Jump to content


Πρόβλημα θερμοκρασίων σε υδρόψυξη


pleistoanaktas

Recommended Posts

Χαιρετίζω το αγαπητό φόρουμ και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό :):

Έβαλα νερό στο pc μου με την εξής σειρά: tank/pump -> radiator -> cpu -> gpu. Όπου cpu βάλε τον i7 920 με το εξής μπλοκ και όπου gpu βάλε την 5970 με το εξής μπλοκ. Το ψυγείο φοράει 2 12αρηδες xigmatek@1000rpm και οι σωλήνες είναι 1/2".

Το θέμα είναι ότι βλέπω πολύ υψηλές θερμοκρασίες ειδικά στη cpu. Στα 3.8 (20x190) με τάση 1,275 βλέπω σε idle 45-50 βαθμούς, σε bc2 γύρω στους 60 και σε intel burn test πλησιάζει τους 80 όταν σε σύγκριση με την mega shadow (push-pull @900rpm) είχα αντίστοιχα 35-40, ~50, 70. Στη 5970 (στοκ) τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα (αν αναλογιστείς ότι ακολουθεί κιόλας τη cpu στο κύκλωμα) με idle γύρω στα 35 και στο furmark γύρω στα 55 (και τη cpu να ανεβαίνει στους 60 την ίδια ώρα για κάποιο λόγο).

Το μπλοκ στη cpu έγινε 2η φορά mount για σιγουριά αλλά τπτ. Μπορεί να βοηθήσει κανείς στο τι μπορεί να φταίει?*

Προσωπικά, υποπτεύομαι ότι η αντλία δεν είναι αρκετά δυνατή (πιάνω το σωλήνα που φέυγει από την αντλία για το ψυγείο και νοιώθω "πίεση/κίνηση" στο υγρό αλλά σε όλα τα υπόλοιπα σημεία θα νόμιζε κανείς ότι είναι στάσιμο :hm:) αλλά περιμένω γνώμες κι από άλλους προτού αναγκαστώ να αγοράσω καμμιά d5.

* σίγουρα κάτι φταίει, γιατί είχα στήσει στο παρελθόν παρόμοιο κύκλωμα με το ίδιο ψυγείο και cpu block αλλά με άλλη αντλία και 3/8" σωλήνες κι ο 9550@3,4 δε ξεπέρναγε τους 45 σε full load όπως κι η gtx260 με μπλοκ της xspc πάλι

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά που τα έχεις βάλει είναι σωστή, αλλά το διπλό ψυγείο για τέτοιο κύκλωμα το θεωρώ μικρό:hm:. (imo)

Τσέκαρε τη ροή του νερού, τις γωνίες του κυκλώματος και φυσικά τα ανεμιστήρια (ρουφάνε ή σπρώχνουν) που είπε και ο venom.

Επίσης μην ξεχνάς ότι άλλο πράγμα στο κύκλωμα 9550 και 260 και άλλο 920 και 5970.

Link to comment
Share on other sites

Το θερμικό φορτίο είναι πάρα πολύ μεγάλο για ένα διπλό ψυγείο...ιδιαίτερα τώρα που αρχίζει και ζεσταίνει ο καιρός...

Ή βάλε ένα τριπλό(τουλάχιστον) ή βάλε ανεμηστήρια σε pull-push διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που το CPU προηγείται της GPU και έχεις τέτοιες θερμοκρασίες.. 2 μου φαντάζουν σαν πιο πιθανά σενάρια.

Μήπως δεν έχει κουμπώσει πολύ καλά το cpu block ή δεν έχει κάτσει σωστά η θερμοαγώγιμη.

Πέρα από αυτά μπορείς να τσεκάρεις και το block το ίδιο αν είναι καθαρό μέσα και δεν έχει μαζέψει "μάκα".

Αυτά θα κοιτούσα πρώτα εγώ.. και αν όλα ήταν οκ τότε θα επικεντρωνόμουν στην αντλία και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

το cpu block σου ειναι αρκετα περιοριστικο οσο αφορα τη ροη προκειμενου να αποδωσει σωστα

ενω η αντλια αυτη με μισοιντσο σωληνα & dual pass ψυγειο και vga full block πανω στο κυκλωμα

ενδεχομενως να τα βρισκει και σκουρα.

