Jump to content


αποριες μετα απο overclocking!!!


bi171184

Recommended Posts

Ημ. Εγγραφής: Mar 2009

Μηνύματα: 18

icon1.gif αποριες μετα απο overclocking!!!

καλημερα!εχω εδω και ενα χρονο περιπου,το παρακατω συστημα

intel i7-920 (c0 revision), msi x-58 pro(gold),μνημες kingston ddr3 3x1gb,κουτι thermaltake v9 και ψυχτρα scynthe mugen 2.αποφασισα λοιπον να κανω λιγο overclocking της ταξεως των 3.3Ghz δεδομενου οτι δεν ηθελα να μπλεξω με αλλαγες στα volts του vcore.αλλαξα λοιπον μονο το bclock απο 133 σε 166 με σταθερα βηματα και κρατησα το memory multiplier και το uncore ratio στα 1328 και 2656 αντιστοιχα,γιατι στο auto που ηταν προεπιλογη,ανεβαιναν παρα πολυ..το qpi επισης στο auto οπως και ολες οι αλλες ρυθμισεις(turbo boost(on),hyperthreating(on),overspeed protection,spreed spectrum).

μετα λοιπον απο 8 ωρες σε prime95 και χωρις κανενα error,οι θερμοκρασιες μου στο realtemp(3.40) ηταν οι εξεις: σε idle κατασταση,εχω 38 βαθμους κελσιου και σε load,οι minimum ηταν 56 και οι maximum 71.να σημειωσω οτι οι τιμες αυτες ειναι του πιο ζεστου πυρηνα,του πρωτου,ο οποιος ειναι σταθερα κατα 4 βαθμους μεγαλυτερος απο τον τελευταιο και κατα 2 απο τους υπολοιπους δυο..επισης,η θερμοκρασια δωματιου ηταν 25 βαθμοι κελσιου..τα ερωτηματα μου ειναι:

1)ειναι καλες οι θερμοκρασιες αυτες δεδομενου οτι τον υπολογιστη τον χρησιμοποιω σχεδον 24/7?? σε default κατασταση,ειχα περιπου 34 σε idle και 55 σε load..

2)πρεπει να κανω καποια αλλαγη στο qpi?εχω δικαιωμα ρυθμισης στα 4600gt και 6400gt,το εχω αφησει στο auto(στις πληροφοριες του cell menu,μου δειχνει οτι ειναι στα 4600gt σε default επιλογη)

3)οι ρυθμισεις των μνημων και uncore που εχω επιλεξει,ειναι ενταξει?αν τις ρυθμισω στα 1600mhz και uncore 3200,τι κερδιζω και που??θα πρεπει να αλλαξω και το qpi voltage δεδομενου οτι ταση λειτουργιας τους ειναι τα 1.5v?

4)δεν μπορω να κανω καμια αλλαγη σε κανενα voltage,ουτε vcore,ουτε qpi..γιατι δεν με αφηνει απο το bios?μηπως φταιει η version του bios(7.0)??εχω βεβαια και ενα προγραμμα oc της msi,το overclocking center στο οποιο μπορω να αλλαξω τα ρευματα..δεν ξερω κατα ποσο ομως ειναι αξιοπιστο...

5)καπου διαβασα οτι το speed spectrum ειναι υπευθυνο για τις αυξομοιωσεις του multiplier του επεξεργαστη..σε default ρυθμιση,θυμαμαι και σε idle κατασταση ο Multiplier ηταν 16,τωρα παρατηρω,μετα το oc,ενα πολυ ασταθες ανεβοκατεβασμα στις τιμες του,οι οποιες ομως τωρα κυμαινονται απο χ17 και πανω(σε idle)!γιατι ετσι?μηπως ειναι αναλογο του bclock και αυξηθηκε παρομοιως?μηπως θα πρεπει να το απενεργοποιησω??

6)που οφειλεται η διαφορα στις θερμοκρασιες του πρωτου πυρηνα με τους υπολοιπους?μηπως φταιει η κακη τοποθετηση της θερμοαγωγιμης παστας??και επειδη δεν ξερω κατι οσον αφορα στην συντηρηση της ψυχτρας,καθε ποτε αλλαζω την παστα και τι αλλο χρειαζεται να κανω??την συγκεκριμενη,την εχω ηδη περιπου 7 μηνες χωρις να εχω πειραξει κατι αλλο..

ουφ!αυτα!ελπιζω να μην σας κουρασα!

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασίες είσαι εντάξει μιας και έχεις HT on. Το QPI βάλτο χειροκίνητα στα 4600. Θα πρότεινα να δώσεις καρφωτές τιμές σε τάσεις ειδικά στο qpi γιατί στο auto δίνει σχεδόν πάντα μεγάλες τιμές χωρίς λόγο. Κάπου θα υπάρχει ρύθμιση για να δίνεις μόνος σου τάσεις. Τέλος ανάμεσα στους πυρήνες είναι λογική μια μικρή διαφορά στις θερμοκρασίες.

