Jump to content



UDMA2???????


gbak

Recommended Posts

Εχω φρικαρει τον τελευταιο καρο το cd/r sony τρεχει σε PIO 4 mode με αποτελεσμα να γραφει πολυ αργα πανω απο 5 λεπτα σε 48x..εχω κανει τα παντα ...μεχρι και format τιποτα τα ιδια ...αν γνωριζετε τιποτα γι αυτο??? γιατι μαλλον παω για καινουργια mobo...υποψιν κανονικα το cd/r θα πρεπε να τρεχει σε ultra dma 2....

Link to comment
Share on other sites

Για δες εαν και στο βιος σου το εχεις ορισει UDMΑ2 αφου ηδη το εχεις επιλεγμενο και στο Device manager να ειναι DMA if available.Εαν δεν βρισκεις αυτην την επιλογη αυτη στο βιος πατα Ctrl+F1 και θα στην βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

ειδα και στο bios και ηταν ολα auto το κακο ειναι οτι απο το device manager δεν εχω προσβαση γιατι εχω εγκαταστησει το intel chipset software που ηταν μεσα στο installation cd τις gigabyte και μεσω αυτου γινεται ο ελεγχος των devices

Link to comment
Share on other sites

Καντα ενα μικρο force στο βιος και μετα δες λιγο και την παρακατω εικονα για να καταλαβεις τι εννοω στο device manager.Εαν παλι τα ιδια μαλλον αυτος ο driver κανει βλακειες δεν εξηγηται αλλιως.Τελος εαν και ειναι πολυ παρατραβηγμενο τσεκαρε και τακαλωδια σου , δες για κανα καινουργιο firmware και δες για μηπως ειναι κανα bug του βιος και θες κανα update or downgrade.

post-32-1416070762,1721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα update το bios σε F3 το ιδιο ειχα ...τιποτα τα ιδια απο καλωδια ειμαι ενταξει.. τωρα για firware ειναι το τελευταιο αλλα με ανυσηχει το γεγονος οτι στα χαρακτηριστικα τις mobo λεει οτι εχει ενα ide μονο με ultradma 2 οπου εκει εχω βαλει dvd/rom και dvd/r και δουλευουν κανονικα ..λες να ναι ετσι??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε εχω το ultraII. εχεις δικιο οτι δεν σου βγαζει το device manager. επειδη ενας φιλος μου ειχε παρομοιο προβλημα με ενα σκληρο σου συνιστω να αλλαξεις συσκευη cdr. βαλε στη θεση του ενα απλο cd η DVD και δες πως το βλεπει. Το πιθανοτερο ειναι οτι φταιει το cdr.

Link to comment
Share on other sites

ειδα και στο bios και ηταν ολα auto το κακο ειναι οτι απο το device manager δεν εχω προσβαση γιατι εχω εγκαταστησει το intel chipset software που ηταν μεσα στο installation cd τις gigabyte και μεσω αυτου γινεται ο ελεγχος των devices
Αν αναφερεσαι στο Intel Application Accelerator, εγκαθιστωντας το δεν υπαρχει πια το Expert Features tab στα IDE properties στο system devices, καθως διαχειριζεται αυτο και οχι το OS τις ρυθμισεις αυτες.

Προτεινω εφοσον δεν λειτουργει σωστα (εχουν αναφερθει προβληματα σε πολλες περιπτωσεις με το συγκεκριμενο software) να το απεγκαταστησεις και να αφησεις το OS να ρυθμισει το DMA. Για το πως θα το ρυθμισεις μεσω των ΧΡ μπορεισςνα διαβασεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hemispasm [Χθες, στις 23:12]

Αν αναφερεσαι στο Intel Application Accelerator, εγκαθιστωντας το δεν υπαρχει πια το Expert Features tab στα IDE properties στο system devices, καθως διαχειριζεται αυτο και οχι το OS τις ρυθμισεις αυτες.

Προτεινω εφοσον δεν λειτουργει σωστα (εχουν αναφερθει προβληματα σε πολλες περιπτωσεις με το συγκεκριμενο software) να το απεγκαταστησεις και να αφησεις το OS να ρυθμισει το DMA. Για το πως θα το ρυθμισεις μεσω των ΧΡ μπορεισςνα διαβασεις εδω.

Τελικα φιλε εχεις δικιο για Intel Application Accelerator ειναι μουφα... αυτο προκαλουσε ολο το μπερδεμα το εκανα unistall και μετα επαιξα κανονικα απο advanced εκανα κανα δυο unistall to ide 1 που ειχε προβλημα και τελικα τα αναγνωρισε UDMA2!!! πλεον καιω cd σε 2.30 λεπτα και οχι σε 7 λεπτα οπως πριν ευτηχως.... γιατι γλιτωσα απο αλλαγη mobo γιατι τελικα εκει ειχα καταληξει...ειδες τελικα καμια φορα software τα κανει ολα ανω κατω.........thanks

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.