Jump to content



Obsidian Corner!!


hatzakis

Recommended Posts

@GeoZ

Ωραίος ρε μαν, ειδικά η κοντινή φωτό βοηθάει πολύ

Κι ένα τελευταίο να ξεμπερδεύουμε και με το offtopic, μια και είσαι ο μοναδικός που ξέρω να έχει και τους 2 (bequiet/noiseblocker) ποιον από τους 2 θα πρότεινες (βάλε και τιμή στην εξίσωση)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

ο noiseblocker κοστολογείται στα 13 ευρα με 40 cfm ( Ο pl1 ενώ ο PL2 56)ενώ ο BeQ στα 17,5 με 50 cfm. ( όλα αυτά είναι στις προδιαγραφές των εταιριών τις οποίες βέβαια δεν έχω τρόπο να αξιολογήσω για να δούμε αν ισχύουν όντως)

Τον Pl2 τον έχω βάλει σε ένα σύστημα φίλου ο οποίος μου λέει τα καλύτερα απλά εγώ ήθελα κάτι ποιο αθόρυβο αφού πάει Push pull στο ψυγειάκι.

Αν έπερνα τώρα ανεμιστήρες θα έπερνα τον BeQ ως τον πλέον αθόρυβο που έχω χρησιμοποιήσει...

Εξαρτάται πάντα φίλε μου και που ακριβώς θα τους βάλεις!

Εμένα πάντως είναι οι μόνοι που εξάγουν το ζεστό αέρα από το κουτί και το κάνουν απόλυτα ικανοποιητικά και αθόρυβα ακόμα και στις 800 στροφές!

Link to comment
Share on other sites

Θενξ για την απάντηση φίλε, γενικά το κουτάκι σου και το όλο σετάπ είναι σούπερ.

Βέβαια αν κρίνω από τον προσανατολισμό σου σε θέμα ησυχίας/ψύξης που έχεις δώσει ιδιαίτερη σημασία, προβλέπω αλλαγή κούλερ στις gtx480 καθώς πρέπει να είναι τα "μαύρα πρόβατα" από άποψη θορύβου :p (φτου φτου να μη τις ματιάσω)

Link to comment
Share on other sites

GeoZ welcome back!!

Φιλε ηρθε η μητρικη και ειναι τουμπανο , εβαλα και τα καλωδια τα sleevαρισμενα , τωρα θα ανεβασω φωτο με μια 9800GX2 πανω γιατι οι αλλες εχουν κατεβει , εχω τα blocks αλλα περιμενω ψυγειο..Που θα παει θα ερθει.....Παντως και εγω noiseblocker εχω και ειναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

@pleistoanaktas όλα τα δίκια του κόσμου έχεις!!!

καλώς σας βρήκα πάλι φίλε!

μόλις ησυχάσω με τη μετακόμιση γιατί γέμισα κούτες, θα επιχειρήσω να περάσω σε νερό στις κάρτες να δούμε

και τις δυνατότητες χώρου του obsidian,αλλά άμα κρίνω από τα νερά σας και ειδικά το setάρισμα του Lazy Dog χωράει

και ψυγείο Algida μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται αλλαγές σίγουρα αν σε νοιάζει το αισθητικό αποτέλεσμα, πολύ "ακαταστασία" στο κύκλωμα σου.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω , ειναι ενα προχειο setup, αν το δεις απο κοντα δεν ειναι ομως και τοσο ασχημο αλλα σιγουρα θα γινουν αλλαγες μολις ερθει ενα ψυγειο που περιμενω , βεβαια αν εχεις να μου προτεινεις τιποτα δεκτο..

GeoZ αν φυγει χωραει 2πλο ψυγειο , εχω προσπαθησει αλλα θελει μαλλον κόψιμο το κοθτι για να βγει.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι πριτσινωμένο κι όχι φορετό, σίγουρα θα θέλει κόψιμο..

ο Lazy Dog έχει κάνει την πατέντα με απόλυτα (και αισθητικά) πετυχημένο τρόπο!!

15302561.jpg

βέβαια είναι ένα θέμα το τροφοδοτικό να είναι συγκεκριμένων διαστάσεων γιατί με το δικό μου ψιλομέτρησα αλλά δεν με παίρνει ή πάει οριακά ( μπα απλά δεν χωράει)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω , ειναι ενα προχειο setup, αν το δεις απο κοντα δεν ειναι ομως και τοσο ασχημο αλλα σιγουρα θα γινουν αλλαγες μολις ερθει ενα ψυγειο που περιμενω , βεβαια αν εχεις να μου προτεινεις τιποτα δεκτο..

GeoZ αν φυγει χωραει 2πλο ψυγειο , εχω προσπαθησει αλλα θελει μαλλον κόψιμο το κοθτι για να βγει.

Για αρχή θα προσπαθούσα να διώξω όσα περισσότερα από τα γωνιακά ρακόρ γίνετε, και εκείνος ο σωλήνας με το ελατήριο είναι ξέμπαρκος, εκτός κι αν έχεις σκοπό να βάλεις και στο υπόλοιπο loop.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε,εριξα μια ματια στις εικονες αλλα θα τα μελετησω καποια αλλη στιγμη γιατι τωρα τρεχω...παντως και με τα ψυγειο εξω μια χαρα ειναι , απλα μαλλον σε καποιους δεν αρεσει το τανκ με την αντλια εκει πισω νομιζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πληροφοριακα και μονο να σας πω οτι αν βαλετε ψυγειο στον πατο(sic) οριζοντια,θα εχετε προβλημα με τις θερμοκρασιες των σκληρων. Ιδιαιτερα αν οι ανεμιστηρες φερνουν αερα μεσα.

Αυτος ειναι ο λογος που εβγαλα το τριπλο και εβαλα ενα διπλο καθετα(βλεπε προηγουμενη σελ). Και σε αυτη την περιπτωση ομως οι ανεμιστηρες καλο ειναι να βγαζουν αερα..

Αν παρολα αυτα θελετε να ειναι οριζοντια, για να μην εχετε προβλημα υπερθερμανσης των σκληρων(ιδιαιτερα το καλοκαιρι) τρυπηστε και το πλαινο του κουτιου στο υψος του ανεμιστηρα για τους σκληρους...

Εκτος και αν εχετε μονο SSD οποτε δεν υπαρχει προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.