Jump to content



Βοηθεια για αγορα motherboard


ondoin

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω ενα PC και εχω κολλησει στη μητρικη. Μπορει να με βοηθεισει καποιος να διαλεξω?

Εχω γυρω στα 600 ευρω και ο Η/Υ θα ειναι για παιχνιδια. Οθονη, πληκτρολογιο και ποντικι εχω.

Για επεξεργαστη λεω να βαλω AMD ενω για καρτα γραφικων ATI 5770.

Link to comment
Share on other sites

Το να σου προτείνω μητρική για AMD είναι σχετικά εύκολο. Το να βγάλεις μια πλήρη κεντρική μονάδα gaming PC με 5770 στα 600€, είναι δύσκολο.

Αν έχεις/θα πάρεις μνήμες DDR3 πας σε ΑΜ3, η Gigabyte GA-MA770T-UD3P στα 84,30€

Θετικά:

α)σηκώνει 140W επεξεργαστές και τους νέους Phenom II x6.

β)Έχει ΑΤΧ διαστάσεις και θα σου μείνει και καμιά θύρα ελεύθερη για να βάλεις κάποια άλλη κάρτα αν θελήσεις, εκτός από την κάρτα γραφικών.

γ)Αν και είναι αστείο, διαθέτει 4 θέσεις για μνήμες DDR3, σε αντίθεση με αρκετές φθηνές που έχουν μόνο 2.

Αρνητικά:

Βγήκε η νέα σειρά 8xx (890GX, 890FX, 880G) για ΑΜ3 με νέα χαρακτηριστικά και σε κάποιο διάστημα που θα πέσουν οι τιμές τους θα είναι στα ίδια λεφτά με αυτήν.

Πιο οικονομική σε ΑΜ3 είναι η ASROCK M3A770DE στα 69€. Φαίνεται να διαθέτει τα παραπάνω θετικά.

Αν έχεις μνήμες DDR2 (δεν μιλάμε για αγορά, έχουν πλέον τις ίδιες τιμές με DDR3. Οπότε παίρνεις DDR3) πας σε ΑΜ2+ η MSI 790XT-G45 στα 66€ έχει πολύ καλό chipset το μόνο ίσως ελλάτωμά της είναι οτι δεν υποστηρίζει επεξεργαστές 140W.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.