πιστευω οτι ο 3/8 σωληνας της ταιριαζει καλυτερα

επισης, το ψυγειο σου θελει ανεμιστηρες ανω των 1400rpm για να ψυχθει επαρκως

ή εστω αλλο ενα χαμηλοστροφο ζευγος σε push pull διαταξη.

αλλα και παλι δεν νομιζω οτι ειναι επαρκες για τετοιο θερμικο φορτιο.

ισως ακομα ενα 12αρι μονο χοντρο ψυγειο τυπου GTX μετα το cpu και πριν την vga

να βοηθουσε τα πραγματα.

Τελος θα εριχνα και μια ματια στο block για τυχον σκουπιδακια και βουλωμα

οπως σωστα προτεινε ο carrion

Link to comment
Share on other sites

Χμ, πίστευα ότι ένα διπλό χοντρό ψυγείο την είχε τη δουλειά. Δε περιμένα να τα κρατάει παγωμένα αλλά όχι και να είναι χειρότερα από αερόψυξη... Έχω κατεβάσει τον 920 στα 3.5 (τάση: 1.175) και πάλι έχω ~42 idle και πιάνει τους 60 για πλάκα in game.

Λοιπόν όπως είπατε, θα τσεκάρω το cpu block (η πάστα έχει μπει καλά δυστυχώς, μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα) για σκουπιδάκια και θα προσθέσω άλλο ένα ζεύγος ανεμιστήρων στο ψυγείο (μέχρι 1200 στροφές πάλι καθώς ο κύριος λόγος της υδρόψυξης για μένα είναι η μείωση του θορύβου). Αντικατάσταση με μεγαλύτερο ψυγείο ή προσθήκη ενός 12αριού (που έχω αλλά μονό) δε νομίζω οτί αξίζει καθώς θα επιβαρύνει κι άλλο την αντλία. Αν δε δω διαφορά θα πάμε στο μέλλον για d5 και μπορεί να προσθέσω και το ψυγειάκι τότε...

σημείωση: οι ανεμιστήρες πάνε μέχρι 1500 στροφές και ρυθμίζονται από fan controller στις 1000. Οι διαφορές δεν είναι σημαντικές σε θέμα θερμοκρασιών...

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :D

Link to comment
Share on other sites

με αυξηση στροφων η με το να βαλεις και απο την αλλη μερια(Push-pull) δε νομιζω να δεις διαφορα μεγαλη περα απο 3-4 βαθμους.

εγω πιστευω οτι δεν αρκει το διπλο ψυγειο που εχεις(παλι καλα που ειναι Gtx, αλλα και παλι δεν αρκει)

εγω θα προσθετα ενα ακομα διπλο στη θεση σου..

απο προσωπικους πειραματισμους, ειδα οτι σε τριπλο Gtx, ειτε βαζοντας εναν,ειτε 3 ανεμιστηρες να δουλευουν και παιζοντας και με τον fan controller τερματιζοντας του ανεμιστηρες , οι διαφορες ηταν ελαχιστες.

Πιο πολυ κατα τη γνωμη μου μετραει να εχεις μεγαλυτερα και περισσοτερα ψυγεια , και αστα να τα φυσανε 2 "ψοφιοι ανεμιστηρες".

Επισης ετσι ειναι και αθορυβος ο υπολογιστης

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό διαπίστωσα με κάποιες δοκιμές, μη σου πω οι διαφορές ήταν μικρότερες

Λογικά με βλέπω σε σταδιακή αναβάθμιση σε βάθος χρόνου σε τριπλό ψυγείο και δυνατότερη αντλία

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι της ιδιας αποψης σχετικα με το ψυγειο και με την αντλια..!

Θες κατι πιο δυνατο..ποιο τουμπανο που λεμε..:T:

Δοκιμασε ενα μονο ψυγειο μετα την cpu οπως ειπαν και τα παιδια...αν μπορεις βεβαια πουλα την αντλια-τανκ και παρε μια swiftech mcp655 που ειναι δυνατη και ενα αλλο τανκ..

Βεβαια αν μπορεις..βαλε ενα τριπλο , ενα μονο και δυνατη αντλια και καθαρισες για μερικα χρονια...:fun:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.