Jump to content



Προτασεις για μητρικη για i3 5X0 με υποστηριξη του IGP!


goku_dbz

Recommended Posts

νεα συνθεση για htpc!

επεξεργαστης θα αγοραστει ενας απο τους i3 530/40...

για ολα τα αλλα εχω αποφασισει(σχεδον!) και μενει η μητρικη που εχω χασει αρκετα επεισοδια με ολα αυτα τα chipsets (Η55/Η57/Q57!)

εχω ξεχωρισει μερικες και ακουω γνωμες...:)

1.Gigabyte GA-H55M-USB3

2.Gigabyte GA-H57M-USB3

3. Asus P7H55D-M EVO

το budget μεχρι ~120Ε,

οπωσδηποτε να ειναι m-atx και να υποστηριζει την ενσωματωμενη καρτα γραφικων του επεξεργαστη (IGP) καθως το συστηματακι θα αργησει να αναλαβει ρολο παιχνιδομηχανης :)

επισης θα παιξει λιγο o/c (~4-4,2ghz) καθως οι συγκεκριμενοι επεξεργαστες ειναι κριμα να "μενουν" τοσο χαμηλα:cool:

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να σε προτεινω μιας και δεν εχω ιντελ πλατφορμα εδω και καιρο.

Η πρωτη επιλογη μου ειναι αυτη η Asrock μιας και παλαιοτερα ειχες παλι μια τετοια εαν θυμαμαι καλα ,ειχες μεινει ευχαριστημενος + αρκετα ποιο φτηνη απο τις υπολοιπες.Ναι δεν εχει σατα3 και usb 3 αλλα ξερεις οτι εχουμε ακομα μελλον και για τα 2.

Η δευτερη που θα προτεινα ειναι η ΜSI αυτη η επιλογη βασιζεται στο οτι ειχα κακιες εμπειριες με τις δυο που προανεφερες

+ εχει τον wifi ανταπτορα ,μικρο θα με πεις το + αλλα δεν παυει να υπαρχει ενα εξτρα

κοστος μιας και καποια στιγμη πιστευω οτι θα βαλεις μια ασυρματη καρτα η στικακι εστω.

Αυτες ειναι οι επιλογες μου τις τεκμηριωσα οσο μπορεσα καλυτερα.

Καποιοι κατοχοι πλατφορμας ιντελ ισως στις διατυπωσουν καλυτερα μιας και γνωριζουν

περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

χεχε...

για μενα οι μητρικες asrock, μετα την p55m που περασε απο τα χερια μου, εχουνε ανεβει πολυυυυ ψηλα! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ μητρικουλες για τα $ που ζητανε...!

απλα επειδη το budget το επιτρεπει και το συστηματακι θα γερασει μαζι μου:) ειπα να παρω μια οσο καλυτερα εξοπλισμενη (και με usb3 budget επιτρεποντος:)) και με λιγο καλυτερο o/cability μιας και το χω το μικροβιο μεσα μου και με βλεπω να χτυπαω 4,5-5ghz στο htpc μου:crazy:

την msi την ειδα αλλα μιας και εχω ηδη 2 καρτες pci wifi, προτιμω να δωσω τα ιδια και να παρω την gigabyte με usb3...

οταν λες κακες εμπειριες...??

edit:

βρηκα και το review της asrock H55M Pro που την "αποκλεισε":

ASRock has impressed us in the past with their commitment to providing power at a reasonable price. The H55M Pro is not an exception to this impression. Although it is obviously an entry level offering, it still manages to give good performance and overclocking potential. There are some items I would like to have seen, though, and I hope they will show up in future BIOS revisions.

ASRock would be wise to include some form of GPU overclocking as well as including an option to auto select the GPU type at POST. The latter missing feature has the potential to cause many problems for those that want to use an add-in graphics card with this board. There is also the issue of a missing PATA port. Again, as this is meant as an entry level board, I would have thought one would be present...

Link to comment
Share on other sites

Χτυπα μια Asrock πιστεψε με σπανια το hardware θα γερασει μαζι μας. ;)

Το μικροβιο καποια στιγμη θα χτυπησει καμπανακι παλι :p

Αν ειναι οπως βλεπω η επιλογη μιας και αλλες μαρκες δεν παιζουν και ιδιως στα χρηματα

που θελεις προτεινω τοτε την asus εαν επιμενεις αναμεσα σε αυτες τις 3.

Oι κακιες εμπειριες εντοπιζονταν σε παλαιοτερα μοντελα

(βελτιωθηκαν κατα πολυ θα με πεις)

απλα εφαγα μια κρυαδα και ειπα μακρια μετα.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μου ξεφυγε:no:

το αντιθετο μαλιστα...απο κει εμπνευστηκα την συνθεση:)

απλα ειπα να παρω γνωμες/εμπειριες...

εξαλλου ξεφευγει αρκετα σε budget η MSI-H57M-ED65 χωρις να προσφερει κατι περισσοτερο απο τις πιο πανω που αναφερω (πχ Gigabyte H55M-USB3@110E)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον τελευταίο καιρό έχουν περάσει αρκετές GIGABYTE από τα χέρια και μία από αυτές ήταν η Gigabyte GA-H55M-UD2H μόνο καλά λόγια έχω να πω. Με 3 λέξεις μπορώ να πολύ ποιτικές, σταθερότητα και vfm. Επίσης είναι οι μοναδικές με Display port αν δεν κάνω λάθος. Η γνώμη μου να πάρεις όποιο chipset πληρεί της απαιτήσεις που έχεις είτε H55 ή H57 ή Q57 αλλά για εταιρία GIGABYTE.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.