Jump to content



ΣΥΝΔΕΣΗ DSL 312 ή DSL 512 ???


gpelekanos

Recommended Posts

Εαν καταλαβα καλα σε λιγο θα υπαρχει κατηγορια σχετικα με το Ιnternet στο forum αυτο.

Προς το παρων κανουμε post εδω.

H απορια μου ειναι η εξης : Εχω δει συνδεση DSL 512/128 να κανει download με ταχυτητα 50kb/s το μεγιστο, δεν ειδα ποτε να πιανει περισσοτερο απο αυτο.

Μπορει καποιος να μας πει εαν με συνδεση 312/128 εχουμε τις ιδιες ταχυτητες;

Ξερω οτι το σημαντικοτερο ρολο τον εχει η πηγη απο οπου κανεις το download αλλα εαν το 90% δινουν ταχυτητες μεχρι 50kb/s τι να την κανω την 512/128 εαν δεν μπορω να κατεβασω με καλυτερη ταχυτητα!

Σας παρακαλω εαν καποιος ξερει κατι η εχει DSL312/128 να μας δωσει τα φωτα του για να βγαλουμε μια ακρη! Ολοι μας γνωριζουμε οτι οι τιμες ειναι στα υψη και δεν εχουμε περιθωρια επιλογης και λαθων... :(

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα πακέτο dsl, δεν θα μπορείς να κατεβάζεις με το maximum θεωρητικό bandwidth.

Η τεχνολογία adsl προσθέτει bytes στο header των πακέτων (θα το ακούσεις ως overhead) με αποτέλεσμα την μείωση του θεωρητικου bandwidth σε ποσοστό 16% περίπου.

σε γραμμή 384/128, το max θεωρητικό bw είναι τα 48kbps αλλά το πρακτικό max 41.4.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ υπάρχει διαφορά μεταξύ των DSLAM. Εγω ειμαι συνδεδεμένος σε Siemens DSLAM και αυτά clockaroun λίγο πιο ψηλά απο τα αντίστοιχα της ιντρακομ. Ετσι εχω δει και 48.8kb/sec σε download αρχείου... Δε μιλάω για μικρό αρχείο, τάξεως 500mb... Στο τέλος έγραφε το reget 48.7kb/sec. Και οχι μονο μια φορά ειναι γενικό το φαινόμενο, το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι.

Απο τη στιγμή που σκέφτεσαι τη διαφορά των χρημάτων φιλε gpelekane, θα σου πρότεινα να μήν πας στα 512... παρε στην αρχη τα 384 και μετα ρίχνεις μια αναβάθμιση εαν δε σου κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Σε κανένα πακέτο dsl, δεν θα μπορείς να κατεβάζεις με το maximum θεωρητικό bandwidth.

Η τεχνολογία adsl προσθέτει bytes στο header των πακέτων (θα το ακούσεις ως overhead) με αποτέλεσμα την μείωση του θεωρητικου bandwidth σε ποσοστό 16% περίπου.

σε γραμμή 384/128, το max θεωρητικό bw είναι τα 48kbps αλλά το πρακτικό max 41.4.

Εξαρταται σε dslam πεφτεις,στα Intracom ισχυει αυτο αλλα στα siemens ειναι 384 καθαρα.Για την 256 απλα εχεις το μεγιστο αφου δεν υπαρχει γραμμη 256 κανονικα(αλλα πεφτει πανω στην 384) και σε κοβει απλα ο ISP στα 256

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαφωνήσω, μιας και δεν το έχω δει στην πράξη αυτό που λέτε με τα siemens, απλά μου φαίνετε παράξενο, μιας και το overhead έχει να κάνει με την τεχνολογία adsl και όχι(όπως νομίζω) με τα dslam.

Για να το λέτε όμως, έτσι θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλοι μου με 384 κανωdownload θεωρετικα μεχρι 41kb/s αλλα παιζοθν τωρα και οι συσκευες απο οτι καλαβα intracom simens και alcatel ,

Τι στο καλο τιποτα δεν ειναι σταθερο σε αυτο το κρατος; Ειναι δυνατον ο ΟΤΕ να μασ δωσει συσκευει που να μην αποδιδει τα μεγιστα;

Τελικα η 384 συμφερει προ το παρων... Εαν αλλαξουν οι τιμες το ξανα συζηταμε.

Και κατι ακομα , με τους Providers τι παιζει στην αγορα; Υπαρχει καποιος που να εχει καλυτερεσς ταχυτητες η τιμες σε DSL ;:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Δεν μπορώ να διαφωνήσω, μιας και δεν το έχω δει στην πράξη αυτό που λέτε με τα siemens, απλά μου φαίνετε παράξενο, μιας και το overhead έχει να κάνει με την τεχνολογία adsl και όχι(όπως νομίζω) με τα dslam.

Για να το λέτε όμως, έτσι θα είναι.

Μα και τα Siemens εχουν Overhead απλα ειναι ρυθμισμενα στα 4ΧΧ Kbps ετσι ωστε χωρις το overhead να ειναι 384Kbps

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gpelekanos

δηλαδη φιλοι μου με 384 κανωdownload θεωρετικα μεχρι 41kb/s αλλα παιζοθν τωρα και οι συσκευες απο οτι καλαβα intracom simens και alcatel ,

Τι στο καλο τιποτα δεν ειναι σταθερο σε αυτο το κρατος; Ειναι δυνατον ο ΟΤΕ να μασ δωσει συσκευει που να μην αποδιδει τα μεγιστα;

Τελικα η 384 συμφερει προ το παρων... Εαν αλλαξουν οι τιμες το ξανα συζηταμε.

Και κατι ακομα , με τους Providers τι παιζει στην αγορα; Υπαρχει καποιος που να εχει καλυτερεσς ταχυτητες η τιμες σε DSL ;:o

Σε καμία χώρα στον κόσμο δεν σου εγγυώνται την standard ταχύτητα. Η τα χύτητα είναι ονομαστική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos [Χθες, στις και 23:54]

Σε καμία χώρα στον κόσμο δεν σου εγγυώνται την standard ταχύτητα. Η τα χύτητα είναι ονομαστική.

Πρεπει να ξερουμε ομως τις δυνατοτητες της συνδεσεις , το μεγιστο δηλαδη.

Οπως μας ειπαν οι φιλοι μας εδω 41kb/s ειναι η δυνατοτερη ταχυτητα για DSL 384 ασχετος εαν δεν μπορουν να μας το εγγυηθουν...

Και ολα αυτα τα λεμε γιατι με μια συνδεση DSL 512 παλι με τοσο περιπου θα καταβεζουμε και θα πληρωνουμε παγιο 45ευρω+φπα στον ΟΤΕ δυπλασιο της 384:mad:

Και να μην ξεχναμε αυτο που ειπαν λιγο πιο πανω οτι ειμαστε παντα online !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα online θα είσαι και με τις δύο όπως είπα πιο πάνω. Η διαφορά από ότι έχω διαβάσει γενικά είναι γύρω στα 10kb/s . Τι να το κάνεις όμως που όλες οι εταιρείες πάσχουν από bandwidth; Μάλλον δεν θα το πολυκαταλάβεις ότι έχεις μεγαλύτερη σύνδεση ακόμα και αν έχεις 1024....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.