Jump to content



Για κατοχους DFI Lanparty NFII Ultra B, συζητηση για Bios και Nforce drivers


soki

Recommended Posts

Αρχιζουμε και πληθαινουμε οι DFIκηδες :D

Eδω μπορουμε να συζηταμε και να προσπαθουμε να λυνουμε τα μικροπροβληματα που εχουμε και αφορουν την σταθεροτητα οσον αφορα το tuning του Bios, των Nforce drivers και του συστηματος γενικα.

Στην μητρικη επανω δεν εχω κανει καποιο Mod(προσπαθησα να κανω το Vcore Mod αλλα δεν επιασε) ειναι μαμα, με το frontX εγκατεστημενο και ολους τους αλλους connectores συνδεδεμενους. Χρησιμοποιω τον onboard ηχο αφου βγαζει πολυ καλο ηχο και με βολευει η εισοδος για ακουστικα που εχει το frontX.(την audigy 2 την εχω πεταξει στην ντουλαπα :D)

Στο northbridge εχω βγαλει την αλουμινιενια ψυκτρα και εχω βαλει ενα χαλκινο titan fan, στα mosfets εχω βαλει χαλκινα μικρα ψυκτρακια coolermaster. Στο southbridge εχω αφησει το αλουμινιενιο της DFI.

Εδω και μερικες μερες ειμαι απολυτα σταθερος στα 9.5χ254 mhz . Δεν ετρεχε το Aquamark μεχρι χτες μονο, αλλα λυθηκε και αυτο με επανεγκατασταση των Nforce 3.13 drivers χωρις τον IDE Driver.(thanx Thrylos).

ΑΤΙ Drivers εχω τους 3.10.

Τωρα οσον αφορα το Bios εχω το beta bios 12-31, το καινουργιο 21-1 μου δημιουργησε μερικα προβληματα και γιαυτο δεν το συνιστω. Oσον αφορα της ρυθμισεις που πρεπει να προσεξουμε στο Bios ειναι οι παρακατω:

(oπου βλεπετε *** σημαινει οτι βαζετε τις ρυθμισεις που σηκωνει η μνημη σας, εμενα ειναι 2x256ΜΒ kingston winbond bh-6 single side στα dimm sockets 1 & 3, μπορειτε να δοκιμασετε και στα dimm sockets 2 & 3, σε μενα παντως δεν εχει διαφορα στο overclocking.)

---Advanced Chipset Feautures---

System Performance -> Expert

CPU Interface -> Optimal

Memory Timings -> Expert

T(RAS) -> 11 ***

T(RCD-Read) -> 2 ***

T(RCD-Write) -> 2 ***

T(RP) -> 2 ***

CAS Latency -> 2.0 ***

T(RC) -> 13 (αυτο το αφηνετε οπως το εχει δει, μπορει να διαφερει σε αλλες μνημες)

T(RFC) -> 15 (αυτο το αφηνετε οπως το εχει δει, μπορει να διαφερει σε αλλες μνημες)

Super Bypass -> Enabled

Sync Mode Memory Bypass -> Auto

Data Scavenged Rate -> Fast

Command Per Clock -> Enabled (σε μερικες μνημες, κυριως double side 2x512ΜΒ π.χ., μπορει να το θελει Disabled)

Oλα τα αλλα απο κατω αφηστε τα Auto.

AGP Aperture Size(MB) -> 128M

AGP 8x Support -> Enabled

AGP Fast Write Capability -> Enabled

CPU Thermal-Throttling -> 50%

System Bios Cacheable -> Disabled

Video Ram Cacheable -> Disabled

---Intergrated Peripherals---

Init Display First -> Onboard/AGP

---Power Management Setup---

ACPI Suspend Type -> S3(STR)

---Genie Bios Setting---

Full Screen Logo Show -> Disabled

AGP Clock Setting -> 66 Mhz

DDR DRAM Clock -> 1:1

AGP Voltage Control -> 1.70V

Chipset Voltage Control -> 1.70V

Κατω απο το Device Control τα εχω ολα disabled αφου δεν εχω lan και firewire.

Vcore Και VDDR τα εχω 1.85V και 3.3V στην περιπτωση μου.

Με αυτα τα settings ειμαι απολυτα σταθερος στα 9.5χ254, για να ανεβασει fsb η μητρικη δεν χρειαζεται πολυ ταση στο chipset, 1.7V ειναι αρκετο.

Οσοι εχετε προβληματακια στο Overclocking δοκιμαστε τα παραπανω. Eλπιζω να βοηθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστούμε Soki... πολύ χρήσιμο το thread σου :)

Ελπίζω να με βοηθήσει στην νέα DFI μου.

