Jump to content



Περί απόψεων..


Zarras

Recommended Posts

Χωρις να θελω να θιξω κανεναν για οποιονδηποτε λόγω (αλλωστε δεν σας γνωριζω)

εχω να πω το εξης.

Παρατηρω οτι οταν καποιος πει μια διαφορετικη αποψη και γνωμη πανω στο οτιδηποτε, και αυτη η αποψη/γνωμη αντιτιθεται με την γενικη ιδεα που επικρατει στο forum, πεφτουν πανω του ολοι οι πιστοι θαμωνες του lab* (εκτος admin/Mod) και ακουει τα εξ αμαξης και κατα την γνωμη μου με ασχημο τροπο...Αν δεν συμβει αυτο τοτε, τρωει ενα καλο ban απο τα παιδια και δεν του απανταει κανεις και ποτέ.

Και παλι ξαναλεω οτι δεν το αναφερω συγκεκριμενα για τον Skal και την grace, το λεω σαν γενικη παρατηρηση :flower:

Ας πουμε για παραδειγμα (και μονο σαν παραδειγμα) τα block του μιχαλη. Οι περισσοτεροι εχουν blocks by 11, οταν λοιπον καποιος ζητησει να του πουν καποια καλα block ολοι λενε ..11

(δεν αμφιβαλω οτι ειναι πολυ καλα) αλλα οταν ακουστει καποιο αλλο block τοτε ο χρηστης που το αναφερει ειναι σχεδον καταδικασμενος....(αναφερω το παραδειγμα του 11 γιατι υπηρξε μια σχετικη κοντρα πριν 1-2 εβδομαδες με καποιον καινουργιο χρηστη).

* Eννοω τα παιδια που εχουν καθημερινη δραστηριοτητα με Posts

** Δεν το λεω για να θιξω καποιους το λεω σαν γενικη παρατηρηση.

*** Αυτο που λεω το εχουν παρατηρησει και αλλοι χρηστες, οι οποιοι ομως δεν τολμανε να το αναφερουν γιατι θα μπουν στο black list

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αυτό που αναφέρεις το θεωρώ αρκετά σοβαρό, θεώρησα σωστότερο να μεταφερθεί σε νέο θέμα ώστε να το συζητήσουμε ξεχωριστά από το thread του SkaL-.

Απαντώντας για αρχή στο παράδειγμα με ένα παράδειγμα.. Τα μπλοκ του 11 είναι άριστα, φτηνά και σύμφωνα με τα πρόσφατα συγκριτικά είναι ό,τι καλύτερο. Οπότε γιατί να μην το προτείνουν;

Για να μη παρεξηθώ δεν παίρνω ποσοστά από τις πωλήσεις (lol) απλά ο κύριος έντεκας κάνει εξαίρετη δουλειά.

Προσωπικά δεν έχω δει καμιά "επίθεση" σε χρήστη επειδή έχει διαφορετική άποψη. Αν η αντίθετη άποψη αιτιολογηθεί είναι πέραν για πέραν ευχάριστο - γιατί είναι από τα πράγματα που κάνουν μια συζήτηση εποικοδομητική.

Αν πάλι δεν αιτιολογηθεί είναι θέμα κρίσης του εκάστοτε χρήστη (αλλά και των υπολοίπων) και να καταλάβει αν αυτό που λέει κάποιος αξίζει να το πάρει σοβαρά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα συμβενουν απο ορισμενους και συμβενουν σε αλλα φορουμ και θα συμβενουν.

Δυστηχος αυτο δεν μπωρεις να το αλαξεις αλλα γιατι να ασχολησε με την εξερεση του κανωνα

και οχι με τον κανωνα.

Ηπαρχουν αρκετα παιδια που βοηθανε οσο μπωρουν, και σε γενικες γραμμες το φορουμ ειναι απο τα καλιτερα που εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι τα block του 11 ειναι εξαιρετικα,

αν και πιστευω οτι το maze4 και τα block του αυστραλου ειναι καλυτερα.

Οσο για τα τεστ...επειδη εχω περασει απο μερικα περιοδικα που ασχολουνται με την πληροφορικη ασε με να εχω αμφιβολιες για την εγγυροτητα τους (για τους προφανεις λογους).

Οσο για την δημοκρατικοτητα του forum συμφωνω οτι ισχυει (με καποιο μετρο βεβαια),

παρολα αυτα παιζουν κλικες ακομα και εδω, και ως γνωστο αν δεν συμφωνεις με αυτους τοτε σε τρωει η μαρμαγκα.

Μεγαλη πειρα σε ελληνικα φορουμς δεν εχω, σε ξενα παντως που εχω δει, δεν παιζει το φαινομενο του κραξιματος/ban.

