Jump to content



DDC vs D5 Pump


evolution

Recommended Posts

Για ένα κύκλωμα με πολλά Block ποια είναι καλύτερη και γιατί βλέποντας στα site των κατασκευαστών οι ddc έχουν μεγαλύτερο Head pressure (και με aftermarket κάλυμμα μεγαλώνει ακόμα περισσότερο από ότι διάβασα στα διάφορα forum) αλλά έχουν μικρό flow rate που με τα aftermarket top μειώνετε κιαλο . Από την άλλη έχουμε τις D5 με πολύ μεγαλύτερο flow rate αλλά μικρότερο head pressure

τελικά για κύκλωμα με chipset/2 x mofset/cpu/gpu και 3πλο feser ψυγείο ποια θα προτείνατε ?

Αν είναι εύκολο να μου το εξηγήσετε κιόλας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τεράστια διαφορά σε flow rate μία DDC με aftersales καπάκι σε σχέση με μια D5, νομίζω 10 με 20 % λιγότερο αν θυμάμαι καλά από σχετικά review, οπότε θα μπορέσεις άνετα να κάνεις τη δουλειά σου, ακόμη και με την DDC με aftermarket καπάκι, αρκεί να είναι καλή, πχ Koolance.

Για παράδειγμα, στο προηγούμενο σύστημα υδρόψυξης που είχα στήσει, η PMP-400 με το αντίστοιχο καπάκι της Koolance που είχα, "σήκωνε" πολύ άνετα 2 διπλά και ένα μονό ψυγείο Feser, 2 waterblocks 4870x2 της ΕΚ και 1 waterblock cpu της Enzotech. Αλλάζοντας την PMP-400 με μια PMP-450 πήρα λίγο παραπάνω flow rate, αλλά δεν είδα βελτίωση σε θερμοκρασίες, παρόλο που λέγεται ότι γενικά μεγαλύτερο flow rate δίνει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Τέλος, όσο αφορά το head presure αυτό έχει να κάνει κυρίως με τις υψομετρικές διαφορές και τις αποστάσεις μέσα στο κύκλωμα. Αν γενικά οι σωληνώσεις σου έχουν κοντά μήκη και υψομετρική διαφορά πχ αντλίας και cpu δεν είναι 1 m ( :hehe: ), τότε και πάλι δεν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τεράστια διαφορά σε flow rate μία DDC με aftersales καπάκι σε σχέση με μια D5, νομίζω 10 με 20 % λιγότερο αν θυμάμαι καλά από σχετικά review, οπότε θα μπορέσεις άνετα να κάνεις τη δουλειά σου, ακόμη και με την DDC με aftermarket καπάκι, αρκεί να είναι καλή, πχ Koolance.

Για παράδειγμα, στο προηγούμενο σύστημα υδρόψυξης που είχα στήσει, η PMP-400 με το αντίστοιχο καπάκι της Koolance που είχα, "σήκωνε" πολύ άνετα 2 διπλά και ένα μονό ψυγείο Feser, 2 waterblocks 4870x2 της ΕΚ και 1 waterblock cpu της Enzotech. Αλλάζοντας την PMP-400 με μια PMP-450 πήρα λίγο παραπάνω flow rate, αλλά δεν είδα βελτίωση σε θερμοκρασίες, παρόλο που λέγεται ότι γενικά μεγαλύτερο flow rate δίνει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Τέλος, όσο αφορά το head presure αυτό έχει να κάνει κυρίως με τις υψομετρικές διαφορές και τις αποστάσεις μέσα στο κύκλωμα. Αν γενικά οι σωληνώσεις σου έχουν κοντά μήκη και υψομετρική διαφορά πχ αντλίας και cpu δεν είναι 1 m ( :hehe: ), τότε και πάλι δεν υπάρχει διαφορά.

για το πρωτο κυκλωμα μου εχω παρει τη koolance 450s αλλα σκεφτομε για ενα 2ο κυκλωμα απο οτι ειδα σε ξενα forum οι περισσοτεροι προτεινουν ddc λογο καλυτερου head pressure εχει σημασια λει αν εχεις αρκετες γωνιες κτλ και μου φανηκε παραξενο και ειπα να ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, εκτός από τα μήκη και τις υψομετρικές διαφορές, το head presure σχετίζεται και με τις γωνίες. Καλύτερα δηλαδή μεγαλύτερο head presure στις περιπτώσεις πολλών γωνιών και σπασιμάτων.

Αν πάντως διαστάζεις να βάλεις DDC με καπάκι, λόγω χαμηλότερου flow rate, στο ξαναλέω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, εκτός από τα μήκη και τις υψομετρικές διαφορές, το head presure σχετίζεται και με τις γωνίες. Καλύτερα δηλαδή μεγαλύτερο head presure στις περιπτώσεις πολλών γωνιών και σπασιμάτων.

Αν πάντως διαστάζεις να βάλεις DDC με καπάκι, λόγω χαμηλότερου flow rate, στο ξαναλέω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

για να πληροφοριθω εγινε το topic για το επομενο που θα στησω στο συστημα που περιμενω απο τον κοπριτη (αχχχχ αυτο το koolance cpu 360) εχω τι koolance 450s με το καπακι τις EK και θα αναλαβει cpu/chipest/2xmofset/gpu και το feser

το επομενο κυκλωμα που σκεφτομε να ετοιμασω ειναι cpu και μαλλον 2 gpu ως τοτε εχω καιρο απλα ρωταω

Ευχαριστω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.

Δώσε μόνο τους χαιρετισμούς μου στον Γιώργο.

Αμα κατεβω Αθηνα θα το θυμηθω:p απο θεσσαλονικη ειμαι δυστηχως περιμενω τηλ του για να μου πει ποτε περιμενει το cpu 360 για να μου τα στειλει ολα εχτος το block τις 5870

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.