Jump to content



Ερώτηση για Asus Xonar Essence ST/STX και πολυκάναλο ήχο


Saber_Rider

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω την συγκεκριμένη κάρτα για να την συνδέσω με stereo monitor ηχεία που έχω.

Η κάρτα βγάζει αναλογικές εξόδους για stereo ηχεία και ακουστικά και ψηφιακή έξοδο SPDIF.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Αν στο μέλλον την συνδέσω ψηφιακά με ηχεία όπως τα Logi Z5500 ή πολυκάναλο ενισχυτή, θα μπορεί να μεταφέρει σήμα 5.1 Dolby Digital και DTS από ταινίες dvd ας πούμε, έτσι ώστε αυτό να αποκωδικοποιηθεί και να γίνει digital to analog μετατροπή από αυτά;

Περιμένω μια υπεύθυνη απάντηση από όσους ξέρουν, ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

5. Connecting speakers and peripherals

5.1 Connecting digital speaker systems (Home Theater)

The Xonar Essence STX supports Dolby Digital Live technology, which

transcodes any audio, including games and music, into industry-standard Dolby

Digital surround bit-streams. This makes playback through your home theater

system possible, creating an immersive and impressive cinema surround sound

experience. A single digital cable connection can carry high-quality Dolby Digital

audio from any of your PC audio sources to any digital speakers or AV Receivers

with Dolby Digital 5.1 decoding capabilities.

You can also use a coaxial cable for a S/PDIF connection. Just plug the coaxial

RCA male connector to the S/PDIF-Out combo jack and connect the other end

into the coaxial S/PDIF input on your decoder.

Dolby Digital Live encodes any audio signal on PC in realtime

to Dolby Digital (AC3) 5.1 surround sounds to your

home theater environment through one single S/PDIF

connection

Από το Manual της δικιάς μου. Μόνο dolby digital 5.1 υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

εχω την STX εδώ και λίγες βδομάδες

η καρτα ηχου απο θεμα music stereo απλα ειναι σοκ η ποιότητα που βγάζει χωρίς υπερβολές

απο θεμα 5,1 την εχω επίσης συνδεδεμένη με τον av ενισχυτή μου yamaha μέσο coaxial με ηχεία mission και πίσω 2 ηχεία pioneer , παίζει κανονικότατα dts κλπ με πολυ καλη ποιότητα

η καρτα ηχου αυτη επίσης φημίζεται για τον ηχο για ακουστικά , δεν την δοκίμασα ακόμα εκεί

επίσης στην είσοδο μικροφώνου αν σε ενδιαφέρει καθόλου εκει ο ηχος ειναι παρα πολυ καλος με ενα μικρόφωνο shure που έχω

στα παιχνίδια δεν αντιμετώπισα μεχρι στιγμής κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας και τα drivers σταθερότατα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα συνδεθεί με stereo monitor ηχεία όπως λέω και πιό πάνω και αργότερα και με ακουστικά...

Απλά θα με ενδιέφερε επίσης μετά από καιρό να προχωρήσω και σε πολυκάναλο μέσω ψηφιακής, γι' αυτό ρώτησα..

Βέβαια όταν θα έρθει αυτή η ώρα ίσως θα ήταν μια καλή πλήν όμως πιο ακριβή λύση η αγορά μιας δεύτερης κάρτας όπως καμιά auzentech prelude (για games και ταινίες) και να τις έχω παράλληλα...

Link to comment
Share on other sites

με την ευκαιρία για dts δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα , μιας και ότι έχω δει μέχρι στιγμής είναι 720p σειρές με ac3 ήχο ως dolby digital

:o:O Νόμισα το είχες δει!!:rant:

Αν μπορείς δοκίμασέ την με DTS σε παρακαλώ και πες μου...:dirol:

Link to comment
Share on other sites

μερικές πληροφορίες που βρήκα

Dolby Digital Live

Dolby Digital Live specc

wiki Dolby Digital Live

DTS has a higher bitrate. On a DVD the bitrate of Dolby Digital is limited to 448 kbit/s, though the standard is capable of 640, which is what a PC (or your Xbox/360/PS3 will output if you have one) will output. DTS on the other hand on most DVDs is limited to 768 kbit/s though when the standard was first introduced it was originally at it's full bitrate of 1,536 kbit/s, which is what a PC will output providing it has the facilities.

