Jump to content



mhz vs timings help


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά είμαι στην διαδικασία σύνθεσης ενός καινούριου υπολογιστή και έχω μια απορία σχετικά με τις ram

Γενικά ήμουν της άποψης να πάρω 1600mhz ram κυρίως λόγο του ότι η τεχνολογία πάει μπροστά... καινούριο pc φτιάχνω, γιατί να βάλω 1333 εφόσον υπάρχουν και 2,000mhz στο εμπόριο.

οι 1333 με τις 1600 έχουν την ίδια τιμή από ότι βλέπω 10-15 ευρώ +- οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω 1333mhz

Μέχρι που διάβασα σε ένα φόρουμ πως ειδικά για επεξεργαστές amd (σε amd μάλλον θα πάω κιεγω) έχει αποδειχτεί

πως μια μνήμη των 1333mhz με χαμηλά timings πηγαίνει πολύ καλύτερα από ότι μια 1600αρα με μεγαλύτερα timings.

ποια είναι η άποψη σας πάνω σε αυτό? ισχύει όντως κάτι τέτοιο?

θα μου προτείνατε να πάρω μια 1333mhz με 7-7-7-20 ή μια 1600αρα με 9-9-9-24 ?

(γράφω μόνο αυτούς τους συγκεκριμένους συνδυασμούς γιατί είναι οι 2 μοναδικές ραμ που βρήκα στο πλαίσιο και στο e-shop οι οποίες υπάρχουν στο QVL της motherboard M4A89GTD PRO/USB3)

Γενικά θα πάρω μάλλον μνήμη μόνο από αυτές που αναφέρονται στο QVL γιατί παλιότερα την είχα πατήσει με τις ραμ και δεν ψήνομαι να την ξανά πατήσω και γιατί από ότι βλέπω στο QVL είναι πάρα πολλά μοντέλα ραμ που η motherboard δεν αναγνωρίζει εάν γεμίσεις και τα 4 slot. προς το παρών θα βάλω 4gb 2x2 δηλαδή όμως αργότερα το βλέπω για άλλα 4gb και θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψουν μαζί και τα 4 dimm χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω ραμ.

Και κάτι ακόμα, τι παίζει ρε παιδιά με τους επεξεργαστές που λένε πως η μνήμη που υποστηρίζουν είναι 1333mhz?

νομίζω ισχύει και σε phenom και σε i5 i7

κοιτούσα τα specs τους και λέγανε ότι υποστηρίζουν 1333mhz.

δηλαδή όλες οι ram που είναι παραπάνω? τι φάση?

θεωρείτε overclock και δουλεύουν στα 1600 1800 2000 κλπ?

ακόμα και έτσι να είναι και overclock να θεωρείτε, πάλι εφόσον λέει ο επεξεργαστής ότι υποστηρίζει 1333

μήπως όλη η έξτρα συχνότητα πάει στράφι?

δηλαδή ότι και να κάνεις εσύ, ότι και να την βλέπει το σύστημα πάλι στα 1333 θα δουλεύει επειδή τόσο αναγνωρίζει ο επεξεργαστής?

για δώστε μου λίγο τα φώτα σας. sorry κιόλας για το πρήξιμο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, τι 1066 τι 1333 τι 1600 αν ασχολισε μονο με παιχνιδια και απλες εφαρμογες διαφορες θα δεις πολυ μικρες .Αν δεν εισαι οβερκλοκερακιας και benchακιας περνεις η τις 1066 η τις 1333 και τελειωσες.Απο προσωπικη εμπειρια θεωρω ποιο γρηγορες τις 1333 με 7-7-7-20 παρα 1600 με 9-9-9-24,με αυτο το review θα σου λυθουν οι αποριες: http://www.tomshardware.com/picturestory/511-memory-scaling-ddr3.html

Link to comment
Share on other sites

τελικα αλλαξα το setup του υπολογιστη

και απο 1600mhz με 9-9-9-24

εβαλα 1333 mhz με 7-7-7-20

αν ξερεις παντως καποιος να μου απαντησει σε αυτο :

Και κάτι ακόμα, τι παίζει ρε παιδιά με τους επεξεργαστές που λένε πως η μνήμη που υποστηρίζουν είναι 1333mhz?

νομίζω ισχύει και σε phenom και σε i5 i7

κοιτούσα τα specs τους και λέγανε ότι υποστηρίζουν 1333mhz.

δηλαδή όλες οι ram που είναι παραπάνω? τι φάση?

θεωρείτε overclock και δουλεύουν στα 1600 1800 2000 κλπ?

ακόμα και έτσι να είναι και overclock να θεωρείτε, πάλι εφόσον λέει ο επεξεργαστής ότι υποστηρίζει 1333

μήπως όλη η έξτρα συχνότητα πάει στράφι?

δηλαδή ότι και να κάνεις εσύ, ότι και να την βλέπει το σύστημα πάλι στα 1333 θα δουλεύει επειδή τόσο αναγνωρίζει ο επεξεργαστής?

ειμαι πολυ περιεργος να μαθω

Link to comment
Share on other sites

Ενοειτε οτi τρεχουν και παραπανω,απλα το bios απο default underclockαρει τις μνημες στο οριο που εχει θεσει η ιντελ.Πχ στον ι7 920 που θετει μαχ 1066mhz αλλαζω απλα 2 multipliers και εχω την συχνοτητα που θελω.

