Jump to content



How to play with Macro Extension Tubes;; HELP


Recommended Posts

Είπα μιας και ήταν φθηνοί, να τους δοκιμάσω και εγώ.(και να πρήξω και τον .38 -.45 που του ξέφυγε ότι έχει αγοράσει και αυτός)

Παρέλαβα λοιπόν και εγώ σήμερα ένα τέτοιο σετ, το μοντάρω, αλλά δεν δούλευε τίποτα (flash, aperture, focus (ούτε με το manual δεν έβλεπα διαφορά από το viewfinder)) και δυο φώτο που έβγαλα, βγήκαν μαύρες.

Διαβάζοντας αυτό είδα ότι είναι λογικό, να μην δουλεύουν (αν και για το manual focus, λέει πως είναι δύσκολο, λόγω του σκοτεινού viewfinder και όχι ότι δεν δουλεύει καν). Βασικά το μόνο που λέει να κάνεις είναι αυτό: "No aperture control means that in order to change it, the lens has to be set to the desired aperture while on the camera body, then with the camera on, removed from the body while holding the depth of field preview button to keep the iris at the desired aperture."

Μπορεί να μου πει κάποιος τι βήματα απαιτούνται ανάμεσα σε αυτά:

α) επιλογή μέγεθος tube

β) ρύθμιση aperture και κρατώντας το DOF preview button, παρεμβολή tube στην μηχανή - φακό.

γ) τράβηγμα φώτο

Επίσης, το flash, γιατί δεν δουλεύει; (Μόλις βάζω πάλι μόνο τον 18-105, δουλεύει κανονικά)

Μηχανή: Nikon D90

Φακός: 18-105

Extension Tubes: Γυφτόμουφες

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος τι βήματα απαιτούνται ανάμεσα σε αυτά:

α) επιλογή μέγεθος tube

β) ρύθμιση aperture και κρατώντας το DOF preview button, παρεμβολή tube στην μηχανή - φακό.

γ) τράβηγμα φώτο

Επίσης, το flash, γιατί δεν δουλεύει; (Μόλις βάζω πάλι μόνο τον 18-105, δουλεύει κανονικά)

α) αναλογα ποσο βαθος πεδίου θέλεις.

χρησιμοποιούσα τα 1+2 μαζι με τον 50αρη

β)Βαλε f/8 +πανω πρώτα στην μηχανή και μετα βγαλε τον φακο απο την μηχανή κρατώντας πατημένο το dof

(ψαξε λιγο στο internet γιαυτο )

γ) εστιαζεις με το ''σωμα'', μετακινώντας την μηχανη μπρος πισω απο το θεμα σου. Μπορεις και με το focus ring αν σε βολευει

Πάντα θα τραβας με προτεραιότητα διαφράγματος και (γύρω) στα 50 mm.

Λογικα θα λειτουργήσει και το φλας με προτεραιοτητα διαφ. (έτσι ειναι σε canon)

Ps οχι και σκοτεινο το vf της d90 :p

ps2 ελπιζω να βοηθησα λιγο :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοούσα, αν παρεμβάλετε κάτι ανάμεσα σε αυτά τα βήματα. Κάποια άλλη ρύθμιση δηλαδή. Αλλά ευχαριστώ, με βοήθησες και σε αυτά που ήξερα/φανταζόμουν.

ΥΓ. Είναι σκοτεινό επειδή χάνεται το φως με τα extension tubes.

ΥΓ2. Πολύ, για να δω και στην πράξη.

ΥΓ3. Πάντως "κλάνω" λίγο κάθε φορά που τα βάζω βγάζω. Η ποιότητα είναι τραγική.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν απατωμαι ..ο 38-45 πηρε απο τα ακριβα που δουλευουν μια χαρα μιας και εχουν επαφες και υπαρχει επικοινωνια με την μηχανη.

(search for kenko DG)

Για 50αρη φακο καλο θα ηταν να περιοριστεις σαν 25mm σαν μεγιστο se tube.

(βεβαια εξαρταται και απο τι μεγεθυνση κανει ο 50αρης)

Αnyway...δες κανονα και παραδειγμα

Mm = ((ML x FL)+Ex) / FL

Mm: magnification in macro

ML: magnification of the Lens

FL: focal length of lens

Ex: length of extension tubes

So for the first example we’ll use the Canon EF 50mm f/1.4 USM which has a maximum magnification of 0.15x alone. We will add 62mm of extension tubes to this lens.

1.39 = ((0.15 x 50) + 62) /50 in other words the lens can achieve 1.39x life sized. So you will get a little better than life sized with this setup.

Οταν πας για 1-1 ..ξεκινα απο φ16..και ληψεις κατω απο ηλιο..ή δυνατα φωτα/φλας.