Link to comment
Share on other sites

Κλίκες; Μήπως όλοι όσοι λέμε και βλέπουμε τις αποδόσεις του Μιχάλη λέμε ψέματα; Εγώ τουλάχιστον θα πω ότι βλέπω(πιστεύω σχετικά αντικειμενικά(αν και στην Θεσσαλονίκη) και επειδή ζω εδώ αυτούς που από ότι καταλαβαίνω θεωρείς σαν κλίκα και νομίζεις ότι σνομπάρουν τα άλλα μπλοκ) ότι τα μπλοκ του Eleven παρά το ότι είναι μια προσπάθεια ουσιαστικά ενός ατόμου μπορούν να χτυπήσουν μεγάλα ονόματα. Δεν κρύβονται βιομηχανίες από πίσω, μάρκετινγκ και μ@@@.

Τώρα εγώ δεν εμπιστεύομαι κανένα περιοδικό.... Ξέρουμε πώς μαγειρεύονται τα τεστ εκεί. Τα τεστ που γίνονται εδώ γίνονται από άτομα που τα ξέρω και μάλλον τα εμπιστεύομαι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλήσουμε στο θέμα των μπλοκ και του Μιχάλη. O Zarras δεν αμφέβαλε για τον Eleven, απλά τον ανέφερε ως παράδειγμα. Αυτό που θα ήθελα εγώ να συζητήσουμε και να ακουστούν όλες είναι οι απόψεις είναι αυτό το κομμάτι:

Αρχική απάντηση από Zarras

Αν δεν συμβει αυτο τοτε, τρωει ενα καλο ban απο τα παιδια και δεν του απανταει κανεις και ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως η δυστυχως ο καθενας εχει τις εμμονες του... Εμμονες που αλλοτε αφορουν προιοντα και αλλοτε ανθρωπους.Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο,αρκει να μην κοροιδευουμε αυτον στον οποιο απανταμε.Παντως δεν εχω δει πολλες φορες εδω να ζηταει καποιος βοηθεια και να μην του απανταει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos [Σήμερα, στις και 16:34]

Κλίκες; Μήπως όλοι όσοι λέμε και βλέπουμε τις αποδόσεις του Μιχάλη λέμε ψέματα; Εγώ τουλάχιστον θα πω ότι βλέπω(πιστεύω σχετικά αντικειμενικά(αν και στην Θεσσαλονίκη) και επειδή ζω εδώ αυτούς που από ότι καταλαβαίνω θεωρείς σαν κλίκα και νομίζεις ότι σνομπάρουν τα άλλα μπλοκ) ότι τα μπλοκ του Eleven παρά το ότι είναι μια προσπάθεια ουσιαστικά ενός ατόμου μπορούν να χτυπήσουν μεγάλα ονόματα. Δεν κρύβονται βιομηχανίες από πίσω, μάρκετινγκ και μ@@@.

Τώρα εγώ δεν εμπιστεύομαι κανένα περιοδικό.... Ξέρουμε πώς μαγειρεύονται τα τεστ εκεί. Τα τεστ που γίνονται εδώ γίνονται από άτομα που τα ξέρω και μάλλον τα εμπιστεύομαι περισσότερο.

Να ξαναπω οτι αναφερω την ιστορια με το Μιχαλη μονο ως παραδειγμα, και δεν ειναι προσωπικη επιθεση και συμφωνω απολυτα οτι τα block του ειναι μεσα στα καλυτερα του κοσμου και μπραβο του γιατι οντως ειναι ενας εναντια σε εταιριες με μεγαλο σχετικα budget.

Δεν μπορει ομως καθε φορα που ρωταει καποιος για block να εμφανιζονται 30 ατομα με

την ιδια αποψη, εστω για την αλλαγη καποιος θα εχει κατι αντιστοιχο να προτεινει.

Σε αυτο που λες για τα περιοδικα συμφωνω. Ομως και εγω που ηξερα τους συντακτες, δεν ειχε σημασια ιδιαιτερη μιας και τα ..."αποτελεσματα" συχνα ερχοντουσαν απο το γραφειο του εκαστοτε διευθυντη συνταξης....Τωρα αυτο πως μεταφραζεται στο εδω στο lab δεν ξερω, και στην τελικη δεν με ενδιαφερει, γιατι ειμαι της αποψης αν δεν το δω με τα ματια μου δεν το πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις και 17:03]

Ευτυχως η δυστυχως ο καθενας εχει τις εμμονες του... Εμμονες που αλλοτε αφορουν προιοντα και αλλοτε ανθρωπους.Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο,αρκει να μην κοροιδευουμε αυτον στον οποιο απανταμε.Παντως δεν εχω δει πολλες φορες εδω να ζηταει καποιος βοηθεια και να μην του απανταει κανεις.

Eμονες με καποιους απο δω δεν εχω γιατι ουτε σας ξερω ουτε ειμαι τοσο πολυ καιρο στο lab.