To be honest if you were to sit down and watch a movie, it's almost impossible to tell if you're listening to a Dolby Digital or DTS 5.1 soundtrack

DD Live and DTS connect are realtime-encoding to DD or DTS (respectively). Allowing discrete multichannel audio to be passed over S/PDIF

Dolby Digital is a catchall term which includes Dolby Digital, Dolby Digital EX, Dolby Digital Live, Dolby Digital Surround EX, Dolby Digital Plus, and Dolby TrueHD.

Dolby Digital (AC-3) is more common in cinemas, and far more common in homes.

DTS also has several variants- DTS, DTS++, DTS-HD, DTS-HD Master Audio

Link to comment
Share on other sites

Το Dolby Digital Live που λέει πως υποστηρίζει η Essence ST/STX, είναι μέθοδος για real time encoding/κωδικοποίηση οποιουδήποτε ήχου σε πολυκάναλο Dolby Digital απ' όσο κατάλαβα. Επομένως θα μπορεί να μεταφέρει και εξ αρχής κωδικοποιημένο Dolby Digital σήμα από ένα DVD ψηφιακά σε ένα receiver.

Αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν θα γίνει το ίδιο και με ατόφιο DTS σήμα (από ένα DVD), που φυσικά θα αποκωδικοποιηθεί από τον εκάστοτε receiver ή το πρόγραμμα αναπαραγωγής.

Στα specs δεν αναφέρει τπτ σχετικά με DTS, γενικά αυτή η κάρτα αναφέρεται παντού ως stereo και επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός έχω μπερδευτεί.

Από όσο φαίνεται γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kαλησπερα και Χρονια Πολλα.

Θαν ηθελα να ρωτησω κι εγω τα εξης,μιας και ψηνομαι να την αγορασω.

Αυτη τη στιγμη,εχω μια μητρικη Asus P7P55D,με τσιπακι Intel i5,που εχει μια ενσωματωμενη καρτα ηχου,που τραβαει μεχρι τα 24/192,που με ενδιαφερει,μιας και εχω αρχισει να ακουω μουσικη,απο αρχεια 24/96,αλλα και 24/192 ,αλλα απο ο,τι διαβασα,η STX,σκοτωνει,και εχει και τη δυνατοτητα να βγαζει φοβερο ηχο για ακουστικα,μιας και εχω αγορασει κατι πολυ καλα ακουστικα,οπως ειναι τα Westone UM3X,με την προσθηκη των UM56 της Westone,που ειναι προσθετα και κατα παραγγελιαν, κωνικα "βυσματα",που ταπωνουν εντελως τα αυτια,για να βγαλουν το μπασο,μιας και μονον ετσι βγαινει φουλ.

Απο κει και περα,εχω κανει την εξης πατεντα.

Απο το συστημα των Logitech Z-5500,εχω κρατησει μονον το κεντρικο και τα πισω ηχειακια,μαζι με το υπογουφερ και το πανελακι που εχει και το volume control,ενω για δεξι-αριστερο,εχω βαλει τα ηχεια απο ενα συστηματακι πολυ καλης ποιοτητος της Φιλιπς,το MCD908,που εχει λαμπατο προενισχυτη,και ψηφιακο τελικο σταδιο,ενω τα ηχεια του,που ειναι τριων δρομων,εχουν τουιτερ ταινιας,(ribbon).

Oλα,ειναι συνδεδεμενα αναλογικα με τον υπολογιστη,και το ολο συστημα,παιζει μια χαρά.(Ακουω κλασσικη με αναλυση 24/192,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,αλλα οπως ξερετε πολυ καλα,αφου εισαστε του "σωματειου",ο εχθρος του καλου,ειναι το καλυτερο,και ετσι,ναμαι εγω καθ οδον για καλυτερη καρτα ηχου).

Αν λοιπον την αγορασω,πώς λετε να γινει η συνδεση με τα κλαπατσιμπαλα που εχω,και θα μπορω να ακουω και τον ηχο απο ταινιες 5.1;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.