβήσω και κάποια άλλα updates αλλά χωρίς το :

KB981332

και

KB980302

Μπορώ να κανω boot και να παίξω τα game που ήθελα...με λίγη υπομονή βέβαια διότι όπως προανέφερα κάποιο update μου διέφυγε και ο υπολογιστής έχει καθυστερημένη ανταπόκριση....:spell::fight::happy::turn::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.