To θεμα κοροιδειας και ειρωνιας ειναι πολυ σχετικο, γιατι εξαρταται σε ...πια πλευρα ανηκεις, σε αυτους που το κανουν ή σε αυτους που το δεχονται (δεν μιλαω για σενα).

Οσο για το θεμα βοηθειας δες ολα τα threads του φορουμ με 0 'η 1 απαντησεις και θα καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με τις εμμονες δεν αναφερομουν σε εσενα.Αναφερομουν σε αυτους τους οποιους εμμεσα κατηγορεις/απευθυνεσαι.Καταλαβαινω τα λεγομενα σου.Καταλαβαινω ακομα και σε ποιους απευθυνεσαι.Απλα εχω την εντυπωση οτι στο thelab δεν ειναι τοσο εντονο το φαινομενο.Αν και το εχω παρατηρησει και εγω σε καποιες περιπτωσεις δεν νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο.Να μου ελεγες για το pct.... ouch! Thunderbolt! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενόχλησε ήταν όντως το θέμα με τον μιχάλη αλλά νομίζω ότι την άποψη ότι τα block του είναι καλά, την έχουν πολλοί γιατί μάλλον όπως συμφωνούμε είναι καλά μπλοκ.

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν με αγγίζει κάτι άλλο από τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί. Πάντα προσπαθώ να απαντώ όσο καλύτερα μπορώ σε όποιον ρωτά όταν ξέρω.

Από την άλλη μπορώ να πω ότι δεν είναι το τεράστιο forum το TheLab ώστε να είμαστε εδώ οι παντογνώστες και να απαντούμε σε όλα. Και πάλι έχω ακούσει από παιδιά να λένε ότι δεν απάντησαν οι τάδε ενώ θα έπρεπε. Δεν ξέρω..... Αν κάποιος νομίζει ότι δεν απαντά επίτηδες ας το πει... θα μου λύσει και εμένα απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεφύγουμε από τον Μιχάλη... απλά ως παράδειγμα αναφέρθηκε...

Ας χρησιμοποιήσουμε ένα άλλο παράδειγμα...

στην ερώτηση τι κάρτα γραφικών να πάρω με 250 ευρω, υπάρχει περίπτωση να μην προτείνει κάποιος την 9800pro του e-shop στα 262??

Αν και αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο, είναι ότι αποκλείονται χρήστες από το φόρουμ με την μέθοδο της μη απάντησης στις ερωτήσεις τους, από τους υπόλοιπους χρήστες.... διότι πραγματικά, δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο... αν κάνω λάθος, διορθώστε με.....

Link to comment
Share on other sites

Στο κομάτι που με αφορα μια που με ανάφερες σαν παραδειγμα εχω να πω οτι ποτέ μα ποτέ δεν πρότεινα εγω σε κάποιον να πάρει απο μένα κάποιο μπλόκ .Μια που ο ίδιος λές οτι είναι ανάμεσα στα καλύτερα του κόσμου τι σε παραξενεύει οταν το προτείνουν σαν καλή και φτηνότερη επιλογή στην οποία υπάρχει άμμεση πρόσβαση χωρίς τα επιπλέον έξοδα και τις δυσκολίες της αγοράς απο έξω?Το αν το maze4 η τα μπλόκ του kathar ( και να πείς και οτι είναι δικές τους οι ιδέες για την κατασκευή των μπλόκ )είναι καλύτερα ασε με να έχω τις αμφιβολίες μου οπως έχεις και εσύ τις δικές σου Τωρα αν ανφισβητείς τις δοκιμές που έγιναν στο Lab ...........απλα κατα την δικία μου άποψη οτι αυτό που έκανε ο DJD να αμφισβητίσει την κυριαρχία αυτόυ που όλοι θεωρούν καλύτερο για πολλούς και διάφορους λόγους δεν ήταν και το ευκολότερο πράγμα και σίγουρα θέλει πολύ σιγουριά σε αυτό που κάνεις Τι το πιό απλό απο το να πεί ότι λέγαν και οί άλλοι? Θα πρότεινα στον DJD στην επόμενη δοκιμή να σου δώσει την δυνατότητα να την παρακολουθήσεις ωστε να έχεις ιδία άποψη Αν πάλι αυτό δεν έιναι δυνατό πολύ ευχαρίστως να σου στείλω ένα μπλόκ να το δοκιμάσεις Για μένα πάντως και ίδια να ήταν σε απόδοση η και ελαφρώς χειρότερα πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν αν λάβεις υπόψιν την προιστορία του καθενός στον χώρο Δεν θέλω να αναφερθώ στο θέμα τις τιμής μια που είναι προσωπική επιλογή του καθενός αλλα και εκεί νομίζω η σύγκριση δεν είναι υπέρ των εισαγόμενων...............

