Jump to content



Μνήμες και διάφορα...


Dr.Paneas

Recommended Posts

Εδώ καιρό προσπαθώ να κατανοήσω το O.c της μνήμης Ram... Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνετε... ΤΙ γίνετε με τουες διαρέτες... ΤΟ ειναι τα 400DDR που λεει ; ΣΗμαίνει ότι τρέχουν στα 400Mhz ? Εχω μπερδευτεί...:woot:

Link to comment
Share on other sites

400 ddr ειναι οτι οι μνημες τρεχουν απο τη "μαμα" τους με 400mhz οι διαιρετες ειναι για να κανεισ overclocking στο πσ σου ασυχρονα απο το fsb.. δηλαδη ειτε μεγαλυτερο ειτε μικροτερο απο το fsb

Link to comment
Share on other sites

Το 400DDR σημαινει οτι οι μνημες τρεχουν απο την "μαμα" τους στα 200MHz αλλα λογω της τεχνολογιας DDR δηλαδη Double Data Rate σε ενα κυκλο ρολογιου μπορουν και να στειλουν αλλα και να λαβουν δεδομενα οποτε αυτη η συχνοτητα (200MHz) διπλασιαζεται και γινεται στην ουσια 400.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά οι μνήμες οι 400άρες, τρέχουν στα 200 αλλά επειδή είναι ddr (double data rate) η ταχύτητά τους είναι effective 400 (δηλαδή σα να έτρεχαν στα 400)

έτσι αυτές που τρέχουν στα 133 είναι ddr266, αυτές στα 166 ddr333 κοκ...

οι διαιρέτες καθορίζουν τη σχέση της συχνότητας των μνημών με το fsb της cpu...

πχ με 1/1 και 200 fsb oι μνήμες τρέχουν στα 200

με 5/4 και 200 fsb oι μνήμες τρέχουν στα 160

με 3/2 και 200 fsb oι μνήμες τρέχουν στα 133

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καταλαβα...

Δηλαδη πεστε πως έχω 333DDR μνήμες... Κανονικά τρέχουν στα 166.5 αλλά επειδή έχουμε το καλό NForce2 και το Dual Data Rate διπλασιάζεται η μεταφορά δεδομενων σε έναν κύκλο ρολογιού αρά 166.5x2 = 333 <-- Ετσι εξηγείται το ονομα 333DDR...

Μετά για τους διαιρέτες...

Εχω πάλι τις ίδιες μνήμες 333DDR και έχω FSB 200 .... Αρχικά default τρέχουν με 166.5Μhz . Με 1/1 τις έχω 200Mhz. Με 5/4 έχω 160 και ούτω το καθεξής...

Αν κάνω πουθενα λάθος διορθώστε με

Thanx Guys! Keep Working!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [14-02-2004 και 11:59]

Μαλλον καταλαβα...

Δηλαδη πεστε πως έχω 333DDR μνήμες... Κανονικά τρέχουν στα 166.5 αλλά επειδή έχουμε το καλό NForce2 και το Dual Data Rate διπλασιάζεται η μεταφορά δεδομενων σε έναν κύκλο ρολογιού αρά 166.5x2 = 333 <-- Ετσι εξηγείται το ονομα 333DDR...

Μετά για τους διαιρέτες...

Εχω πάλι τις ίδιες μνήμες 333DDR και έχω FSB 200 .... Αρχικά default τρέχουν με 166.5Μhz . Με 1/1 τις έχω 200Mhz. Με 5/4 έχω 160 και ούτω το καθεξής...

Αν κάνω πουθενα λάθος διορθώστε με

Thanx Guys! Keep Working!

σωστος ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.