Όμως κάτι άλλο.... γιατι έχει προβλήματα με τον IDE driver? εγώ με τους 2.45 στην Abit δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα Soki, καλα που το ειδες, το εγραψα στο αλλο Thread, και για οσους αλλους δεν το παρατηρησαν :

Προς Θεου αν βαλετε nforce drivers απο την nvidia ΜΗΝ κανετε install τον IDE driver οταν σας ρωτησει ο installer...

Εγω προσωπικα ημουν απολυτα ασταθης με αυτον Installed , η μητρικη κολλαγε σε ασχετα σημεια, δηλαδη ουτε καν στα windows να κινουμε στο my computer δεν μπορουσα, εκανε random lockups...

Επισης σχετικα με τις ρυθμισεις στο bios, εχω μονο 1 παρατηρηση, το Command per Clock καντε το disable αν εχετε double sided dimms (δηλαδη κυριως οι κατοχοι 2χ512) και θα δειτε αρκετα μεγαλυτερη ανεκτικοτητα στο OC, εμενα οι ιδιεσ μνημες με ιδια ταση(2.9) και ιδια timmings(2-2-2-5) στην Abit που δεν το υποστηριζει πηγαιναν μεχρι 220 και στην DFI με CPC disabled πηγαν 227...

Link to comment
Share on other sites

Το bios που χρησιμοποιείς δεν έχει αυτή την επιλογή... στο bios 12/31 (στο 18/12 δεν είμαι σίγουρος αν έχει αυτή τη ρύθμιση) και μετά υπάρχει στο "advanced chipset features" ...τα προβλήματα με double sided μνήμες ήταν ένας λόγος που είχε βγεί το beta bios...

χμ...με πρόλαβαν...

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε βρε παιδιά το 12/31.... zyx.... τόσος κόσμος το έχει χωρίς πρόβλημα. Με το που θα έρθει η δική μου θα το βάλω καπάκι.

Πάντος αν θες να το ψάξεις λίγο παραπάνω..

http://forums.amdmb.com/showthread.php?threadid=290667

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο παραξενο που παρατηρησα σημερα ειναι με τα ρευματα. Δοκιμασα να ανεβασω λιγο τις τασεις στο fortron @ 12.6 και 5.5 περιπου, και μου εβγαζε λαθη στις μνημες το memtest. Oποτε το ξανακατεβασα στα 12.22 και 5.25 και ειναι οκ τωρα. Mortiboy αν παρατηρησεις κατι παρομοιο προσπαθησε να κατεβασεις λιγο τα ρευματα.

Link to comment
Share on other sites

πιαδια εβαλα το 1-21 γιατι με το παλιο που ειχα το 27-11 αν δεν κανω λαθος μου εβγαζε σηνεχια λαθη στο memtest καμια σχεσει τρελαθηκα. το μονο που παρατηρισα ειναι οτι κολαει ωρες ωρες το memtest υπαρχει περιπτοσει να φταιει το βιος. το βιος το εβαλα αυτο γιατι μηλησα με εναν φιλο και μου ειπε οτι στο 12-31 υπαρχει προβλημα στον κωδικα και εχει ανακοινοθη αυτο. για να κολαει το memtest φτενε οι μνημες η το βιος?

Link to comment
Share on other sites

Zyx,

πρέπει να αυξήσεις το vcore για να μην κολλάει το memtest...αυτό μου έκανε και μένα...

...να είσαι σίγουρος όμως ότι αν κολλάει το memtest, τότε και το λειτουργικό είναι ασταθές...σε μένα κρέμαγε το λειτουργικό στο Prime μετά από καμιά ωρίτσα...

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες δεί τις απαντήσεις μου, είχα πεί ότι σε μένα η μητρική ήθελε υψηλό vcore για fsb πάνω από 220...ακόμη και με τελική συχνότητα κάτω από 1900Mhz...

Με fsb κάτω από 200 και υψηλό πολλαπλασιαστή ανέβαινε έως 2100~2150 με default vcore...

το 12/31 bios απλώς έκανε χειρότερα τα πράγματα στη περίπτωσή μου

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το 12-31 τπτ τα ιδια ειδα και μερικα περιεργα κολυματα και ξαναγυρισα 21-1 κοιτα κολαει στα 205 και πανω. θα το δοκιμασο και αυτο που λες το εδωσα 1.675 λες θελει κιαλλο? δεν ξερω τωρα στα 200 φενετε καλα θα δειξη να δω αν μπορει αυριο να το τρεξει.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε vcore 1.8 να δείς πώς θα ανέβει...:D

Για κάποιο λόγο σε μένα όλα τα beta bios παρουσίαζαν προβλήματα, μόνο το 27/11 βοηθούσε στον υπερχρονισμό...

Τί επεξεργαστή έχεις...αν μπορείς να δοκιμάσεις και με Barton - στην περίπτωση που τώρα χρησιμοποιείς Tbred B - και να γράψεις τις παρατηρήσεις σου, θα βοηθήσεις πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.