Τώρα για τις μνήμες και το uncore πες μας τα χαρακτηριστικά των μνημών.

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω καποια ρυθμιση στο bios για τις τασεις...εψαξα αρκετα..ισως φταιει η συγκεκριμενη εκδοση του bios που εχω..μονο απο το προγραμματακι της msi που εχω,το overclocking center αλλα δεν ξερω τι δουλεια θα κανω και κατα ποσο ειναι αξιοπιστο..γενικως δεν θα ηθελα να μπλεχτω με ρευματα..

οι μνημες ειναι αυτες: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553909

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι μνήμες είναι ¨value ram¨το πιθανότερο είναι να θέλουν αρκετό ρευματάκι για να παίξουν 1600 (μπορεί και να μην παίξουν). Τώρα διαφορές σε καθημερινή χρήση δε νομίζω πως θα δεις. Καλύτερα άστες 1333 κατ' εμέ.

Σχετικά με τις τάσεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν έχω δεί το bios για αυτή τη μητρική. Δοκίμασε παραταύτα bios update (μόνο αν είσαι σίγουρος ότι ξέρεις, καλύτερα) μήπως και δεν υπάρχει δυνατότητα κάτι που μάλλον δεν παίζει. ίσως έχεις κάτι στο auto και δε σε αφήνει να κάνεις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπον,μνημες τις αφηνω ετσι οπως ειναι,qpi το ρυθμιζω χειροκινητα στα 4600gt..τωρα για τις ρυθμισεις των ρευματων στο bios,θα ψαξω και αλλο...δεν μπορει!update δεν του κανω παντως γιατι εναν φοβο τον εχω...επισης,αμφιβαλλω αν θα κανω κατι με το προγραμματακι της msi για τα ρευματα,γιατι απο την στιγμη που ειναι προε[ιλεγμενες οι ρυθμισεις στο auto,φοβαμαι πως θα εχω προβληματα με αυξομειωσεις...!καποιος με την ιδια μητρικη δεν υπαρχει για πληροφοριες???θα δοκιμασω παλι μηπως βρω κατι...

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο,βρηκα την λυση..απλως πηγαινεις μεσα απο bios στο cpu vcore το οποιο ειναι σε γκρι χρωμα και προεπιλεγμενο στο auto,και με τα πληκτρα page up και page down,προσθετεις αυξανομενες τιμες(ανα 0.020mv).το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να δωσεις σταθερη τιμη λειτουργιας,οποτε μονο απο cpu-z βλεπεις τις ελαχιστες και τις μεγιστες τιμες ρευματος..υστερα λοιπον απο μερικα πειραματα-πειραγματα,3 ωρες prime 95 χωρις error, maximum ρευμα ειχα 1.248v και τιμες σε load 62-65 (απο 68-71 που ειχα προηγουμενως και με max. ρευμα που ειχε αγγιξει και τα 1.375). σε idle κατασταση,κυμαινομαι στα ιδια ορια με πριν...36-40 βαθμους δηλαδη..

ειναι καλες αυτες οι τιμες??χαμηλωνω και αλλο το ρευμα(1.200-1.220) η το κραταω ετσι και ανεβαινω στα 3.6ghz?????

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι minimum vcore εχω 1.080v (με speed spectrum on)ενω με multiplier x21,το maximum ειναι 1.280v(στα 3.5ghz).οι τιμες Load καλες μου φαινονται..σε idle ειναι λιγο ανεβασμενες(σε default κατασταση ειχα 31-35 βαθμους).

Link to comment
Share on other sites

οκ,θα πειραματιστω λιγο ακομη με τα ρευματα...κατι τελευταιο:

ολες αυτες οι αυξομειωσεις των ρευματων μου απο 1.080v μεχρι 1.280v που εχω,επηρεαζουν αρνητικα το συστημα,οσον αφορα στην διαρκεια ζωης του επεξεργαστη,στην καταναλωση ρευματος και γενικοτερα στην σταθεροτητα του συστηματος???

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που παρατηρησα και αξιζει προσοχης ειναι: ενω σε default κατασταση του συστηματος με memory και uncore ratio στο auto,ειχα σε idle κατασταση 31% χρηση της μνημης μου(εχω 3χ1gb kingston ddr3), 1gb περιπου,τωρα μετα το oc (και αφου αλλαξα χειροκινητα τις ρυθμισεις σε 1328 για την memory και 2656 για το uncore),βλεπω οτι εχω 22% χρηση της μνημης(705mb)!!! που οφειλεται αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.