(πριν βγαλεις το φακο δες και τι χρονο σου δινει..στην μηχανη..για να τον βαλεις manual μετα.Ισως χρειαστεις παραπανω φως με το tube ..δεν ειμαι σιγουρος.Αναλογα βεβαια και τι θες να κανεις).

Το φλας μονο σε manual δουλευει..και φανταζομαι δεν εννοεις το onboard.

(δε μπορει η μηχανη να κανει φωτομετρηση με αυτα τα δαχτυλιδια)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοώ το onboard flash :p . Και σε apperture priority δεν βαράει. Για την ακρίβεια σε apperture δεν σηκώνεται καν manual.

O φακός είναι 18 - 105 και έχοντας βάλει 1 + 2 = 25mm (λόγω της τρομερής ποιότητας των, δεν ξεβιδώνει ο 1 από το αρχικό κομμάτι, μετά το σφιχτό βίδωμα), στα 18mm τουλάχιστον δεν εστιάζει με τίποτα. Στα 50 δεν δοκίμασα, πήγα βουρ στα 105, όπου εστιάζει ακόμη και σε 0,5cm από το θέμα.

Σε κάποια φάση θα πάρω και τον tamron 90mm, που προτείνετε στο άλλο thread, αν και δεν βιάζομαι να δώσω 360 γιούρια.

Ευχαριστώ για τις έξτρα info. Θα δοκιμάσω πάλι από αύριο, καθώς πέφτει ο ήλιος.

Δύο καρακουνημένα samples με f/8, 1/2sec (μπας και βγει φωτεινή), iso 1000

σχοινί διαμέτρου 0,5cm

DSC_0639.jpg

αποξηραμένο μικρό τριαντάφυλλο διαμέτρου 3-4cm

DSC_0633.jpg

Ερώτηση: Για αρχή καλύτερα να πάρω σοβαρά extension tubes, aka 38-45's buy ή να πάρω τον Tamron 90mm πχ και αν δεν μου φτάνει το macro του να πάρω και σοβαρά extension tubes.

Ήδη πάντως σκέφτομαι να τα πετάξω αυτά. Καλύτερα no macro, όσο no money, παρά να κλάνω και να κάνω τσαλίμια για μερικές φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω ειναι για πειραματισμο...οποτε μαθε αυτα που εχεις :p.

To 1-1 να μην φτανει σε αρχαριο χρηστη μου φαινεται απιθανο.

Αν παλι θες κατι παραπανω δες ψαξε adaptores για αντεστραμμενους φακους (reversed lens) ειτε με ειτε χωρις καποιον αλλον κανονικο.

Παντως και τα kenko dg για να καλυψουν ενα κενο ειναι...δεν ειναι για χορταση.

Αν δεν εισαι σιγουρος το τι χρειαζεσαι απλα θα αγοραζεις συνεχεια καθε μηνα και απο κατι.

εδιτ

Επισης ...-τωρα ειδα τι κανεις..:p-

Eφοσον πας για μεγιστη μεγεθυνση πας καρφωτος στα 105mm δεν κοιτας κατι μικροτερο.

και ξαναμανα εδιτ..

Mη χολοσκας που δεν δουλευει το onboard flashaki.

Στο 1-1 ..αντε και 1-2 ακομα και αν το δουλεψεις (πχ με τα κενκο) θα ανακαλυψεις οτι δεν σου προσφερει το απειροελαχιστο..μιας και το μονο που θα βλεπεις θα ειναι η σκια του φακου σου πανω στο θεμα σου.

Ακομα και εχτρα φλασακι (σβ600/800/900) να βαλεις πανω στο σωμα μαλλον δεν θα κανεις δουλεια.(το μαλλον παει στο αναλογα τι μεγεθυνση θελεις και ποσο κοντα 8α εισαι στο θεμα σου.)

Θες ειτε ring flash (καλο..οχι μουφτικο) ειτε 2 κανονικα εκτος μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάζω τα μάτια της μύγας (φωτογραφία :p ). Θέλω επίσης έναν 500άρη για "τρελό" tele. Θέλω και πορτραίτα. Θέλω και τοπία. Θέλω και υποβρύχιες.

Φαντάζομαι οι φωτογραφίες που βάζετε στο macro-thread με το μάτι του εντόμου να πιάνει τη μισή εικόνα, δεν είναι με 1:1. Αν έχω δίκιο, πως "το κάνετε";

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν βλεπεις την αρχικη εικονα..δεν ξερεις τι crop εχει πεσει.

Πχ ...σκεψου αυτη ..12μπχ μπροστα στην οθονη σου.

Moιαζει να ειναι 1-1 με τον 90αρη σε cropped sensor.

Θα μπορουσε ομως να ειναι και απο 180αρη απο την 4πλασια αποσταση (1-2 μεγεθυνση) και να εχει κανει crop στην αρχικη εικονα.

(με 90αρη 1-1 ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.