Οσο αφορά την συμπεριφορά των χρηστών στα εκ τον έξω προιόντων σε λίγο που θα κάνω ένα πόστ με τα μπλόκ στο procooling φόρουμ (καθαρά Katharικο φορουμ) πιστεύεις οτι η συμπεριφορά των εκεί χρηστών θα είναι διαφορετική?Κλε'ινοντας θα σου έλεγα να δείς την άυξηση των χρηστών υδρόψυξης απο πέρυσι τέτοιο καιρό μέχρι τώρα Νομίζω οτι αυτό τα λέει ολα

Εγώ προσωπικά απαντώ σε όλα τα πόστ στα οποία μπορώ να βοηθήσω Το να απαντήσω λέγοντας κάτι ανούσιο απλά και μόνο για να απαντήσω δεν μου αρέσει και θα πρότεινα να μην το κάνουν ακι αυτόι οι λίγοι που το κάνουν

για μένα ο μόνος τρόπος να αποκλειστεί κάποιος απο τις απαντήσεις είναι ο εξής

Να ζηταει βοήθεια για κάτι για την αγορά κάποιου περιφεριακού πχ και αφού όλοι του λένε το Α εκθέτοντας επιχειρήματα ριβιούς κτλ αυτός αγοράζει το Β Με αυτή την συμπεριφορά τουλάχιστον απο μένα το κέρδισε το μπανάκι του

Υ.γ Στείλε μου σε παρακαλώ σε ΠΜ το λίνκ για την διαφωνία που λές στο πρώτο πόστ σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven [Σήμερα, στις και 22:37]

1...να πω οτι ποτέ μα ποτέ δεν πρότεινα εγω σε κάποιον να πάρει απο μένα κάποιο μπλόκ .

2...Μια που ο ίδιος λές οτι είναι ανάμεσα στα καλύτερα του κόσμου τι σε παραξενεύει οταν το προτείνουν σαν καλή και φτηνότερη επιλογή στην οποία υπάρχει άμμεση πρόσβαση χωρίς τα επιπλέον έξοδα και τις δυσκολίες της αγοράς απο έξω?

3...Τωρα αν ανφισβητείς τις δοκιμές που έγιναν στο Lab .... Θα πρότεινα στον DJD στην επόμενη δοκιμή να σου δώσει την δυνατότητα να την παρακολουθήσεις ωστε να έχεις ιδία άποψη

4... πολύ ευχαρίστως να σου στείλω ένα μπλόκ να το δοκιμάσεις ....

5...Κλε'ινοντας θα σου έλεγα να δείς την άυξηση των χρηστών υδρόψυξης απο πέρυσι τέτοιο καιρό μέχρι τώρα Νομίζω οτι αυτό τα λέει ολα

6...Εγώ προσωπικά απαντώ σε όλα τα πόστ στα οποία μπορώ να βοηθήσω Το να απαντήσω λέγοντας κάτι ανούσιο απλά και μόνο για να απαντήσω....

7...Υ.γ Στείλε μου σε παρακαλώ σε ΠΜ το λίνκ ....

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1&2...δεν ειπα ουτε υπονοησα οτι διαφημιζεις τα block σου. Ειπα οτι μου φαινεται περιεργο ολοι να προτεινουν το ιδιο ενω υπαρχουν και αλλα στην αγορα, ισως λιγο ακριβοτερα αλλα υπαρχουν..

3...Αμφισβητω οτιδηποτε δεν βλεπω και εχει να κανει με Η/Υ γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μου και εχουν ακουσει αλλα τοσα τα αφτια μου τα τελευταια 19 χρονια που ασχολουμαι. Φυσικα δεν χρειαζεται να με καλεσει ο DJD να δω οτιδηποτε...γιατι στην τελικη ...πως να το πω κομψα...αφοδευτικε ο DJD και ο καθε DJD αν βρεθηκε ενας zarras που αμφισβητει τα test του Lab...!

4...Εχω δει ηδη 2 που εχεις στειλει στο κολλητο μου με διαφορα 8 μηνων, και εχω να πω οτι υπαρχει αισθητη διαφορα προς το καλυτερο στο 2ο block (οχι οτι το 1ο δεν ηταν καλο ξαναλεω)

5...Αυτο ειναι τελειος ασχετο με το Post μου. Και οι χρηστες με evaporators αυξηθηκαν...τι εχει να κανει με το thread αυτο?

6...δεν ειπα το αντιθετο. Ειπα ομως οτι ορισμενοι εχουν το ειρωνικο υφος του ξερολα, και οταν καποιος πει κατι διαφορετικο τρωει :tomato:

7...you have a pm

επισης να ξαναπω οτι αναφερθηκες σαν παραδειγμα και ΜΟΝΟ, χωρις να θελω να αμφισβητησω την ποιοτητα της δουλειας σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.