Link to comment
Share on other sites

ναι σχετικα με τον 920 εχω και προσωπικη εμπειρια. οντως στα 1066mhz δουλευαν οι ραμ με default ρυθμισεις οταν

εφτιαξα το pc του αδερφου μου. και οντως πολυ ευκολα δουλεψαν στα 1600.

απλα δεν ηξερα μηπως παιζει κατι με το οριο αυτο και στην ουσια δεν εχει καποια διαφορα ειτε δουλευει στα 1066 ειτε στα 1600.

για ποιο λογο να βαζεις ομως οριο απο την στιγμη που ξερεις οτι ο επεξεργαστης δουλευει απροβληματιστα και με πολυ μεγαλυτερες συχνοτητες (πχ 1800 2000+)

για να εχουνε προβληματα οι πελατες και να χρειαζετε να πειραξουν πολλαπλασιαστες οπως ειπες?

λιγο χαζο δεν ακουγετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγα οτι ειναι "οριο" ,περισοτερο ως "ασφαλη ρυθμιση" θα το λεγα.Φαινεται η ιντελ εχει κανει τα τεστακια της και σου λεει οτι με τις default τιμες που σου δινω να τρεξεις την cpu θα σου κρατησει 2 δεκαετιες (λεμε τωρα) .Και στα ρευματα για τις μνημες δινει μαχ 1,65v αλλα ανετα καποιος μπορει να τρεξει και με 1,75v ασχετα αμα μειωνεται η μακροβιωτητα του συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

η μεχρι τωρα εμπειρια μου επι εποχες ddr2

καλυτερες επιδοσεις ειχε τα παραπανω mhz παρα τα timings σε fps

πολυ καλυτερα πηγαινε μια μνημη στα 1000mhz με 5-5-5-15 παρα στα 800 με 4-4-4-12

εγω ειμαι υπερ του mhz.αλλα ενταξει οχι κ τελειως χαλαρα timings.σε ανεκτα πλαισια ολα

Link to comment
Share on other sites

η μεχρι τωρα εμπειρια μου επι εποχες ddr2

καλυτερες επιδοσεις ειχε τα παραπανω mhz παρα τα timings σε fps

πολυ καλυτερα πηγαινε μια μνημη στα 1000mhz με 5-5-5-15 παρα στα 800 με 4-4-4-12

εγω ειμαι υπερ του mhz.αλλα ενταξει οχι κ τελειως χαλαρα timings.σε ανεκτα πλαισια ολα

εν μερει ναι.. ΑΛΛΑ... αφηνεις απ'εξω τη σημαντικοτερη παραμετρο... το tRD/PL, ο ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΣ λογος που εβλεπες πολλες φορες καλυτερες επιδοσεις με μεγαλυτερη συχνοτητα και 5αρια, παρα μικροτερη και 4αρια(παρολο που τα 4αρια "κοβουν" 1 PL) ηταν οτι στα "χαμηλα" ειχαν μεγαλυτερο PL.σε i7 βεβαια δεν εχω ιδεα πως αλλαζουν οι συσχετισμοι.

ref. εδω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα παιδια, είμαι και εγω στη φάση αναζήτησης μνήμών για το σύστημα μου ...Core i7 860. Οverclockas δεν είμαι αλλα μελλοντικά δεν θα έλεγα όχι στο να ανεβάσω λίγο για ν παρω και εγω τη χαρα :p :p.

Οπότε ποια η γνώμη σας για τον i7 860. Mε καλύτερα timings ή υψηλά mhz θα δω διαφορα; Ακόμη τι θα λέγατε; 8GB ή 4GB ; Απ ότι βλέπω οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα και δύσκολα θα σταματησουν (πέφτει και το ευρω έναντι του δολλαρίου) για να πω οτι θα τα έβαζα μελλοντικα. Οι πιο βαριες δουλειες που κάνω είναι simulations με C, matlab, java κτλ, games, video editing και συμπίεση-αποσυμπίεση μεγάλω ταινιών .mkv

Eυχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμη που κανεις συχνες συμπίεσεις-αποσυμπίεσεις και video editing ειναι must να παρεις ραμ με υψηλα mhz,ειναι απο τις περιπτωσεις που οντως θα δεις καποιες διαφορες στην αποδοση.Τωρα για το μεγεθος 4γιγα ειναι αρκετα ωστοσο αν τα διαθετεις τα λεφτα γιατι να μην παρεις 8.Ιτς απ του γιου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εγω αν και ειδα διαφορα σε ram benchmark με χαμηλοτερα timings η μεγαλυτερη διαφορα που ειδα στην πραξη σε ραμ

ητανε αναμεσα σε 1333mhz με 9αρια timings και 2000mhz σε 9αρια παλι οπου

στην πρωτη περιπτωση ο i5 750 εβγαζε 2700kbps στο winrar bench

και με τις 2,000mhz εβγαλε 3500kbps !!! :woot::woot::woot:

βεβαια υποψην πως η διαφορα εγινε τοσο μεγαλη καθως ανεβηκε και η συχνοτητα του επεξεργαστη απο 2,66 σε 2,8ghz λογω του xmp αλλα και παλι η διαφορα ειναι τρελη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.