Jump to content



ψάχνω drivers και λύση


AGRIMI

Recommended Posts

προσπαθώ να κάνω σε έναν παλιό υπολογιστή format.

η μητρική είναι η ga-7n400 pro2 fc

silicon bios 4.3.33

επειδή δεν έχω το cd και καμιά 10αριά drivers που κατέβασα (όλους από την gigabyte και άλλους)

δεν κάνουν θέλω την βοήθειά σας.

από ρυθμίσεις μέχρι και ποιος είναι ο τρόπος με ενδιαφέρουν.

έχω να κάνω format σε τέτοιο υπολογιστή από το 2004

ούτε που θυμόμουν τον τρόπο αυτό.

Υ.Γ. όλο αυτό φυσικά γίνεται λόγο sata driver και όχι σε raid

Δευτέρα πρέπει να τον παραδόσω αλλιώς γιοκ χρήμα.

thanks

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ υπολογιστή τέτοιας χρονολογίας αυτό που θυμάμαι σαν ιδιαιτερότητα είναι ότι στην αρχή του format (σε ΧΡ) κάτω στην γκρι μπάρα σου βγάζει να πατήσεις κάποιο F8 η κάτι τέτοιο τέλος πάντων αν θες να κάνεις εγκατάσταση SATA driver. Αφού το πατήσεις, συνεχίζει κανονικά και μετά σου ζητάει δισκέτα η οποία συνόδευε τη μητρική και περιέχει τον driver για τον SATA controller.

Link to comment
Share on other sites

τον sata driver ψάχνω τα άλλα τα ξέρω. απλά δεν θυμάμαι αν θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση στο bios όπως π.χ. εκεί που έχει τον raid controller εγώ διάλεξα την επιλογή base και όχι raid.

Link to comment
Share on other sites

τελευταίο BIOS: εδω

τελευταίος για Audio: εδω

τελευταίος SATA:εδώ

τελευταίος SATA RAID: εδώ

τελευταίος USB 2.0: εδώ

τελευταίος RAID:εδώ

τελευταίος LAN: εδώ

τελευταίος CHIPSET: εδώ

Αν έχεις floppy βάζεις μέσα τον οδηγό για το sata και κατά την διάρκεια του φορματ στα XP σου λέει κάποια στιγμή αν θες να βάλεις κάποιον επιπρόσθετο οδηγό και σου λέει να πατήσεις το F6 το πατάς και διαβάζεις τους οδηγούς που έχεις βάλει από την δισκέτα !!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.