Jump to content



Αναβει-σβηνει , αναβει-σβηνει...


JohnnyX

Recommended Posts

Λοιπον τι συμβαινει στο pc του γαμπρου μου.

Εχει μια παλια συνθεση με 965P και core2duo Ε6χχχ (δε θυμαμε ακριβως ποιον)

Το αναβε και δε φαινοταν τιποτα...επειδη δεν εκανε κανενα μπιπ θεωρησα οτι φταιει η mainboard ή η cpu.

Εκανα ενα clear bios γιατι το ανηψακι μου ειναι πειραχτηρι και δεν ηξερα αν σκαλησε τιποτα .

Απο τοτε κανει καρι περιεργο...ανοιγει..κλεινει...ισα να φερουν καμια 10 στροφες οι ανεμιστηρες...δεν κατανοω αυτη τη συμπεριφορα. Δεν συνηλθε με τιποτα...τελικα ελεγξα τα παντα...η cpu δουλευει μια χαρα αλλου...αλλη cpu σε αυτο δε δουλευει και εμφανιζει τον ιδιο....λοξυγγα...Τροφοδοτικο οκ . Ακομα πιο μυστηριο ειναι οτι οταν βγαλεις τη cpu δεν αναβοσβηνει...ειναι μονιμα ανοιχτος...Τον κομπλαρει η υπαρξη cpu.

Δε μπορω να σκεφτω κατι να κανω . Αny ideas ? Αλλιως παει για φουντο η motherboard .

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει παρομοιο περιστατικο ακριβως και εφταιγε το κουμπι του κουτιου το οποιο βραχυκυκλωνε μονιμα.

Αναβε το πισι με το πατημα, εμενε βραχυκυκλωμενο και μετα απο 7-8 δευτερα εσβηνε.

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει παρομοιο περιστατικο ακριβως και εφταιγε το κουμπι του κουτιου το οποιο βραχυκυκλωνε μονιμα.

Αναβε το πισι με το πατημα, εμενε βραχυκυκλωμενο και μετα απο 7-8 δευτερα εσβηνε.

Ειχα και εγω το ιδιο ακριβω προβλημα παλια και ηταν το κουμπι,οπως ειπε και ο jax.Τσεκαρε το.:T:

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι δυστυχως το δοκιμασα...το εβαλα μπρος βραχυκλωνοντας τα pins . Update προφανως δε μπορω να κανω αφου δεν ανοιγει καν ! Σκεφτηκα οτι ισως η μητρικη βραχυκλωνει καπου καπως με το κουτι...αλλα γιατι οταν βγαζεις τι cpu ολα μελι γαλα ?

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι δυστυχως το δοκιμασα...το εβαλα μπρος βραχυκλωνοντας τα pins . Update προφανως δε μπορω να κανω αφου δεν ανοιγει καν ! Σκεφτηκα οτι ισως η μητρικη βραχυκλωνει καπου καπως με το κουτι...αλλα γιατι οταν βγαζεις τι cpu ολα μελι γαλα ?

Χωρίς τον επεξεργαστή πάντως, θα έπρεπε να έχεις(να ακούς) κάποιο post beep code. Αφού δεν ακούς κάτι τέτοιο, μήπως τελικά φταίει η μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.